Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

NERDE KALMIŞTIK
HüseyinNizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

33 Yıl Evvel Kurban Bayramı

Eklenme : 30.06.2022 00:00:00
Görüntülenme: 378

Bizim bildiğimiz dünya 36 yılda başladığı tarihe gelir denilirdi. Ama içinde yaşayınca bunun 33 yıl olduğu ortaya çıkıyor.

HAC

1989 yılı Haziran ayı sonunda karayolu ile Hacca gittik. 6 günde Medine'ye varabildik.

Sıcaklık 70-80 derecelerinde olduğu söyleniyordu. Temmuz ayında kurban bayramı oldu. Gereken ibadetleri de yaptıktan sonra Mekke'den ayrıldık Medine'ye geldik. Burada 40 rekât namaz 8 günde kılınıyor. İbadet aralarında ziyaretler yapılıyor. Sevgili peygamberimizin kabrinde;  camisinde usulüne uygun ziyaretler ve ibadetler yaptık. Yazımın devamında o tarihte tutuğum notlar ve belgeler olacak.

HAC YOLU-1

Hac yolu inananların yolu.

Bu yolculuk bambaşka duygular içinde devam edip gidiyor.

Daha evinden ayrılmadan yakınların ve dostlarının yakın ilgisi ve candan uğurlamalar, hacı adayının yeni bir dönemin içine girdiğini müjdeliyor.

Bu duygularla çıkılan mukaddes yolculukta her zorluk daha da iman şevkini tazeliyor. Geçtiğimiz topraklar, köyler, kasabalar size adeta Cennet Bahçeleri misali görünüyor. İlk ziyaret Konya ve Mevlana Hazretlerinin hayat hülasasını dinliyor ve okuyorsunuz. Ve diyorsunuz ki, sırça köşklerden âlimler zor çıkar...

İkinci ziyaret yeri Tarsus.

Lokman Hekim Hazretleri ve Bilal'i Habeş'inin mescitlerinde ikişer rekât namaz kılıp, rehberden hayat hikâyelerini dinledikçe, İslamiyet'in büyüklüğüne teslimiyetiniz tazeleniyor.

Tarsus'ta İslami eser; türbe, mescit, camii gibi pek çok rivayet duyduk ve gördük. Üzüm diyarı, zengin belde Tarsus. Ahsab-ı kehf mağarası ve olay hakkında bilgi verilmiştir. Bu mağarada 3 genç insan 300 sene uyumuş ve uyandıklarında da yanlarında bulunan paralardan tarih tespit edilmiş, mağaraya o günkü yönetimden kaçarak saklanmışlar ve aynen Hz. İbrahim ateşin yakmadığı gibi yaratan bunları da uyutmuştur.

Üçüncü sayılı ziyaret yeri Urfa; Hazreti İbrahimi ve Hazreti Eyüp Peygamberin yaşadığı mukaddes topraklar...

Balıklı havuzun hikâyesi ayrı. Eyüp Peygamberinki ayrı. İslam tarihi ve mimari eserleri ile Osmanlı sanatı birleşmiş ve Urfa mukaddes yer olmuş. Binlerce hacı adayını gayet rahat barındıran Şanlıurfa büyük şehir. Bu arada bölgede sık söylenen bir olayı size anlatmak istedim. Şöyle ki; Hz. İbrahim'i yakmak için yanan ateşi söndürmeye giden bir karıncayı soruyorlar. Nereye böyle acele acele. Karınca diyor ki o ateşi söndürmeye gidiyorum deyince. Öteki diyor ki senin gücün ona yetmez. Karınca diyor ki: niyetimi görsünler.

 

SONRAKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft