Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

NERDE KALMIŞTIK
HüseyinNizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

27 Mayıs ve 12 Eylül'ü Yaşayan 2 Yazar

Eklenme : 19.08.2021 00:00:00
Görüntülenme: 435

Mehmet Ali Birand'ın Posta Gazetesi'nde kaleme aldığı " Genlerimizde darbecilik vardı" başlıklı yazısı tartışmalara neden oldu. Gelebilecek tepkilerin kendisini korkutmadığını söyleyen Birand, "Yaptığım gerçekçi bir saptamadır, herkes bunun doğru olduğunu biliyor. Bu saatten sonra tehditler beni hiç etkilemez." dedi. Birand, yazısında "Bizim için yani laik merkez medya mensuplarının büyük bölümü için öncelik demokrasi veya parlamento değildi. Genelkurmay daha önemliydi. Böyle yetiştirildik." ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili olarak NTV'de soruları cevaplayan Mehmet Ali Birand, andıç döneminde yeteri kadar tehdit altında yaşadığını, üstüne Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın gönderildiğini söyledi. Bu yüzden gelecek hiçbir tehdidin artık kendini etkilemediğini belirtti.
Birand, "Önümüzdeki günlerde askerci gazetecilerimiz gelir; 'Bu böyle değil, böyleydi. Namussuz...' şudur budur diye... Umurumda bile değil. Yaptığım gerçekçi bir saptamadır, herkes bunun doğru olduğunu biliyor. Benim saygı duyduğum kişilerden sadece sessizlik geldi, destek geldi. 'Ağzına sağlık' diyen çok oldu. Keşke daha yüksek sesle söyleselerdi ama zararı yok, onların mesajları bile benim için çok kıymetlidir." ifadelerini kullandı. Medyada yaşanan zihinsel değişimin ardında AK Parti dönemindeki demokrat duruşun etkili olduğunu belirten Birand şöyle devam etti: "Önceden asker müdahale eder ültimatom verir, hemen ertesi gün başbakan 'ben yanlış anlaşıldım, komutanlar haklıdır' derlerdi. Bu, AK Parti döneminde değişti. 27 Nisan'da muhtıraya cevap verildi. Seçim oldu, asker olduğu yerde kaldı. Bu iktidarın verdiği tepkiye toplumda 'bir dakika, demek ki bu işler öyle değilmiş' algısı oluştu. Medya değişmeye başladı, birçok gerçeği görmeye başladı. Genelkurmay'ın değil, demokrasinin ön planda olduğunu... Hepimiz değiştik, dünya değişti. Dünya artık darbeleri desteklemez hale geldi. Onun için sadece AK Parti demeyelim, bütün konjonktür değişti. Bugün artık yepyeni bir Türkiye, yepyeni bir dünya var. Asker de asıl şimdi gücüne kavuşmaya başladı. Çünkü siyasetle uğraşan bir asker hiçbir zaman vatanını gerektiği gibi savunamaz."

DARBECİLERİ 80 yıldır Tepemİze Bİz Çıkardık

YAĞMUR ATSIZ

Mehmet Ali Birand'ın ardından Star gazetesi yazarı Yağmur Atsız da öz eleştiri yaptı. Dünkü köşesinde "Genlerimizdeki darbecilik" başlıklı bir yazı kaleme alan Atsız, Birand'ın açıklamalarının keyfini kaçırdığını belirttikten sonra, " Neden kaçtı, Mehmet Ali yanlış bir şey yazdığı için mi? Hayır, tam tersine yazdığı doğrular sinir uçlarıma dokunduğu için!" Atsız, yazısında 80 darbesine nasıl destek verdiğini de, tarihe not düşürülecek bir itirafla şöyle anlattı: "13 Eylül 1980 sabahı" der Spiegel'den arayıp da bir gece önceki darbenin ne anlama geldiğini sorduklarında hamakat tarihine altın harflerle geçmesi gerekecek olan şu parlak cümleyle karşılık vermiştim. "TSK Türk Devleti'ni intihardan kurtardı! Bakar mısınız? Üstelik bu yayınlandı da! Bugün düşündükçe diyorum ki "Ulan p.k, kuracak başka cümle mi bulamamıştın? Ama Allah büyüktür! Nitekim cezamı buldum ve kefaretimi yedi yıl Türkiye'ye girmemekle ödedim. Bana meheldir! Az bile girememişim! Demek istediğim, biz, yani benim gibiler, bugün TSK vesayetinden filan şikâyet ediyoruz ama 80 yıldır tepemize çıkaranlar da yine kendimiziz.

 

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft