Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

2023'te yoğurtsuz mu kalacağız?!

Eklenme : 22.11.2021 00:00:00
Görüntülenme: 2150

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi'nden Yatağan'ın "Kırsal Mahalle" ilan ettiği mahalleler için olumsuz karar çıktı, gazeteler olayı "AKP'nin Çıkarttığı Yasaya AKP'li Başkandan İtiraz" başlığı ile duyurdu. Kim ne anladı bilmiyorum...

Ben ilgili yasanın 2023'te yürürlüğe girmesi halinde "yerel damak tadı" alışkanlığı olanlar olarak "yoğurtsuz kalacağımızı" anladım. Her ilçe belediyesi mahallelerinin hangilerinin "Kırsal Mahalle" olacağına karar veriyor ve bu karar Büyükşehir Belediyesi'nde oylanarak kabul veya reddediliyor.

Bu konuda Yatağan'a gelinceye kadar çıngar çıkmamıştı. Yatağan Belediye Meclisi'nde AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin oy birliğiyle "kırsal mahalle" ilan edilen yerleşmelerin "kırsallığı" CHP ve İYİ Parti oylarıyla reddedildi.

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz de "Bundan sonraki süreçte, Yatağan Belediye Başkanlığı olarak, Turgut, Yeşilbağcılar, Bozüyük, Bozarmut, Bencik ve Madenler mahallelerimizdeki vatandaşlarımızın haklarını korumak ve haklarını aramak için her türlü hukuki mücadele verilecektir." diye tepki gösterdi...

 xx          xx         xx

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz'ün tepkisine karşı kimin açıklamada bulunması gerekir?

Yatağan'ın adı geçen 6 mahallesinin "kırsal mahalle" haline getirilmesine CHP'li ve İYİ Partili meclis üyeleri "hayır" dediklerine göre ya iki partinin grup başkan vekilleri veya Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün açıklamada bulunması gerekirdi...

Ama sanki "muhatap" bile olmadılar...!

Yanıt CHP Yatağan İlçe Başkanlığı'ndan geldi. Yapılan açıklamada "Eğer Sayın Belediye Başkanı Mustafa Toksöz'ün bir itirazı bulunuyorsa bu tamamen hükümetin çıkardığı yasadaki eksiklikler ve yanlışlara olan bir itirazdır." denildi.

Bu açıklama bende iki nedenle şaşkınlık yarattı.

Birincisi; Yatağan'da kırsal mahallelerle ilgili karar AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin oylarıyla alındığına göre, CHP Yatağan İlçe Yönetimi neden meclis üyelerinin oylarının arkasında durmamış? Yoksa Yatağan Belediye Meclisinin CHP'li Üyeleri parti yönetiminden habersiz oy kullanmış olabilirler mi?!

İkincisi; CHP Yatağan Yönetimine göre "Mustafa Toksöz'ün itirazı tamamen hükümetin çıkardığı yasadaki eksiklikler ve yanlışlara olan bir itiraz" ise, CHP'li ve İYİ Partili meclis üyelerinin oyları "hükümetin eksik ve yanlışlarla dolu yasasına" destek veren oyları mıdır?

Bilemiyorum...

 xx          xx         xx

Tabii bilmiyoruz... Turgut, Yeşilbağcılar, Bozüyük, Bozarmut, Bencik ve Madenler mahalleleri ile ilgili Yatağan Belediye Meclisi'nde "kırsal mahalle" olmaları için "oybirliği" ile alınmış olan karar "yasa ile belirlenmiş kriterlere" uygun olmayabilir.

"Kırsal mahalle"nin sosyo-ekonomik olarak kırsal nüfus oranının yüksek olması, yüzölçümünün önemli bir kısmını tarım, orman, mera, yaylak ve kışlak arazilerin oluşturması, tarımsal üretimin, hayvancılık ve orman faaliyetlerinin başlıca geçim kaynağı olarak tespit edilmiş olmaması gibi hususlardan bir veya daha fazlası da kriterler arasında yer alıyor.

"Kırsal mahalle" olarak tespit edilemeyen mahallelerde, 10 bin metrekareden az olmayacak şekilde "kırsal yerleşik alan" belirlenebiliyor. "Kırsal yerleşik alanlar" da bir veya birden fazla mahallenin bir kısmını içerecek şekilde tespit edilebiliyor.

Büyükşehir statüsü ile "mahalle" haline gelen köy ve beldelerden "Kırsal mahalle" veya "Kırsal yerleşik alan" olarak belirlenen yerlerde yaşayanlar geçmişte "köyde yaşamanın" sağladığı imkanlara, vergi muafiyetlerine kavuşuyorlar...

Bu anlamda Turgut, Yeşilbağcılar, Bozüyük, Bozarmut, Bencik ve Madenler mahallelerine hak etmedikleri avantaj sağlanmış da olabilir.

Başkan Toksöz "vatandaşlarımızın haklarını korumak ve haklarını aramak için her türlü hukuki mücadele verilecektir." dediğine göre, bunu yapacaktır. Bunun yapılacağı yerde İdare Mahkemesi'dir.

Eğer bu dava açıldıysa veya açılırsa adı geçen mahallelerin hala "kırsal" özellikler taşıyıp taşımadıklarını hep birlikte görürüz...

 xx          xx         xx

Yatağan meselesine bakarken "Menteşe'de durum ne?" diye merak ettim.

Menteşe'de Bayır, Kafaca, Yeşilyurt, Yerkesik beldeleri "kırsal mahalle" gösterilmemiş.

Bayır bölgenin en önemli "hayvan pazarına" sahip olmanın yanında düzenli olarak "boğa güreşleri" yapılan beldelerimizden biridir. Ancak Bayır "şehirleşeli" çok oldu ve bir "mermercilik merkezi" haline geldi. Yarın bir gün "çimento fabrikası" da kurulursa şaşırmamalı... Keşke Menteşe Küçük Sanayi Sitesi de Gülağzı'na değil de Bayır'a taşınsaydı...

Yeşilyurt'ta Menteşe'nin banliyösü haline geldi. Yerkesik ve Kafaca'dan ne istediniz? Hadi Yerkesik beldesi de Yeşilyurt gibi, ama Doğanköy, Gülağzı ve oradaki köylerin hemen hepsinde "kırsal yaşam" devam etmiyor mu? Buralarda yaşayanlar arıcılıkla, besicilikle, sütçülükle geçinmiyor mu?

Kafaca bölgemizin önde gelen besicilik ve sütçülük merkezi değil mi?

Anlaşılır gibi değil... Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün olmadık yerlerde ailelere iki dişi bir erkek üç kıl keçisi dağıtırken bin 600 büyükbaş ve 800 küçükbaş hayvanın bulunduğu söylenen Kafaca'da hayvancılık sona erdiriyor...!

 xx          xx         xx

Kafaca gerçekten önemli bir örnek. Gerek köyün Muhtarı Ömer Gülgün gerekse son belediye başkanı Murat Gökalp beldelerinin "kırsal mahalle" statüsü dışında bırakılmasına itirazda bulunmuşlar, ama dilekçelerine cevap bile verilmemiş...

Oysa bu "kırsal mahalle" uygulaması ile ilgili düzenlemelere göre, 10 bin metrekareden az toprağa sahip olmayanlara "hayvancılık" serbest, ama yasa koyucu "Yerel yönetim isterse" demiş. Menteşe Belediyesi de "istemiyorum" demiş.

O "Muğla sucuğunun", "Muğla kavurmasının" merkezi Karabağlar'ı ne yapacaklar bilmiyorum, ama Yaraş, Düğerek, Yeniköy ve Ortaköy'de "Kırsal Mahalle" dışında bırakılmış. Artık "Muğla yoğurdu" da yiyemeyeceğiz! Umarım 2023'e kadar bir hal çaresi bulunur...

Yörük köylerimizden, Muğlalıların Kurban Bayramı'nda kurban kesmeye gittiği İkizce (Dırlavan) de "Kırsal Mahalle" olamamış. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) da güya burada "Yörük Köyü" kuracaklar. Hayvansız yörük köyü nasıl olacak çok merak ediyorum...!

 xx          xx         xx

Menteşe Belediye Meclisi'nde 17.05.2021 tarihinde AK Partili ve MHP'li 10 meclis üyesinin reddine rağmen, 19 CHP'li Mecli Üyesi oyu ile oy çokluğu ile kabul edilen karara göre, Akyer, Algı, Avcılar, Bağyaka, Bozyer, Çakmak, Çamoluk, Çaybükü, Çiftlik, Çırpı, Dağdibi, Dağpınar, Denizova, Dokuzçam, Esençay, Fadıl, Gazeller, Göktepe, Günlüce, Karacaören, Kozağaç, Kuzluk, Meke, Muratlar, Özlüce, Sungur, Şenyayla, Taşlı, Yemişendere, Yenibağyaka, Yeniköy (Yerkesik), Yörükoğlu ve Zeytin Mahalleleri olmak üzere 33 mahallemizin "Kırsal Mahalle" olarak tespit edilmiş.

Bayır Mahallesi Yumaklı Yerleşim Alanına ait ekli koordinat listesinin içinde kalan kısım ile Derinkuyu, İkizce, Kıran, Kuyucak ve Sarnıç Mahallelerine ait ekli koordinat listesinin dışında kalan kısımlarda "Kırsal Yerleşik Alan" ilan edildi...

Anlamakta zorlanıyorum... Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün "Kırsal kalkınma çalışmaları" kapsamında 18-45 yaş arasındaki kadınlara yüzde yüz hibe 2 dişi 1 erkek 3 kıl keçisi veriyor. Sadece Menteşe'de 40 kadına 120 kıl keçisi dağıtıldı. Kavaklıdere, Ortaca ve Dalaman'da verilen destekleme Fethiye, Köyceğiz, Ula, Marmaris ve Datça'da devam ediyor. Hafta sonunda Datça'da 13 kadın üreticiye kıl keçisi desteklemesi yapılırken konuşan Osman Gürün şunları söylemiş:

"Göreve geldiğimiz 2014 yılında hemen tarım ve hayvancılıkla ilgili Muğla'da önemli bir rol almamız gerektiğine karar verdik. İşin esasından başlayarak toprağımızın yapısının tespitini yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu tespit sayesinde dönüm başına en fazla gelir hangi üründen elde edilir belirliyoruz. Kendi ziraat mühendislerimiz ile bu üretimi kontrol altına alıyoruz ve ürünün pazarlanmasına da yardımcı oluyoruz."

Ne güzel... Bu noktada 3 soru sormak isterim; 1) Muğla Tarım İl Müdürlüğü ne yapıyor? 2) Bunları yapan Osman Gürün "Kırsal Alanı" neden daraltıyor? 3) 2014'ten buyana Muğla Tarımı nereden nereye geldi?

------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Ben dostlarımı hiç satmadım! Çünkü; Ya beş para etmez çıktılar, Ya da paha biçilemez... --İlhan Berk

ÇİVİ

Kırsal Mahalle konusunda arkadaşım, "AK Parti kurmayları, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz'ü neden yalnız bırakıyorlar?" diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft