15 günde 75 yangın çıktı

15 günde 75 yangın çıktı
Eklenme : 13.09.2021 15:02:00
Görüntülenme: 934

Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, il genelinde 29 Temmuz tarihi ile 13 Ağustos tarihleri arasında 45'i orman 30'u tarım arazisi olmak üzere toplam 75 yangın çıktığını söyledi. Yaklaşık 15 gün süren yangınlarda yaklaşık 60 binlik alanın zarar gördüğünü belirten Yaprak bu alanların yeniden ağaçlandırılacağını kaydetti.

Kadir Tamer

Muğla'nın Ula İlçesi'nde bulunan Yangın Yönetim Merkezi'nde gazeteciler ile bir araya gelen Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, yangının ilk başladığı günden alevlerin tamamen söndürüldüğü 15 günlük süreç hakkında bilgi verdi. Yaprak açıklamasında ilk kez bu denli geniş kapsamlı bir yangın ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, "29 Temmuz ile 13 Ağustos tarihleri arasında 45'i orman 30'u ise tarım arazisi olmak üzere toplam 75 yangın çıktı. Art arda çıkan yangınların tamamına ekiplerimiz, belediye ekipleri, vatandaşlar ve diğer ülkelerden gelen ekipler canla başla müdahale etti. Yangın sayılarının çokluğu, rüzgarın etkisi, hava sıcaklığı ve nem oranın düşük olması söndürme çalışmalarını etkiledi. Ancak alevleri söndürmek için herkes büyük bir mücadele verdi. Şu anda yanan alanlardaki çalışmalarımız devam ediyor. Arkadaşlarımız alanları tespit ediyor. Her gün arazideler. Etüt çalışmalarımız devam ediyor. Nerelerde ağaçlandırma çalışması yapılacak, nerelerde rehabilitasyon çalışmaları yapılacak şu anda bunlar devam ediyor. Yangın sonrasında buradaki orman yangınlarına dirençli orman kurmak dediğimiz Yardop projesi çalışmaları yapılıyor. Nerelerde yangın durdurma noktaları, yerleşimde olabilecek bir yangının ormana tehdidi, ormanda olabilecek yangının yerleşim alanına tehdit olmaması adına çalışmalarımız bu kapsamda devam edecek" dedi.

Yanan alanlar ağaçlandırılacak

15 günlük süreçte Türkiye ve Muğla genelinde ciddi yangınlar olduğunu belirten Yasin Yaprak, "29 Temmuz'da Marmaris'te başlayan sonrasında Güvercinlik, Köyceğiz, Milas, Nazilli'de başlayıp Kavaklıdere Menteşe'yi tehdit eden ciddi yangınlar geçirdik. Biz bu konuda FX'in görüntüleri olsun, canlı uydu görüntüleri olsun İHA'lar üzerinden bunları takip ettik. Muğla'daki orman yangınlarında toplam 60 bin hektarın etkilendi. Bunun 52 bin hektarı ormanlık alan. Şu anda 5-5,5 milyon metreküp civarında bir emvalimiz var 52 bin hektar alanda. Biz bunları kısa zamanda bu alandan uzaklaştırıp değerlendirilebilecek emvalleri kıymetini kaybetmeden, zarar görmeden hızlı bir şekilde değerlendirmemiz ve ekonomiye kazandırmamız lazım. 5,5 milyon metreküp ne demek? Bizim Muğla Orman Bölge Müdürlüğü olarak yıllık üretim kapasitesi 1,5 milyon metreküp. Neredeyse dört katı. Tabii bunların zaman, mekan ve teknik ile de süreleri tam yıl soyunca değil de bazı sahalarda bizim mart ayında bu işleri bitirip, tohum ekimini yapıp, çimlenmeye oluşturup artık sahaları korumaya almamız lazım. Sonra da burada çimlenme sonundaki gelen gençliklerin takibi yıllar boyunca, bunların bakımları, hem ilkbahar, hem de sonbahar sayımları ile buranın başarı durumları nedir uzun yıllar bunlar takip edilecek. İnşallah buraları kısa zamanda eskisi gibi orman kurma çalışmalarımızı bitireceğiz" dedi.

Slayt eşliğinde bilgilendirme 

Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, Muğla'da 15 gün süren orman yangını sürecini gazetecilere slayt eşliğinde anlattı. Yaprak açıklamasında 29 Temmuz'da sıcaklığın 45 derece, nemin ise yüzde 10'un altında olduğunu ifade etti. Köyceğiz yangınının elektrik hatlarından çıktığını söyleyen Yaprak, Marmaris'te yangın çok büyüdüğünde önce insan, sonra mal, sonra orman olarak strateji geliştirdiklerini, aynı gün Güvercinlik'te çıkan yangının yaklaşık 3 bin kişinin bulunduğu otellerin hemen yakınında çıktığını kaydetti.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft