11 Büyükşehir Belediye Başkanından ortak açıklama

11 Büyükşehir Belediye Başkanından ortak açıklama
Eklenme : 21.07.2022 15:12:00
Görüntülenme: 989

11 Büyükşehir Belediye Başkanı telekonferans aracılığıyla toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından 11 Büyükşehir Belediye Başkanı ortak basın açıklaması yayınlayarak ekonomik krizin ulaşım ve gıda fiyatları üzerindeki etkileri, belediyelerin itfaiye gücü ve Dışişleri Bakanlığı'nın yabancı misyonlarla görüşmeleri izne bağlayan genelgesi gibi birçok konuda çağrıda bulunuldu.

Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Büyükşehir Belediye Başkanlarının düzenli olarak gerçekleştirdikleri Büyükşehir Belediye Başkanları toplantısı telekonferans aracılığıyla yapıldı. Toplantı sonrasında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün de aralarında bulunduğu 11 Büyükşehir Belediye Başkanı ortak açıklama yayımladı. Açıklamada ekonomik krizin belediyeleri de yakından ilgilendiren ulaşım ve gıda fiyatları üzerindeki etkileri, belediyelerin itfaiye gücü ve Dışişleri Bakanlığı'nın yabancı misyonlarla görüşmelerini izne bağlayan genelgesi ile ilgili konularda çağrıda bulunuldu.

Türkiye tarihinin en ciddi ekonomik sıkıntılarının yaşandığı bir dönemden geçildiğinin vurgulandığı açıklamada, hızla artamaya devam eden enflasyonun son 20 yılın en yüksek seviyesine çıktığı ifade edildi. Artış kalemlerine bakıldığı zaman ilk sırada ulaştırma daha sonra da gıda ürünlerinin görüldüğünün ifade edildiği açıklamada, "Belediyelerimizin ürettiği ekmekten, enerji ve taşıma hizmetlerine kadar pek çok kalemde maliyet kalemleri artmaya devam eden döviz kuru, yanlış ekonomi politikaları ve dünya çapında yaşanan, başta tedarik sorunları olmak üzere, çeşitli nedenlerle yükselmeye devam etmektedir. Belediyelerimiz tüm imkânlarını kullanarak, karşı konulmaz bu artışlara karşı dursa da bu ekonomik gidişatın yarattığı tahribatın kaçınılmaz sonuçları ne yazık ki olacaktır. Buna rağmen, belediyelerimiz özellikle dar gelirli vatandaşlarımızı, elinden geldiğince, korumaya devam edecektir" denildi.

Küresel iklim krizinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kendini göstermekte olduğu, sıradışı yağışlar ve hava sıcaklıklarının yarattığı bazı sıkıntıların ülkenin pek çok kentinde hissedildiğinin vurgulandığı açıklamada, "Kuşkusuz, iklim değişikliğinin içimizi en çok acıtan yanı ormanlarımızın yangınlara kurban gitmesi oluyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin her bir vatandaşı ormanlarımızın korunması ve riske atılmaması konusunda son derece dikkatli olmalı ve birlikte hareket etmelidir. Geçen yıl yaşanan yangın felaketlerinin ardından, kadim kurumumuz THK'nın uçaklarının da hazır edilişi ve yangın söndürmede kullanıldığını görmek biz belediye başkanlarını sevindirmiştir. Bu çalışmada emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür ederiz. Türkiye'nin en etkin itfaiye gücüne sahip 11 belediyemizin, nerede yangın olursa olsun, 7/24 göreve hazır olduğunu da kamuoyu ve ilgilileri ile paylaşırız" ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı'nın yabancı misyonlarla görüşmelerini izne bağlayan genelgesinin de toplantıda değerlendirildiğinin ifade edildiği açıklamada, "Öncelikle bu genelgenin hukuka ve demokrasiye uygun bir genelge olmadığının altını çizeriz ve genelgenin iptali konusunda hukuki girişimlerde bulunacağımızı beyan ederiz. Ayrıca bu yasaklama kararı ile kamuoyuna açıklanması gereken bir husus da bulunmaktadır. Böyle bir kararın 2 tarafı vardır. Yabancı misyonlar ile iletişimde kısıtlama getirilen kişi ve kurumlar. Böyle bir tebliğin tek taraflı yapılması,  yani yabancı misyonlara yapılmaması dikkat çekicidir ve teamüllere aykırıdır. Özellikle belediye başkanları nezdinde, bu yasağın "şehir diplomasisi", "kardeş kent ilişkileri", "yatırım arayışları" ve "uluslararası işbirlikleri oluşturulmasına" dair olumsuzlukları doğacaktır. Demokrasinin kesintiye uğradığı dönemlerde bile akla gelmeyen bu uygulamanın 2022 yılında hayata geçirilmesi, ülkemizin boynunu uluslararası arenada bükecek bir ayıptır.  Kıymetli ve köklü bir geleneğe sahip Türk Dışişleri'nin bu kararı yeniden gözden geçirmesi önem arz etmektedir" denildi.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft