Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

"Zarar Gören Tarımsal Alanlar için Projeler geliştirildi"

Eklenme : 17.09.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1206

 Muğla Valiliği'nden "Zarar Gören Tarımsal Alanlar için Projeler geliştirildi." başlığı ile yapılan yazılı açıklamada, Vali Orhan Tavlı'nın, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü ziyaret ederek yangınlarda tarımsal üretim alanlarında meydana gelen zararların telafisi ve bu alanlarda tarımsal kalkınmayı sağlamaya yönelik geliştirilen 'Entegre Tarımsal Kalkınma Projeleri' hakkında bilgi aldığı ifade edildi.

Açıklamaya göre, yangınlarında zarar gören tarımsal alanlar ile ilgili İl Müdürlüğü'nce her mahalleye ayrı ayrı özel tarım projeleri geliştirilmiş.

Vali Orhan Tavlı, yangınlarda tarımsal zarar gören 64 mahalledeki 2 bin 62 üretici öncelikli olmak üzere, kırsal alanlarda uygulanacak olan 59 proje ile ilgili İl Müdürü Barış Saylak'tan geçtiğimiz hafta bilgi aldıktan sonra şu ifadelerde bulunmuş:

"Muğla için tarım ve hayvancılık çok önemli. Yangından zarar gören tarımsal alanları tekrar ekonomiye kazandıracağız. Hazırlanan projelerin hepsini en küçük ayrıntısına kadar inceledik. Arz - talep dengesi gözetilerek belirlenen alanlar içinde devam eden projelere Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) olarak desteklerimizi sürdüreceğiz. Mevcut tarımsal potansiyeli destekleyecek, zarar gören alanları tekrar ekonomiye kazandıracak, alternatif gelir sağlayacak olan bu çalışmaları hazırlayanlara ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

 

xx           xx          xx

Doğrusu beklemiyordum. Dünde vurguladığım gibi sürpriz oldu. Çünkü bugüne kadar afet hallerinde genellikle hasar belirleme yapılıp, zarar görenlere para dağıtılmış ve "oldu da bitti maşallah" olmuştur. Bu sefer kamuoyunun önüne çalışılmış projelerle çıkılıyor. Üstelik projeler Ankara'da masa başında değil, Muğla'da il müdürlüğünün uzmanları tarafından alanda belirlemeler yapılarak "genel" değil, "yerel ihtiyaca göre" projeler üretilmiş.

Ancak Valilik açıklamasında o 59 projeyi göremedim. Ben de Fatih Altaylı'nın Muğla Orman Bölge Müdürü Saylak'ı aradım. Hafta başıydı, Ankara'daydı. "Evet birbirinin benzeri değil, her mahalle için ayrı ayrı projeler hazırlandı. Bakanlığımız uzmanları da destek verdi. Bu çalışmaya büyük destek veren sayın valimiz her zaman yanımızda oldu. Bunun için Ankara'dayım. Buradan da onay ve destek aldıktan sonra hemen arazide çiftçimizin yanındayız." dedi.

Bir ilin Valisi ve bürokratı uyum içinde olunca böyle oluyor işte...

İl Müdürü Saylak'a "Barış bey iyi de valilik açıklamasında projeler yok. Anlatır mısınız?" dedim. Güldü, "Buradan anlatılacak gibi bir şey değil, ben arkadaşlarımızdan rica ederim, onlar sizi bilgilendirir" diye kaydetti.

 

xx           xx          xx

Barış Saylak, en önemli özelliği gezmek olan bazı il müdürlükleri gibi ipe un sermedi...

Kısa sürede Tarım ve Orman Müdür İl Yardımcısı Erizan Yılmaz geri döndü. Sağ olsun bizi bilgiye boğdu. "Entegre Tarımsal Kalkınma Projeleri (ETAP) ile Yangın Yaraları Sarılıyor" başlıklı çalışmalarını anlattı. "Bakanımız sayın Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatı ve sayın Valimiz Orhan Tavlı'nın destekleriyle Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak yanan alanlar soğumaya başlamadan çalışmaya başladık. Çalışmalarımız mahallelerde hala devam ediyor." diyerek şu bilgileri verdi:

"12.08.2021 tarihinde yangının bitmesi ile birlikte hızlı bir şekilde gelir kaynaklarının tekrar iyileştirilmesi ve ek gelir kaynakları ile üreticinin desteklenmesi amacıyla 14.08.2021 tarihinde proje çalışmalarına başlandı. Ayrıca Entegre Tarımsal Kalkınma Projeleri (ETAP) çalışmalarına Muğla'daki STK'ların katılımıyla 12.08.2021 tarihinde yapılan ortak akıl toplantısından çıkan sonuç ve öneriler dikkate alınarak başlandı. Proje çalışmalarında 'terzi işi çalışma' yapıyoruz. Yani her köye kendine özgü proje uygulaması yapılacak. Tek tip çalışma yok."

 

xx           xx          xx

Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Erizan Yılmaz'ın verdiği bilgilere göre, "Entegre Tarımsal Kalkınma Projeleri (ETAP) ile Yangın Yaraları Sarılıyor" başlıklı proje çerçevesinde ilk olarak Bakanlık ve İl/İlçe Müdürlüğü yönetici kadrosu ve proje ekibiyle 14.08.2021 ile 17.08.2021 tarihleri arasında eğitim ve saha çalışmaları yapılmış.

Sonra Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı Proje ve Yatırım Yönetimi Daire Başkanı Gökmen Batmaz, BÜGEM Daire Başkanı Erdinç Çilalı ile Ziraat Mühendisi Erdal Çetin tarafından İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personellerine yönelik eğitim verilerek, birlikte saha çalışmalarında bulunulmuş.

Proje eğitim çalışmasının ilk toplantısına Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, BÜGEM Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, HAYGEM Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Strateji Geliştirme Daire Başkanı Özgür Akif Tel ile birçok bakanlık yetkilisi ve İl / İlçe Müdürlükleri yönetim kadrosu ve teknik personelden oluşan proje ekipleri katılmış.

14.08.2021 tarihinde yaklaşık 5 saat süren toplantı sonrası 17.08.2021 tarihinde de dahil olmak üzere eğitimin yanı sıra yangından etkilenen 9 İlçede de saha çalışması yapılarak ekipler halinde ön çalışma gerçekleştirilmiş.

İl Müdürü Barış Saylak kendisini aradığımda "Özcan bey Ankara'dayım. Dönünce sizi ararım." deyip, Muğla'ya gelince beni bilgilendirip "şov yapabilirdi"... Öyle yaptığını söyleyenler oluyor ya... Tersine O, birlikte çalıştığı insanlarla çalışmayı, "biz" demeyi seviyor. Bir kere adam "Muğlalı"dan öte "teşkilatçı"... Yardımcısı Erizan Yılmaz anlattıkça şaşırdım. O kadar bürokratı Muğla'ya taşıyıp, personeliyle bütünleştirmek kolay mı?

 

xx           xx          xx

Ben yazımı toparlamaya çalışırken Barış Saylak da Muğla'ya döndü. Yeni sorularım oldu. "Erizan hanımın size anlattığı gibi her yangın köyüne bir proje fikriyle yola çıkıldı. 9 ilçede 73 mahalle hasar görmüş. Bunlardan 64 mahallede tarımsal alanlarda hasar görülmüş, 59 proje ortaya kondu. Muğla üreticisinin üretim modelini besleyecek ve yeni üretimlerle de destekleyecek olan 'Entegre Tarımsal Kalkınma Projeleri' hayata geçirilmesi planlandı." diyerek şöyle anlattı:

"Yaraların sarılması ve tarımsal kalkınma için Yatağan'a 4 milyon 802 bin 158 TL; Seydikemer'e 2 milyon 104 bin 186 TL; Milas'a 4 milyon 388 bin 505 TL; Marmaris'e 5 milyon 606 bin 270 TL; Menteşe'ye 1 milyon 290 bin 660 TL; Köyceğiz'e 10 milyon 854 bin 163 TL; Kavaklıdere'ye 1 milyon 643 bin 512 TL; Dalaman'a 1 milyon 54 bin 215 TL ve Bodrum'a 1 milyon 220 bin 50 TL harcanıyor."

Bu rakamlardan yangınlarda en çok Köyceğiz'in zarar gördüğü anlaşılıyor. Sonra Marmaris ve Milas geliyor. Bunları Yatağan izliyor.

İl Müdürü Barış Saylak 4 milyon 802 bin 158 TL tutarındaki "Proje özet dağılım tablosunu" ise "66 bin 642 zeytin fidanı için 1 milyon 619 bin 330 TL; 28 bin 711 meyve fidanı için 716 bin 610 TL; Demonstrasyon amaçlı 'Yağmur hasadı' çalışmaları için 1 milyon 308 bin TL; 2 bin 766 ton Kaba yem için 4 milyon 290 bin 650 TL; 308 ton Kesif yem için 921 bin TL; 115 bin 95 kg yem bitkisi tohumu için 881 bin 100 TL; Arı Besleme amaçlı 856,5 kg kek ve yem için 5 milyon 29 bin 800 TL; Alternatif Arı Ürünleri Üretim Ekipmanları için 921 bin 500 TL harcama gerektiren bir yaraları sarma ve kalkınma projesi uyguluyoruz."

Gerçekten büyük bir proje. Bizde takipçisi olacağız...

 

xx           xx          xx

Peki bu büyük proje nasıl uygulanacak?

"Her bir proje için proje sorumlusu birer mühendisimiz ve veteriner hekim olacak." diyen İl Müdürü Barış Saylak, "Müdür Yardımcısı arkadaşımız Erizan Yılmaz'ın da vurguladığı gibi, üreticilerimizin yaralarını hızla birlikte sarmak için hazırlanan projeler başta sayın Valimiz Orhan Tavlı'ya sunuldu. İl ve İlçe Müdürlüklerinden geniş bir kadro ve hızlı etkin bir çalışmayla ortaya konan projelerimiz Tarım ve Orman Bakanlığımıza da tarafımdan sunuldu." ifadesinde bulunup, şöyle devam etti:

"Bu konuda hasar tespitleri hızla tamamlanarak üreticiye bir an evvel destek verilecek. Ayrıca ETAP Projeleri ile üreticilerimizin üretim desenini destekleyecek ve yeni alternatif gelir kaynakları oluşturulacaktır. Her projenin konusuyla ilgili olarak sorumlusu birer ziraat mühendisi veya bir veteriner hekimi olacak. Bakanlığımıza sunduğumuz projelerimizde ve çalışmalarımızda bizi ve üreticimizi her zaman destekleyen başta sayın Valimiz Orhan Tavlı Beyefendiye, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli Beyefendiye, Sayın Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye şükranlarımızı sunuyoruz."

Şimdi "Hani projeler nerede?" diyeceksiniz. Kalan alana sığacak gibi değil.

Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak Ankara'da iken Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Erizan Yılmaz'dan aldığımız projeleri ilçe ilçe yarın paylaşalım...

-------------------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Eşeğe fazla değer verirsen kendini yarış atı sanarmış. -Alıntı.

ÇİVİ

Mustafa Sarıgül "İktidara gelirsem ofsaytı kaldıracağım" demiş. Arkadaşım da "Mustafa Bey kendisi ofsaytta" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft