Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

"Yaylayı koruma" değil, "Göllenmeyi" önleme komisyonu!

Eklenme : 24.01.2022 00:00:00
Görüntülenme: 1345

"Menteşe Belediyesi halkın mı, çimentocuların mı yanında?" başlıklı son yazımı "Yoruldum, yorumu sizlere bırakıyorum..." diye noktaladım.

Gerçekten çok yorgundum. O yazı 39 derece ateşle yazılmış bir yazı oldu. Hala yorgunum, ama o günkü kadar değil. Cuma gecesini uykusuz geçirdim. Sabaha kadar kesintisiz yağan yağmur yoldaşım oldu...

Yağmur bereket... Allah afatsız versin.

Menteşe'nin ünlü Karabağlar yaylasında kuyular doldu. Barajlarda seviye hızla yükseliyor. Muğla'da önümüzdeki yaz bahar aylarında gerek içme suyunda gerekse tarım sulamasında sorun yaşanmayacak görünüyor. Bakarsınız mazotta, gübrede, ilaçta kolaylıklar da gelirde çiftçi bir soluk alır...

xx           xx          xx

Geçtiğimiz günlerde Karabağlar Yaylası'nda "su baskınlarına karşı" toplantı yapıldı. Toplantı basına Menteşe Belediyesi'nden yapılan paylaşımla "Karabağlar Yaylası'nda Su Baskınlarına Karşı Ortak Çözüm Arayışı" başlığı ile yansıdı.

Benim bildiğim Karabağlar Yaylası'na su baskını hep olmuştur. Karabağlar'ı "yayla" yapanda bitki örtüsü ve o bitki örtüsünü yaşatan ve irimleri, kesikleri oluşturan su baskınlarıdır!

Tabii yaylaya beton ve çelik girmeden önce...

Haber "Muğla'nın Menteşe ilçesinde yoğun yağıştan kaynaklanan su baskınları ile Karabağlar Yaylasında biriken suyun tahliyesinde yaşanan sorunlara yönelik inceleme başlatıldı." diye başlamış.

Şaşkınlık içindeyim. Yahu Allah aşkına yaylada biriken suyu tahliye ederseniz geriye ne kalır?

Tabii ben yapılmak isteneni anlayamamış da olabilirim... Ancak "yaylalı" 19 Mayıs'ta yaylaya, 29 Ekim'de Muğla'ya göçmeye başlar. Çünkü sular Mayıs'ta çekilmeye başlar. Bu telaş niye?

xx           xx          xx

Habere göre, "Menteşe Belediyesi, MUSKİ, Karabağlar Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği, Menteşe Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığı ve DSİ temsilcilerinden oluşan" bir komisyon oluşturulmuş. 3. Derece Kentsel ve Doğal Sit alanı olan Karabağlar Yaylasında ikamet eden vatandaşların da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, farklı mevkilerde inceleme yapılmış.

Haberde "Kapalı havza ve göletlenme bölgesi olan Karabağlar Yaylası'nda aşırı yağışlar sonrası suların geç çekilmesine neden olan sorunların yerinde tespitine yönelik inceleme sonucu bir dizi önlem ve kararlar alındı. Buna göre; Yağış sonrası dere yataklarında biriken tıkanıklıkların açılması için periyodik olarak temizlik yapılması, özellikle Çayır mevkiinde kaçak moloz dökümleri ile bölgede oluşan çevre kirliliği ve yollara yapılan bilinçsiz dolguların önlenmesi, kaçak artezyen kuyularının açılmasına yönelik tedbir alınması kararlaştırıldı." diye kaydedilmiş.

"göletlenme bölgesi" denilirken "göllenme bölgesi" demek istenilmiş olabilir... Evet Karabağlar Yaylası bir göllenme bölgesidir. Oradan su tahliyesi o göllenmeyi ortadan kaldırmaz mı? Mesele irimlerde su akışını önleyen çöplerin, molozların temizlenmesi ise, bu "yapılması gerekenleri" yapması gereken Menteşe Belediyesi değil mi?

xx           xx          xx

Menteşe Belediyesi geçtiğimiz aylarda yayladaki kesikleri koruma adına "Kesiklerin ortadan kaldırılarak taş duvar veya tel çit çekilmesine izin verilmeyeceğini" duyurmuştu. Beni de bir gülmek almıştı.

Papatyaları, göç çiçeklerini, böğürtlenleri, tilkişenleri, on onbeş çeşit kavurmalık, böreklik otlara, daha pek çok bitkiye ve gort tavuklarına, karatavuklara, öteki kuşlara, börtü böceğe ana kucaklığı yapan kesikler birer birer taş, çelik ve betonla yok edilirken Menteşe Belediyesi neredeydi acaba?

Oluşturulan komisyon tarafından alınan kararda ayrıca "Karabağlar Yaylası'nın flora, faunası ve yaşam kültürü ile korunması gereken özel bir yaşam alanı olduğu, korumanın doğru kararlar alınması ve bölgede yaşayan vatandaşların bilgilendirilmesi ile mümkün olduğu" vurgulanmış.

Bence bu vurgu Karabağlar Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği tarafından yapılmıştır...

Habere göre, komisyon tarafından yapılan inceleme sonrası bir açıklama yapan Karabağlar Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Mehmet Üzümlüoğlu özetle şu ifadelerde bulunmuş:

"Geldiğimiz noktada vardığımız yer; bu iş tek başına Menteşe Belediyesi'nin sorumluluğunda değil. 3. Derece kentsel ve doğal sit alanı olarak Karabağlar Yaylası birçok resmi kurumun da sorumluluğunda. Belediyenin orada bir işlem yapabilmesi, çalışabilmesi, kanalların açılması ve fazla yığıntıların temizlenmesi için Anıtlar Kurulundan, Çevre İl Müdürlüğünden, Valilikten ve gerekli tüm kurumlardan onay alınması lazım. Bunun için de imza toplayıp bir dilekçe ile yetkili resmi kurumlardan izin verilmesini talep edeceğiz. Zira yaylanın en önemli sorunlarından birisi, belki de en önemlisi yollara döşenen, suyun akmasını önleyen dışardan gelen malzemeler."

Bu ifadelerin sahibi Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş olsa anlardım. Kendisinin sorumluluğu yok... Başka önemli işleri olmalı...

xx           xx          xx

Önlemlerin anlatıldığı noktada "Yağış sonrası dere yataklarında biriken tıkanıklıkların açılması için periyodik olarak temizlik yapılması, özellikle Çayır mevkiinde kaçak moloz dökümleri ile bölgede oluşan çevre kirliliği ve yollara yapılan bilinçsiz dolguların önlenmesi, kaçak artezyen kuyularının açılmasına yönelik tedbir alınması" ifadesine fena takıldım.

Gerçekten bu işler Menteşe Belediyesi'nin işi değil mi? Osman Gürün'ün, rahmetli Orhan Çakır'ın ve Erman Şahin'in başkanlıklarında böyle bir komisyona neden ihtiyaç duyulmadı?

Yaa insan kaçak dökülen molozları da mı görmez?

MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen de geçenlerde "Bodrum'a Günde 1500 Ton Ek Su Kaynağı" diye haber paylaştı.

Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Bodrum'un su sorunu yaşamaması için yaptığı çalışmalara bir yenisini daha eklemiş ve bu çalışmada Mumcular Mahallesi'nde yeni bir sondaj kuyusu açılarak devreye alınmış. Açılan kuyunun gerekli hat ve enerji bağlantıları yapılırken, pompa montajları da tamamlanmış. Tamamlanan çalışma ile Bodrum'a önemli bir su takviyesi kazandırılmış.

Menteşe'de Düğerek ile Yaraş arasında açılan artezyen kuyularından neden söz edilmemiş anlamadım. Duyumlarıma göre ilgili bakanlıklar artezyen kuyuları ile ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne uyarıda bulunmuş. Eğer bu doğruysa İl Sağlık Müdürlüğü ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü görevini neden yapmıyor acaba?

Bir de DSİ'yi merak ediyorum; Menteşe Belediyesi'ni biliyoruz da DSİ ne işe yarıyor acaba...

----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Eğer kış, "Baharı yüreğimde saklıyorum" deseydi, ona kim inanırdı. -- Halil Cibran.

ÇİVİ

Bugün kalpaksız Kuvayı Milliyeci Uğur Mumcu'nun katledilişinin yıldönümü. Halkımız unutmadı O'nu. Ruhu şad olsun.

Beni Bi Hüzün Aldı.

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft