Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

"Seni Görmeyen Güzel Gördüm Demesin Muğlam"

Eklenme : 12.04.2021 00:00:00
Görüntülenme: 3705

Nisan ayının 3 ve 4 günlerinde Muğla'da her yerde ışıklı, ışıksız bilbaordlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan vardı. Fotoğrafının yanında "Seni Görmeyen Güzel Gördüm Demesin Muğlam" yazılıyordu. AK Parti Büyük Kongresi'nde partisinin Genel Başkanı Erdoğan kongrenin başında yarım saat kadar selamlamada bulunurken sıra Muğla'ya gelince şöyle seslenmişti:

"Seni Görmeyen, Güzel Gördüm Demesin Muğlam"

Aklıma ilk gelen Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın "Roma'yı görmeden ölme derler, ama sen Gökova'yı görmeden yaşama!.." sözü oldu. Manevi oğlu Şadan Gökovalı'da "Roma'yı gör de öl derler, Gökova'yı gör de yaşa." derdi... Buradaki Gökova, Akyaka yani...

Muğla'nın iki sakin şehrinden biri olan "slow city Akyaka" nın karşısında da Okluk Koyu var. Son zamanlarda Akyaka'nın üzerinde akbabalar dolaşıyor. Orayı kaybedersek Okluk'ta kaybolur. "Seni Görmeyen Güzel Gördüm Demesin Muğlam" diyen Erdoğan buna izin vermez inşallah...

Benim Gökova Koylarında evim yok, olanlar düşünsün de diyemiyorum...

xx           xx           xx

Bir de baktım, bir gece vakti facebookta her yeri "Seni Görmeyen, Güzel Gördüm Demesin Muğlam" sözü slogan gibi her yanı kaplamış. "Ne oluyoruz?" dedim.

Face mecrasına bir paylaşım daha düştü. "Tek Kapak Tek Muğla dedik, sosyal medyayı inlettik!" diyen AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanı Şafak Uysal şu paylaşımı yapmış:

"4 Nisan, 01:36.. Facebook ve Twitter kapaklarımızın aynı anda değiştirilmesi şeklinde başlattığımız motivasyon etkinliğimize yoğun katılım sağlandı; büyük beğeni alan görselimiz henüz partimize üye olmayan hemşehrilerimiz tarafından coşkuyla paylaşıldı. Tanıtım Medya ekibimiz başta olmak üzere emeği geçen herkese yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Kendini dijital billboardlarda da görürsen hiç şaşırma #Muğlam"

Öyle yaptılar... Şafak Uysal'ı tanımıyorum. Sevgili Can Çimen'in yerine gelmiş bu göreve, AK Parti Basın Bilgi vatzap gurubunda merhabalaştık. Pandemi'nin geçeceği yok, risk azalınca biz gazeteciler bir çayını içeriz herhalde... Can Çimen'de STK ve Halkla İlişkiler Başkanlığı'nı üstlenmiş.

Şafak Uysal'ı yaptıklarına bakınca "Basın Yayın Halkla İlişkilerci" sanmıştım, ama Siyasal Bilgiler mezunu imiş...

xx           xx           xx

Doğrusu AK Parti İl Başkanı Kadem Mete beni şaşırttı.

Olağan 7. Kongrede yeniden göreve gelirken, vitrini değiştirmenin yanında il yönetiminde Dilek Yanık, Gülay Koşar, Huriye Koyuncu, Işıl Balaban, Makbule Çiftçi, Nihal Kolcuoğlu, Şafak Uysal, Ümmü Kurt ve Yurdanur Uzun olmak üzere 9 kadına yer vermiş. Hepsi üniversite mezunu.. AK Parti Muğla'da kabuk mu değiştiriyor demekten kendimi alamadım..

Ayrıca bir "Anlayış, kavrayış farkı da var mı?" derseniz o uzun konu, ayrıca ele alırız.

Merak etmeyin A Takımı bir iki eksikle yerli yerinde duruyor!

14 kişilik Yürütme Kurulu'nda 4 kadına; Gülay Koşar, Yurdanur Uzun, Işıl Balaban ve Şafak Uysal'a yer verilmiş.

İnşaat Mühendisi Ümmühan Toksöz'den görevi devralan Duygu Pınar Marçalı Doğru bir orman mühendisi... Yürütme Kurulu'nda AR-GE Başkanı Gülay Koşar bir yaşam koçu, Çevre Şehir ve Kültür Başkanı Yurdanur Uzun bir peyzaj mimarı, Sosyal Politikalar Başkanı Işıl Balaban eczacı, Tanıtım ve Medya Başkanı Şafak Uysal bir siyaset uzmanı... Belediye Meclisi gibi...

Hiç biri açık öğretim mezunu değil... Şafak Uysal'dan belli, bu takım A Takımı gölge etmezse çok iş yapar...

xx           xx           xx

Tabi Şafak Uysal'ın 3-4 Nisan sosyal medya ve bilboardlar patlatması salt Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadesi "Seni Görmeyen Güzel Gördüm Demesin Muğlam" hatırına değilmiş. Sanırım Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir önceki hafta Okluk Koyu'na dinlenmeye gelmesi hatırınaymış da...

Sayın Erdoğan'ın geldiğinden gittiğinden pek öyle kimsenin haberi olmuyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir önceki hafta sonunda bir süre dinlenmek üzere Gökova Körfezi'ndeki Okluk Konukevi'ne geldi. Cuma namazını Konukevi'ndeki mescitte kılan ErdoğanAK Parti İl Başkanı Kadem Mete ve MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz ziyaret etti.

Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir'in olmaması şaşırtıcıydı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İlçe Başkanları ile Cuma namazı kıldı. İki il başkanı ve AK Parti İlçe Başkanları ile Cuma'dan sonra fotoğraflar çekildi. Fotoğraflar beni Okluk Koyu'nun Özallı günlerine götürdü. Okluk denilince akla 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal geliyor.

Okluk, ünlü denizci Sadun Boro ile Can Pulak'ın keşfettiği bir doğa harikası. Merhum Turgut Özal, en az bir ay burada kalırdı. Deniz'de veya Çamlı Köyü'nde bekleyen gazetecileri çağırır, onlarla denize girer demeçler verirdi. O zamanlar Çankaya'dan "Turgut Özal, yaz dönemi çalışmalarını sürdürmek üzere Marmaris Okluk Koyu'na intikal etmişlerdir" açıklaması yapılırdı.

Rahmetli de Cuma namazını çıkar, Bayır'da, Turgut'ta, Bozburun'da köylülerle kılardı. Onları dinlerdi. Heyetleri, turizmcileri, Anavatan Partisi Muğla teşkilatlarını Okluk'ta kabul ederdi..

xx           xx           xx

Muğla o günlerde bir çeşit "Turgut Özal turizmi" yaşardı. Zaten Muğla'da turizm gerçek anlamda kendisiyle başlamıştı... Konukevi dönemin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitçotakis, İsveç, İtalya ve Rusya Başbakanları, Norveç ve İngiltere Dışişleri Bakanları gibi pek çok devlet adamını ağırladı.

Okluk o günlerde şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın getirdiği halde olsaydı, pekala Akdeniz&Ege Davos'u olabilirdi...

Özal'dan sonraki Cumhurbaşkanları Süleyman Demirel, Abdullah Gül burayı hiç kullanmadı. Çok yazdım. "Özal'dan sonra Okluk kaderine terk edildi" başlığı da atmıştım. Oysa Konukevi'nin yapımına tepki göstermiş gazetecilerdendim. Özal rahmetli olduktan sonra bölgenin havası kaçtı, Marmaris Bodrum'un gerisine düştü...

Ahmet Necdet Sezer de Cumhurbaşkanlığında bir kez gelip, toplam 70 dakika kaldıktan sonra ayrılmıştı. Demirel hiç gelmedi. Abdullah Gül'ün gelmesi için çok yazdık. Hamle olarak manşetler attık. Bir seferinde Hamle Medya Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu görüşme imkanı bulmuş "Kendisinin oraya gelmek istediğini, bunun için mevcut yapının büyütülmesi gerektiğini, ama çevrecilerden çekindiğini" öğrenmiştik. Tesadüf, Erdoğan'ın Başbakanlığında Ankara'da milletvekili adaylarının tanıtımında Hayati Nizamoğlu kendisine sıra gelince ayağa kalkıp, "Efendim bir gün Cumhurbaşkanı Olacaksınız. Okluk'un öksüzlüğü bitecek. Marmaris yazlık başkent olacak" demişti...

xx           xx           xx

Erdoğan Cumhurbaşkanı oldu, ama Marmaris "yazlık başkent" olamadı...

Rahmetli Özal, ABD Başkanlığının Camp-David modelini örnek alarak Basın Danışmanı Can Pulak tarafından yaptırılan bu konutta, 1990-1993 yılları arasında yaz çalışmalarını sürdürdü.

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı Gül gibi çekingen davranmaması sonucu o mütevazı (ki yapılırken kıyametler kopmuştu) yapının yerinde 13 bin 166 metrekare kapalı alana sahip üç ana bloktan oluşan Cumhurbaşkanlığı Yazlık Konuk Evi bulunuyor. Laf olsun diye bu hale getirilmiş olmamalı... Okluk Koyu tam anlamıyla Camp-David olamadı, ama Akdeniz-Ege Davos'u olabilir...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Okluk Koyu değil, Gökova sevdalısı olduğunu düşünüyorum. Yoksa 7. Kurultay'da Muğla ile ilgili pek çok şey söyleyebilecekken, "Seni Görmeyen Güzel Gördüm Demesin Muğlam" demezdi...

Ki Okluk'ta inşaat yapılırken Akyaka'yı tercih etmişti...

xx           xx           xx

Üç bin yıllık tarihi ve doğal zenginliklerini bozulmadan günümüze taşıyan, Ula İlçesi'ne bağlı Akyaka, son yılların gözde turizm merkezlerinden biri. Pek çok etken Akyaka'yı parlattı. Büyük ve çok yıldızlı oteller yerine, butik otel ve pansiyonların hizmet verdiği Akyaka, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yılbaşı, bayram günlerinde tatilini burada, İskele'deki bir butik otelde geçirmesiyle ilgi odağı oldu.

Ula Belediye Başkanı Özay Tükler, Erdoğan'ın gelişlerinde kapısını tıklatsa kendisini kabul edecektir. Gidip anlatsa, Akyaka'nın, körfezin üzerinde dolaşan akbabalardan söz etse olmaz mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu son gelişinde ziyaretçiler arasında AK Parti Milletvekilleri Gökcan ve Demir yoktu. Belli ki çağrılmamışlardı...

Acaba yanlarına Muğla'nın Valisini ve İl Başkanı Kadem Mete'sini alıp Muğla'nın aciliyetler dosyası ve turizm dosyası ile kapısını çalsalar beyefendi "Hayır" der miydi..?

Muğla pekala yazlık başkent olabilir, ama...

 -----------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Önemli olan yaşamak değildir, başarmak hiç değildir. Önemli olan insan kalmayı bilmektir. - George Orwell

ÇİVİ

Arkadaşım, "Hafta sonları evde sıkıyorsanız, eşinizle cep telefonlarınızı değiştirin" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

 

 

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft