Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

"Oktay Ekinci En İyi Korunan Muğla Evi" ödülü

Eklenme : 21.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1240

Muğla'da 'Rahvan At Yarışları'nı düzenleyen ilk kişi mülga Yeşilyurt (Pisi) Belediyesi Başkanı Mehmet Güner'dir. Ardından AK Parti'den belediye başkanı olan MHP kökenli Adil Şen yarışı kaldırırken, son Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Güven de geri getirmedi.

Sonra Muğla Rahvan At Yarışları ve Yetiştiricileri Spor Kulübü tarafından Yatağan ve mülga Muğla Belediyeleri desteğinde yarışlar canlandırılmaya çalışıldı. Menteşe Belediyesi şenlik içine aldı, ama bu sene Rahvan At Yarışları yoktu...

Nedenini bilmiyoruz, ama bir kere daha vazgeçilmediyse şenlik dışında gereken kıymet verilerek, bir güne değil, bir hafta sonuna sığdırılmalı.

Yayla Kavunu Yarışları da öyle... Onu ayrıca ele alırız.

Adı üzerinde "kültür şenliği" bu, o zaman kültür yaşatılmalı...

xx           xx           xx

Milas'ta Turhan Selçuk anılıyor da Menteşe'de İlhan Selçuk neden anılmıyor?

Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği 8-9-10 Ekim tarihlerinde yapıldı. Biliyorsunuz Oktay Ekinci'yi 15 Ekim 2013 de yitirdik. Arada 4 gün var. Oktay Ekinci pekala bu şenlik içinde anılabilirdi.

Menteşe Belediyesi 23 Eylül'de Tarihi Kentler Birliği'nden Başarı Ödülü aldı. Bu üçüncü ödül. İnsanın aklına "Ödül verecek belediye mi kaldı?" sorusu geliyor. Meğer "özendirme" ödülüymüş. Sen mülga Muğla Belediyesi'nde "İmar Müdürlüğü" yapmış, korumanın, korumacılığın temellerini atmış, kitabını yazmış hemşerin Oktay Ekinci'yi unutursan "Özendirme" ödülü alırsın!

Narlı Kahvesi restorasyonu ile İstanbul'da 20'ncisi düzenlenen Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasına başvurmuşlar 'Başarı Ödülü' almışlar. Seneye de "Yağcılar Hanı restorasyonu" ile ödül alırsınız diyeceğim, ama onu da Büyükşehir Belediyesi yaptı.

Artık bir "sokak", "meydan" bazında restorasyon yapın... Yapında cümle alem alkışlasın, Muğla Mutfağı 12 ay o sokakta sergilensin, adını zikretmekten öteye geçemediğiniz "Kültür Turizmi" yaşansın...

xx           xx          xx

OKTAY EKİNCİ'NİN RUHU ŞAD OLSUN

Eskiden Muğla'da Oktay Ekinci'nin fikriydi, "En İyi Korunan Muğla Evi" ödülleri verilirdi. Sanki korunan ev kalmamış gibi, bu ödül unutuldu, kaç yıldır verilmiyor! Bir yayla kahvesini koruduğu, yaşattığı için ödül alan Menteşe Belediyesi bu "En İyi Korunan Muğla Evi" ödül geleneğini neden sürdürmez?

"En İyi Korunan Muğla Evi" ödülü şenliklerde verilirdi.

Devri iktidarınızda, ağabeyiniz ile birlikte bozmadığınız, unutmadığınız ne kaldı çok merak ediyorum.

Dünkü yazımda "şenlikten akılda kalanlar" arasında şenlik kortejinde taşınan çelenkten söz etmiştim. O çelenkte Muğla amblemi üç boyutlu Muğla Bacasının sağına soluna "buğday başağı" konulmuş. Dehşete düştüm... Menteşe Belediyesi'ne ait bir tarladan buğday kaldıran Bahattin Gümüş acaba Muğla'yı Konya mı sandı? Belki de o başak değil, yapraktır... Her ne ise amblem bir kere daha değişti!

O bacayı üç boyutlu hale Osman Gürün getirmişti... Bahattin Gümüş'te bacanın sağına soluna başağı yerleştirmiş.

Sen geçmişi silersen, yarın biri gelir seni siler...

Neyse bu konuya girersek çıkılmaz. Siz en iyisi mi gelin, gelecek şenlikte "En İyi Korunan Muğla Evi" ödülünü "Oktay Ekinci En İyi Korunan Muğla Evi" ödülü olarak verin... Bir şey kaybetmezsiniz...

xx           xx           xx

Dünkü yazımda biraz söz ettim. Şenliğin önemli etkinliklerinden üçü Konakaltı Kültür Merkezi'nde Nail Çakırhan Salonu'na saklandı. Muğlalıların haberi olmadı. Asansör olmadığı için ben de gidemedim.

Seneye Belediye Meclis Üyesi seçilip geleceğim, bakalım ne yapacaksınız?!

Nail Çakırhan Salonu'nda yapılan etkinlikler Zihni Derin İş Merkezi'nde, Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı avlusunda, Yağcılar İşhanı'nda, Perşembe Pazarı'nda veya Saburhane Meydanı'nda halkın içinde yapılabilirdi...

Menteşe Belediyesi Basın Halkla İlişkilerden paylaşılan haberlere göre, 'Suyun İki Yakası' başlıklı söyleşide konuşan Eğitimci Yazar Firdevs Tunçay anne tarafının mübadele döneminde Türkiye'ye göç etmek zorunda kaldığını ifade ederek kendi ailesinin yaşadığı zorlukları da aktararak mübadeleyi anlatmış. Tunçay, dönemle ilgili yaptığı araştırmalar sonucunda edindiği ve o yılların zorlu koşullarını gösteren bilgileri katılımcılara aktarrnış.

Y. Mimar Restoratör Yazar Ertuğrul Aladağ ise mübadele döneminde bölgelerin mimari yapılarının, mimari kültürlerinin nasıl etkilediğine dair bilgiler vermiş.

xx           xx          xx

"ATATÜRK STRATEJİ DEHASIDIR"

Araştırmacı Yazar, Akademisyen, Asker ve Komplolar, Suikastlar, Provokasyonlar, İsyanlar Uzmanı

Erol Mütercimler de "21. Yüzyıl ve Kemalist Devrimlerin Gerçekçiliği" konulu bir söyleşide bulunmuş. "Atatürk 21. Yüzyılın en büyük askeri stratejik dehasıdır." demiş.

Konuşmasında "Bir strateji için en önemli şey stratejik öngörüde bulunabilmektir. Mustafa Kemal'in devrimlerinin hepsi birer stratejik öngörü unsurudur. Mustafa Kemal'in üç önemli stratejik yönü var: Kişi olarak, asker olarak, devlet adamı olarak. Ama beni en çok ilgilendiren devrimci yanı, devrimci bir strateji olmuş olması. İnsanlık tarihine baktığımızda bu üç niteliği birleştiren bir ikinci lider görmüyorum." derken, Atatürk'ün ekonomi politikasını eleştirenlere şöyle seslenmiş:

"4 yılda fabrikalar kurmuş, şeker fabrikası, bez fabrikası, yabancı sermayeli şirketlerin devlet bünyesine kazandırılması gibi daha sayamadığımız birçok ekonomik kalkınmada bulunmuş bir liderin ekonomi politikasını eleştirebiliyorsunuz. Ekonomi programı olmayan, planlaması olmayan bir insan bunları 4 yılda yapabilir mi? Soruyorum size"

Erol Mütercimler, 21'nci yy üstüne kurulan bütün stratejilerin çok kültürlülük üzerine olduğuna dikkat çekerken de "Çok kültürlülük Kemalizm'de de çok önemli bir öğeydi. Mustafa Kemal çok etnikliliği doğru sentezlemişti. Şu anda çok kültürlülük, bu kavram bu ülkede yanlış kullanılıyor. Çünkü Türkiye çok kültürlü bir ülke değil çok etniklikli bir ülkedir. Türkiye'deki stratejiler çok etnikli doğrultuda olmak zorundadır. Türkiye bir göçmen ülkesi değildir. İşte Ne Mutlu Türküm diyene demesinin temeli Türkiye'nin çok etnikli olmasıdır." ifadesinde bulunmuş...

xx           xx           xx

Konakaltı Kültür Merkezi etkinliklerinde Prof. Dr. İsmaail Hakkı Aydın ve Psikolog Yazar Esra Ezmeci de okurlarıyla buluşmuş. Polimat Bilim İnsanı Prof. Dr. Aydın 'İnsan 3.0' kitabında yer alan teknoloji gelişimi ve insanın uyumu konusunda bilgilendirme yapmış. Prof. Dr. Aydın, bir katılımcının 'Yapay zekanın ve öğrenme yeteneği olan süper yapay zekanın hızlı gelişimi Dünyamız için tehlike unsuru oluşturuyor mu' sorusuna; "Yapay zeka öğrendiği her bilgiden yeni bir bilgi doğuruyor. Etik kurallar çerçevesinde kontrollü bir şekilde geliştirilmeli" diye karşılık vermiş... İnsanın gelişmesi için mutlaka bir hobi edinmesi ve çokça okuması gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Aydın, "Özellikle anne babalar sizler evde kitap okursanız çocuklarınız da sizi örnek alır. Onlarda kitaba merak salar ve okuma alışkanlığı edinir. Okumak gelişmektir. Okuyun, sorgulayın, soru sormaktan korkmayın, bilinçli olmanın yolu budur" diye kaydetmiş.

Psikolog Yazar Esra Ezmeci ise 'Yeni insan ve psikolojisi' üzerine konuştu. Ezmeci gündelik yaşam, aile, evlilik ve ikili ilişkilere dair tespitlerini aktarırken sosyal medyanın kontrollü kullanılması gerektiğine vurgu yaparak "Sosyal medya aslında var olmayan pek çok şeyin varmış gibi gösterildiği bir mecra haline geldi. Özellikle siz gençler sosyal medyayı sosyalleşmek ve doğru kaynaklardan bilgi edinmek adına kullanmalısınız. Kontrollü ve bilinçli bir şekilde sosyal medyada var olunmalı" demiş.

xx           xx          xx

Konakaltı Kültür Merkezi'ndeki etkinliklerin Muğla basını tarafından izlenmemiş olması talihsizlik olmuş. Haber ajansları bari izlemiş olsaydı, içlerinden biri de çıkar "Kılıçdaroğlu ve Akşener'in iddia ettiği siyasi suikastlar olabilir mi?" diye sorabilirdi. Mütercimler'in vereceği yanıt yaygın basında yer alırdı. Muğla'nın haberinin olmadığı şenlikten Türkiye'nin haberi olabilirdi.

Sanıyorum şenlik tanıtımı ve etkinlikler için mekan seçimleri sorunluydu...

-----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Politika sevgi bağları ve kin nefret duyguları ile yapılmaz. --Oktay Ekinci.

ÇİVİ

Memleket Partisi Menteşe İlçe Başkanı Ferah Gümüş, Evsel katı atık ücret tarifesi ile ilgili "Halka hizmet ücret karşılığı yapılmaz." demiş. Arkadaşım, "Evet oyla yapılır" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

 

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft