Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

"Menteşe Belediyesi'nden İtibarsızlaştırılma Girişimi"

Eklenme : 25.11.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1729

Muğla Basınında yer alan başlıklardan biri buydu:

"Menteşe Belediyesi'nden İtibarsızlaştırılma Girişimi"

Böyle bir şey olabilir mi? Bir belediye başkanının birine "kişisel husumeti" olabilir. Peki bir belediye başkanının husumeti yüzünden itibarsızlaştırma girişiminde bulunabilir mi? Bulunmaması gerekir. Ben böyle bir şey olduğunu da sanmıyorum.

Ama keşke Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, geçen sene yapılan SES kongresi için kiralanan Nail Çakırhan Salonu'nun kirası kongreden bir gün önce ödendiği halde bir yıl sonra sendikanın Muğla Şube Başkanlığı dururken Genel Merkezi'ne "15 gün içinde ödeyin, yoksa icra işlemi uygulamaya girer" diye yazı gönderildiğini duyunca Nazlı Tepeli'den bir özür dilemiş olsaydı...

Ben bu skandaldan haberdar olduğumda 19.11.2021 tarihli yazıma "Menteşe Belediyesi'nin SES'e skandal uygulaması!" başlığı atıp, yazımı duyumlarımla yazmıştım. Önceki günkü açıklamasının ardından SES Başkanı Nazlı Tepeli'yi aradım, "Açıklama için neden beklediniz?" diye sordum. Beklemediğim bir yanıt verdi; "Belki bu yanlıştan dönerler, Bahattin Başkan bizi arar özür diler diye bekledik." dedi...

xx           xx          xx

Dünkü "Suların içilebilir olup olmadığına bakılıyor mu?" başlıklı yazımı "Yapılan analizlerde Muğla'nın içme sularında neler var neler yok bir ara ona da bakarız..." diye noktalamıştım.

O "bir ara" bugün olabilirdi, ama Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Muğla Şubesi'ni küçücük Muğla'da küçük düşürücü olay da kenarda tutulacak bir olay değil...

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Muğla Şubesi Eş Başkanı Nazlı Tepeli önceki gün bir basın açıklaması yaptı, kıyamet koptu.

Elbette ne SES ne de Eş Başkanı Nazlı Tepeli bu olayla küçük düşmez. Hatta bu talihsiz olay Bahattin Gümüş'ü küçük düşürebilir, ama...

Olmasa iyiymiş, ama olmuş bir kere.

Keşke özür dilenseymiş, ama maalesef o da yapılmamış.

Muğla'ya yakışıyor mu?

xx           xx          xx

Genç gazetecilerden Esma Turan da açıklamanın ardından "Bu kamu zararı kimden rücu edilecektir?" başlıklı bir yazı yazdı.

Rüculuk ne var ki diye merak ettim. Esma Turan, başlığın altında şu ifadelere yer vermiş:

"Menteşe Belediyesi; Sağlık ve Sosyal Hizmeti Emekçileri Sendikası (SES) Muğla Şubesi, 2020 yılının 22 Şubat'ında kongresini yapmak için kullandığı, Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi Nail Çakırhan salonunun kirasını bir gün önceden ödemesine rağmen, 2021 Ekim ayında, SES Genel Merkezi'ne ödeme emri gönderdi. SES Muğla Şube Başkanı Nazlı Tepeli, 'Konunun takipçisi olacağımızı ve sendika avukatlarımızın gerekli yasal işlemleri takip edeceğini bildirmek isterim. Belediye bunun sonucunda vekalet ücreti ödeyecektir. Bu kamu zararı kimden rücu edilecektir?' dedi."

Nazlı Tepeli mahkeme masraflarına dikkat çekmiş. Bende bilmediğimiz başka bir şey var sandım.

Elbette "Yürütmenin durdurulması" talebi ile İdare Mahkemesi'nde açılmış olan davayı Menteşe Belediyesi kaybederse sendikaya yaptıkları masrafları öder.

Ancak koskoca belediye için bu masraf gideri nedir ki? Rücu etse ne olur etmese ne olur...!

xx           xx          xx

Nazlı Tepeli'nin basın açıklamasında yukarıdaki "mahkeme masrafları" meselesinin geçtiği bölüm şöyle:

"Kamuoyu karşısında bizleri yıpratmak için sendika genel merkezimize ödeme emrini gönderilmesi manidardır. Bu girişimin hem genel merkez nezdinde, hem de kamuoyunda sendikamıza yönelik itibarsızlaştırılma girişimi ve çabası olduğunu düşünmekteyiz. Sendika olarak kendilerine yaptıkları hatadan acilen dönmelerini tavsiye ediyoruz. Konunun takipçisi olacağız ve sendika avukatlarımız gerekli yasal işlemleri takip edecektir."

SES Başkanı Nazlı Tepeli'nin burada yer alan "Bu girişimin hem genel merkez nezdinde, hem de kamuoyunda sendikamıza yönelik itibarsızlaştırılma girişimi ve çabası olduğunu düşünmekteyiz." şeklindeki sözleri oldukça dikkat çekici.

Bedeli ödenmiş salon kirası ile ilgili Muğla şubesi dururken sendikanın genel merkezine ödeme tebliği gönderilmiş olması ne kadar manidar ise, bence Nazlı Tepeli'nin bu sözleri de manidar. Kendisine "Tazminat davası mı açıyorsunuz?" diye sordum. "Evet" veya "Hayır" demedi. "Açıklamamda yer aldığı gibi konunun takipçisi olacağız ve sendika avukatlarımız gerekli yasal işlemleri takip edecektir." demekle yetindi...

xx           xx           xx

SES Başkanı Nazlı Tepeli'nin "Genel kurulumuzu 22.02.2020 tarihinde gerçekleştirdik. 1 gün öncede 21.02.2020 tarihinde, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak Menteşe Belediyesi veznesine 2020/1-2 Salon Kiraları açıklamalı 313761 numaralı tahsilat makbuzu ile vezneden talep edilen miktar doğrultusunda peşin olarak daha salonu kullanmadan önce ödemiş bulunmaktayız. Olağan Genel Kurulumuz sonrası ilk Yürütme Kurulu toplantısında şube eş başkanı olarak göreve başladım. Yaklaşık 19-20 aydır covid-19 pandemisini ön planda tutarak sendikal mücadelemize devam etmekteyiz." denilen açıklamasında özetle şu ifadelere yer verildi:

"Pandemi döneminde tüm üyelerimiz ve sağlık camiası olarak insanüstü mücadele ve özveri ile çalışırken yaklaşık 2 yıl sonra sendikamız Genel Merkezine genel kurul salon kirasının ödenmediğini ve 15 gün içerisinde faizi ile birlikte ödenmesi gerektiğini bildiren ödeme emri gönderilmesi son derece manidardır. Kaldı ki Menteşe Belediye Başkanı başta olmak üzere, tüm çalışanlar tarafından hem sendika, hem şube başkanı olarak bizzat tanınmamıza rağmen, benimle veya Yürütme Kurulu üyelerimizden biriyle ya da sekreterimizle iletişime geçilmeden Genel Merkezimize ödeme emri gönderilmesi, Şube Başkanı olarak benim ve Yürütme Kurulu üyelerinin hem genel merkez nezdinde, hem de kamuoyunda itibarsızlaştırılma girişimi ve çabası olduğunu düşünmekteyiz. Bu dönemde tükenmiş olan enerjimizi birde bu mücadelelerde harcamaya ne zamanımız ne de gücümüz kalmıştır. Buna rağmen resmi olarak 12.11.2021 tarihinde Menteşe Belediyesine sendikamız itiraz yazısı yazmış ekinde ödediğimiz makbuzu gönderilmiştir. Menteşe Belediyesi tarafından hala sendikamıza yazılı ve sözlü bir açıklama yapılmamıştır."

xx           xx           xx

Aklım almıyor. Bir belediye başkanı önseçim olması halinde karşısına çıkacak ciddi adaylardan birini bu şekilde yıpratmaya kalkışır mı? Hem önseçim olacağı bile belli değil... Orada Osman Gürün dururken zor... Sen en iyisi çalış ve hem genel merkezin hem de seçmenin gözüne girmeye bak... Hatta Osman Gürün'ün!

Bir diğer aklımın almadığı; bu ödeme yazısını yazanlar hadi CHP'li ve hatta solcu değiller, bu yüzden SES diye bir sendikadan ve başkanından haberleri yok diyelim, ödenmiş bir parayı bir kere daha hem de 2 yıl sonra neden isterler...?

Hani liyakat?

Dedim ya aklım almıyor...

Bir de merak ediyorum, SES veya Şube Başkanı Nazlı Tepeli "tazminat davası" açar kazanırsa, bu kime rücu eder?

---------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Kendinden dışarı çıkıp kendine bakmadıkça kim olduğunu asla bilemezsin... --Jose Saramago.

ÇİVİ

Arkadaşım "Vatan millet hamasetinin geçerli olmadığı tek yer ekonomidir" dedi.

Beni Bi Düşünce Aldı:(((((

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft