Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

"Kapanmayı herkes ikametgahında geçirse" ne olurdu?

Eklenme : 4.05.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1164

Tivıtır kullanan arkadaşlar aradı. Kaç gündür tivıtır mecrasının Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'a yönelik eleştiri ve protestolarla yıkılıyormuş.

"AK Parti trollerinin işi olabilir mi?" diye düşündüm. Değilmiş. Tivıtır kullanıcılarının profillerine bakmamı söyleyenler oldu. Baktım, şaşırdım. Bakarken ben de "Evimize gidiyoruz" diyenleri gördüm.

Tamamı değilse de tamama yakını sosyal demokrattı...

Dünkü yazımda, Bodrum Belediye Başkanı Aras'ın "Bunun nüfusa yüzde yüz yansıdığını düşünmüyorum, ama nüfus 500 bini aştı diyebiliriz." ifadesine yer verirken şöyle devam etmiştim:

"Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de 'Gelenler kontrol edilmedi, virüs salgınını tetikleyebilir' demiş. Başkan Gürün bir televizyona yaptığı açıklamada, 'kapanmadan' önce son üç gün Muğla'ya 600 bin misafir geldiğini kaydetmiş. Böylece Muğla Tabip Odası Başkanı Cafer Şahin'in 'Nüfusumuz 1.1 milyondan, 2 milyona dayandı.' ifadesini desteklemiş."

Bu korona virüsü kontrolsüz mülteci ilticasına ben de sonuna kadar tepkiliyim, ama bir gerçeği de kabul edelim; insanlar galiba evlerine geldi...

xx           xx           xx

Kimse gerçeğin peşinde değil, herkes "politika" yapıyor..!

Olan tabi ki her zaman halka oluyor. Bu olayda da en çok sağlıkçılara olduğu bir gerçek...

Pandemi süresince de olan sağlıkçılara, serbest meslek sahiplerine, esnafa ve eğitimsiz kalan çocuklarımıza, gençlerimize oldu. Elbette bir yıldır yarı açık cezaevi mahkumiyeti yaşatılan 65 yaş üstündekilerimize oluyor...

Dünkü yazımda Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün söylenmelerinden söz ettim. Aslında Bodrum Belediye Başkanı Aras'ta söyleniyor!

Bende Bodrum başta öteki tatil merkezlerine gelenlerin önemli bölümünün oralarda "ikinci konutları" olduğunu düşünüyorum.

Büyükşehirlerde yaşarken Muğla kıyılarında da evimiz varsa bu kapanma döneminde hangimiz kaçıp gelmezdi? Osman Gürün ve Ahmet Aras sadece "emekli" olsalar ikinci konutları varsa yılın tamamını buralarda geçirmezler miydi?

Ben geçirirdim...

Bu kadar insanı ağırlayabileceğimiz altyapıya sahip değilsek, dönüp Muğla'yı, kendimizi değerlendirmeliyiz. Bu kadar insanın yüzde onunu bile ağırlayabileceğimiz sağlık altyapısına sahip değilsek (ki değiliz) bunu öne çıkarmalı ve sadece halkı değil, Ankara'yı da uyarmalıydık...

 

xx           xx           xx

17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00'e kadar uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması öncesi büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlar, turizm merkezi Bodrum'a akın etmeye başlayınca Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın tepkisi basına "Bodrum Belediye Başkanı isyan etti" başlığıyla yansıdı.

Pandemi sürecinde başlayan göç ile birlikte Bodrum nüfusunun 500 bini aştığını belirterek, "Bodrum'da 1 yıldır ciddi bir yoğunluk yaşanıyor" diyen Başkan Aras, basında yeralan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Pandeminin başlamasıyla beraber Bodrum'da ikinci konutu, yazlığı bulunan vatandaşlarımız ülkenin her yerinden gelerek burada yaşamaya başladılar. Bu turizm yoğunluğu değil. 11 Nisan'dan sonra yaşanan gelişmeler turizm beklentimizi zaten kaldırdı. Ancak kapanmadan sonra Mayıs'ın 17'sinden sonra vakalar belli sayıların altına inerse o zaman turizmden söz edebiliriz. Yoğunlukla mücadele için bütün gayreti gösteriyoruz. Bodrum'da bu sebeple olumsuzlukların yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız. Son 3 günde çok giriş oldu. Ancak bunun nüfusa yüzde yüz yansıdığını düşünmüyorum, ama nüfus 500 bini aştı diyebiliriz. Normalde bu nüfusa 2025 yılında ulaşacağımızı öngörüyordum. Ancak salgın bu işi 4 yıl öne çekti. Biz hazırlıklarımızı yapamadan birden bire bu kaosla karşılaştık. Şu anda Bodrum'da gerçek bir kaos olduğunu hepimiz kabul ediyoruz."

Başkan Aras, ilçedeki nüfusa göre yeterli olduğunu söylemekle birlikte gelenlerin bulaş sayısını arttırması durumunda sağlık kurumlarının yetersiz kalacağının da altını çizdi. 

 

xx           xx           xx

Muğla'da AK Parti'de siyaset yapanlar nedense sosyal medyada yerel değil, genel siyaset yaparlar.

Yerele dair sözü olanlarda tek tük çıkar. AK Parti Muğla İl Başkan Yardımcısı (Seçim İşleri Başkanı) Av. Barış Eğilmez de onlardandır. Kendisiyle sosyal medya da tatlı tatlı atıştığımız vakidir...

Yerel siyaset yapan üç ilçe başkanından Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen'den, Kavaklıdere İlçe Başkanı Volkan Alpözen ve Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek'ten söz edebiliriz.

Yerel yönetime muhalefet anlamında öne çıkan isimse Bodrum İlçe Başkanı Gökmen.. Soluğu ile adete Belediye Başkanı Aras'ın ensesinde... Kavaklıdere İlçe Başkanı Alpözen de Büyükşehir Belediyesi ile ilgili eleştirilerini sakınmıyor..

Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek yerel siyaset yapmakla birlikte yerel yönetimi denetlediğini görebilmiş değiliz... O daha çok İl Başkanı Kadem Mete gibi takılıyor...

Bodrum Belediye Başkanı Aras'ın "kapanma" açıklamasına karşı Osman Gökmen "ne der?" diye beklerken, O "Kısa bir süre önce CHP Genel merkezi talimatlı, Bodrum Belediye Başkanlığı Özel Kalem Müdürü olarak atanmak için gönderilen Serkan Aloğlu, kısıtlama günlerinde  rahatça gezebilsin diye eşini de Kaymakamlıktan alınan görevli listesine dahil ettirdi mi? Ettirdiyse eşi için Sayın Müdür hangi görevi layık gördü?" sorusunu ortaya attı.

Yanıtını herkes gibi bizde merakla bekliyoruz...

xx           xx           xx

Başkan Aras'ın açıklamasına tepki sosyal medyada AK Parti İl Başkanı Yardımcılarından Av. Barış Eğilmez'den geldi. Eğilmez "Nedir bu ağlak haller. Kaos falan da yok. Yoğunluk var ve bu mevsimde her zaman olan şey bu. Bu hafta gelmeseler haftaya bayrama gelecekti bundan daha fazlası. CH' li Belediye olarak onlarca yıldır yönettikleri Bodrum'un ne altyapısını ne üstyapısını beceremedik, plansız imar yaptık, sınırsız ev yapılmasına müsaade ettik diyemiyor da KAOS var diye yalan söylüyor. Yersen??" yorumunda bulundu.

Sevgili Barış bunu hep yapıyor. Yaptığı yorumun geri dönüşünü hiç hesap etmiyor.

Ben Bodrum Belediye Başkanı olsam, Bodrum'un ünlü yel değirmenlerinin olduğu yerde AK Parti yöneticilerinden kimlerin SİT ile oynayarak betonlaşmaya katkı yaptığını hatırlatıp, "Barış bey ben 2019'dan beri buradayım. 'Yerli turist istemiyoruz' diyen Cevat Bilgiç başkanı da bilemezsiniz. Bodrum'un yerel yönetim tarihini nereden bileceksiniz." derdim.

Ardından da "Şu yılan hikayesine dönen hastaneyi ne zaman bitireceksiniz. Allah göstermesin bir korona patlaması olursa sahra hastanesi mi kuracaksınız?" diye sormayı ihmal etmezdim...

xx           xx           xx

Tabi ben gazeteciyim. Soruyu sorulması gereken yere sormak durumundayım.

Sayın Ahmet Aras, gelenlerle Bodrum nüfusunun 500 bini aştığını belirterek, "Normalde bu nüfusa 2025 yılında ulaşacağımızı öngörüyordum. Ancak salgın bu işi 4 yıl öne çekti." diyor. Ben buna çok takıldım.

Sayın Aras acaba 500 bin yerleşik nüfusa sahip Bodrum yüzde 60-70 dolulukla günde kaç turisti ağırlayabilir? Bakın sayın Barış Eğilmez de Bodrum bu hale gelirken son 20 yıldır iktidarda olduklarını, artık imarda belediye başkanları kadar Çevre Şehircilik İl Müdürlerinin de etkili, yetkili olduğunu ve hatta Bodrum gibi bir yerde Anıtlar Kurulu'nun da söz sahibi olduğunu görmezden gelmekle birlikte, plan onaylarının nerelerde verildiğini de es geçerek sizden "plansız imar yaptık" demenizi istiyor.

Oysa Sezen Aksu'nun dediği gibi "Hiçbirimiz masum değiliz"...

xx           xx           xx

Barış Eğilmez veya AK Parti İl Başkanı Kadem Mete veya AK Parti'nin iki Muğla Milletvekili çıkıp, Ankara'ya "İmar Barışı" yerine "Muğla'nın turizm merkezlerinde yapılaşma iki yıl süreyle durdurulmalı ve buralarda kentsel dönüşüm başlatılmalı, yıkılması gereken yapılarda yıkılmalı" deseler ne olur?

"Kıyamet kopar" dediklerini duyar gibiyim. Öyle olur.. Oysa bence heykelleri dikilmeli...

Peki Bodrum'un tamamında ve Marmaris'in, Köyceğiz'in, Fethiye'nin, Ortaca'nın, Dalaman ve Fethiye'nin (Yerleşik nüfusun evlenecek çocukları hariç) kırsal mahallelerinde "ikinci konut yasağı" ilan edilse nasıl olur?

---------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yeteneklerden birisidir.  - Bertrand Russell

ÇİVİ

Marmaris'ten bir arkadaşım aradı, "Evden çıkamıyoruz. Bitişiğimizde otel var. Oraya müşteri olsam, çıkabilir miyim?" dedi

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft