'İnternette saygınlığını koru' projesi Yatağan'da tanıtıldı

'İnternette saygınlığını koru' projesi Yatağan'da tanıtıldı
Eklenme : 12.01.2022 14:01:00
Görüntülenme: 437

Çevrimiçi ortamda kişinin saygınlığına zarar veren tüm olumsuz davranışlardan çocukları ve gençleri korumayı amaçlayan ve "Kontrol Bende Saygınlığım Güvende" Mottosu kullanılan  'Teknolojinin Güvenli Kullanımı Projesi'nin tanıtım toplantısı Yatağan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans Salonunda yapıldı.

Yatağan Kaymakamlığı himayelerinde Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan projenin tanıtım toplantısına İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Kontrol bende, saygınlığım güvende

Toplantıda konuşan Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar, "Bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi teknolojik araçların yaygınlaşması ve internet kullanımının özellikle sosyal medya kullanımının çok küçük yaşlara kadar inmesi, sanal ortamda mahremiyet, siber zorbalık, şiddet gibi güvenlik endişelerini de beraberinde getiriyor. Çevrimiçi ortamda kişinin saygınlığına zarar veren tüm bu olumsuz davranışlardan çocuklarımızı ve gençlerimizi korumayı amaçlayan Teknolojiyi Güvenli Kullanma Projesi ile "Kontrol Bende Saygınlığım Güvende" Mottosu kullanılarak öğrencilere teknolojiyi güvenli kullanma bilincinin kazandırılması amaçlıyoruz" dedi

İnternetin sanal ortamının çocuklarımız ve gençlerimiz için birçok güvenlik riskini beraberinde getirdiğini ifade eden İlçe Müdürü Alemdar "Şüphesiz bu risklerle mücadeleyi tek başına yasal çerçevede getirilecek düzenlemeler ve  kısıtlamalar ile başarabilmek mümkün değildir. Bunun için başta kullanıcıların bilinçlendirilmesi ve çocuklarımızın iyi birer dijital okur-yazar olmaları gerekmektedir. Bu nedenle başta dijital vatandaşlık algısının ve dijital okur-yazarlık seviyesinin çocuk yaşlardan başlanarak geliştirilmesi için öğretmenlerimize ve velilerimize ödevler düşmektedir. Teknolojinin doğru ve güvenli kullanımı konusunda yapılacak her çalışmada yeni yetişen neslin çok iyi birer dijital kullanıcı olduğunun farkında olarak hareket etmemiz gerekir. Onlara yasaklama ve kısıtlamalardan farklı yeni yaklaşımlarla dijital teknolojileri etik, bilinçli ve sorumlu birer birey olarak kullanma alışkanlığı kazandırılmalıdır" diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Suat Ağı ise konuşmasında, "Bu proje ilçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından ilçemizde görev yapan Psikolojik Danışman ve Rehber öğretmenlerimizin yoğun çalışmaları sonucunda her ayrıntısı titizlikle hazırlanmış bir projedir. Projeyi tüm okullarımızda okul müdürlerimizin liderliğinde, sınıf rehber öğretmenlerimizin gözetiminde uygulayacağız. Projenin Faaliyet takviminde yarışmalar, geziler, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler, eğitim ve seminerler gibi bir çok ders içi ve okul dışı etkinlikler yer alıyor. Öğrencilerimize doğru ve bilinçli internet kullanımını, teknolojiyi faydalı yönde kullanmayı öğretirken onların sanal dünyadan uzak gerçek hayatta sosyalleşmelerine ve kendilerini geliştirmelerine de katkı sunacağız" ifadelerine yer verdi. Proje tanıtım toplantısı fotoğraf çekimi ile son buldu.

Faaliyet takvimi ve etkinlikler tanıtıldı

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan video gösteriminin ardından Yatağan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmen Psikolojik Danışman ve Rehberlik öğretmeni SEREN DABAKOĞLU'nun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Birimi koordinasyonunda Yatağan'da okullarda görev yapan Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenlerden oluşturulan Proje Yürütme Ekibi tarafından hazırlanan ve 2021-2022 eğitim-öğretim yılı süresince ilkokul(3-4), ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında uygulanacak proje basamakları ve faaliyet takviminin sunumu gerçekleştirildi.

Proje tanıtım toplantısı fotoğraf çekimi ile son buldu.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft