Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

'İleri Arıtma' yapılıyor mu yapılmıyor mu?

Eklenme : 23.11.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1516

"MUSKİ Arıtma tesislerine uygulanan cezalar ne zararı?"

Soruyu "11.11.2021" tarihli yazımın başlığı olarak sormuştum. Yazımın içinde de "En önemlisi bu cezalar 'kamu zararı' olmuyor mu? Oluyorsa kime, kimlere rücu edebilir?" sorusunu yöneltmiştim.

Günlerdir yanıt yok. Normal... "MUSKİ'nin arıtma tesislerine Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından uygulanan cezalar belediyemiz açısından bir kamu zararıdır. Bu zarar sorumlularına rücu eder." diyecek halleri yok ya...

Yanıtsız kalan sorulara "Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (MUÇEMER) Su Analiz Laboratuvarı'ndan çıkan 09.2021 tarihli rapor" neden olmuştu.

Halk tarafından alenen bilinmesi gereken rapor Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü veya MUÇEMER veya MUSKİ... birisi sızdırmış. 09.2021 tarihli MUÇEMER Raporuna göre Menteşe Atıksu Arıtma Tesisinden salınan sözüm ona "arıtılmış suda" maalesef 'lağım kaynaklı koliform' bulunuyormuş.

Gel de şimdi "Muğla'nın içme suyu kaynaklarında ve kuyularında ne bulunuyor" diye sorma...

xx           xx           xx

11.11.2021 tarihli yazımda da vurgulamıştım. O yazımda olduğu gibi bu "sızma" olayına fena takıldım. Kamuoyu tarafından zaten bilinmesi gerekenler için nasıl "sızdırılmış" denilebilir?

O orman yangınlarının ardından gelen ve bir daha göremediğimiz yağmurlarda çeşmelerden "simsiyah su" ve "çamur" geldiği günden beri soruyorlar. Bende merak ediyorum;

"Çeşmelerimizden akan sular gönül rahatlığıyla içilebilir miydi?"

MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen bu sorunun yanıtını kendince verdi ve beni benden aldı...

Konuyla ilgisi yok gibi görünse de çok merak ediyorum, MUSKİ ilçe ilçe kaç artezyen kuyusu sahibidir?

Bu konuda ilgili bakanlıkların özellikle kıyı yerleşmeleri için "Artezyen kuyusu açmayın" uyarısı veya çağrısı oldu mu? Mesela Menteşe'de Düğerek-Yaraş arasında Menteşe Atıksu Arıtma Tesisinin deşarj alanı olan Düğerek Kum Ocaklarının bulunduğu alanda kaç artezyen kuyusu açıldı?

Bu "artezyen kuyuları" için DSİ'den bir açıklama ve en önemlisi denetim yaptığını gören var mı? Başta Karabağlar Yaylası olmak üzere memleketin her yerinde artezyen açılıyor...

Kredi Yurtlar Kurumu'da (KYK) Menteşe Karadağ'da artezyen çakmış diyorlar. Oradan su çıkar mı?!

xx           xx          xx

Menteşe Atıksu Arıtma Tesisinden (AAT) deşarj edilen "arıtılmış suda" Eylül 2021 tarihli raporla 'lağım kaynaklı koliform' saptanmış olmasına rağmen acaba halen yeşil alanlar, refüjler o su ile sulanmaya devam ediliyor olabilir mi? Açıklama yok. Bilmiyoruz...

Siz hiç MUSKİ'den ATT'ler ile ilgili veya içme sularımız ile ilgili açıklama, paylaşım yapıldığını gördünüz mü?

Göremezsiniz...

Herkes her şeyi bilmek zorunda değil... Çeşmelerinizden su akıyor mu? Akıyor... Yeşil alanlarınız sulanıyor mu? Sulanıyor. Tamam... Gerisi sizi ilgilendirmiyor. Muğla'yı bir operatör doktor yönetiyor. Bizler hepimiz hastayız. O doktor... Doktorlar her şeyi bilir, biz kimiz? Karıştırmayın, hasta etmeyin adamı... Evelallah MUSKİ'nin genel müdürü de sağlıkçı...

Telaşa gerek yok. Rahat olun. Onlarda telaş var mı?

xx           xx          xx

Tabii haksızlık da etmeyelim. MUSKİ'nin Ocak ve Ekim ayında açıklamaları oldu.

MUSKİ mesela 13 Ocak 2021 tarihinde "kuraklık uyarısı" yapmıştı. Muğla Büyükşehir Belediyesi web sitesinde yayınlanan haberde şu ifadelere yer verilmişti:

"Muğla Su kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdür Yardımcısı Ali Tekkaya, son günlerde yağışların azalması ve kuraklığın artmasına yönelik açıklamalarda bulundu. Muğla'da son 5 yıl içerisinde 150 bin kişinin içme suyunu karşılayan kaynakların kullanılmaz durumda olduğuna ifade eden Tekkaya, Türkiye'nin en fazla yağış alan ikinci ili konumundaki Muğla'nın artık dördüncü sıraya düştüğünü, 2017 yılında 34, 2020 yılında 46, 2021 yılında ise 88 olmak üzere toplam 168 kuyu ve 1 barajın tamamen kuruduğuna dikkat çekti. 2021 yılı Ağustos ayının son haftasındaki verilere göre Mumcular Barajının yüzde 10, Geyik Barajının yüzde 35, Atatürk Barajının yüzde 87 oranında olduğunu dile getiren Tekkaya, Bodrum yarımadasını besleyen Mumcular barajındaki suyun tamamen tükendiğini, ilçeye Geyik Barajından su verildiğini sözlerine ekledi."

Bu gerçeği MUSKİ açıklamasından önce de herkes biliyor. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Mühendislik Fakültesi / İnşaat Mühendisliği Bölümü / Su Kaynakları Anabilim Dalı öğretim üyelerinden "Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZAL)" Müdürü Doç. Dr. Ceyhun Özçelik bu konularda neredeyse sürekli bilgilendirme yapıyor. Peki siz bu bilgilendirmeler ışığında ne yaptınız? Yarın kuyularda da su kalmazsa "Su kalmadı" mı diyeceksiniz?

Benim bu konuda sağlıkçı MUSKİ Genel Müdürüne önerim var. Ama sonra...

xx           xx          xx

Bir de 22 Ekim 2021 de MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen'in basında "Şebekelerimizi sağlıklı olarak dezenfekte ettik." başlığı ile haber olan açıklaması var. O da özetle şöyle:

"Muğla Su ve Kanalizasyon İşleri (MUSKİ) Genel Müdürü Baki Ülgen, Muğla'da sağanak yağış sonrası, yangın bölgelerindeki köylerde musluklardan akan çamurlu su ile ilgili olarak 'Depolarımızı tamamen temizledik, hijyen haline getirdik ve şebekelerimizi sağlıklı olarak dezenfekte ederek, sularımızı vermiş durumdayız' açıklamasını yaptı."

Bu noktada şu soruyu soralım:

Şaşkınlık içindeyim. Çeşmelerden "çamurlu kapkara su" akmaya başlayınca su depoları temizlenmiş, şebekeler dezenfekte edilmiş... Şimdi kafa soruyu soralım:

"MUSKİ her yağmurdan sonra depoları temizleyip, şebekeleri dezenfekte mi ediyor? Su depolarına kaynaklardan su basılmadan ve şebekeye verilmeden önce 'İleri Arıtma' yapılıyor mu yapılmıyor mu?

xx           xx          xx

Valla MUSKİ'den yanıtını alamayacağımı bildiğim soruları sorarken büyük öfke duyuyorum.

Şu anda bu yazımı okuyanların içinde fanatik Osman Gürüncülerin, biatcıların da "Sorma o zaman" dediklerini de duyar gibi oluyorum!

Kardeşler ne içtiğimizi bilmiyoruz. Siz biliyorsanız mesele yok diyeceğim, ama benim bildiklerimi sizde bilseniz "Sorma o zaman" diyeceğinizden de eminim...

At gözlüğü ile bakmak, böyle bir şey...

Başka illerde durum nedir bilmiyorum, 1980'li yıllarda yerel gazetelerde içme sularının temizliği ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğü "Muğla Halk Sağlığı Laboratuvarı"ndan gelen rapor yayınlanırdı. İlçelere bulaşmazdık. İl merkezi ile ilgili sonuçları mahalle mahalle manşetten verirken "Sularımız temiz çıktı" veya "Sularınızı kaynatın" başlıkları ile verirdik.

Uzun yıllardır yerel basında bu türden haberler göremiyoruz. Çünkü her ne olduysa bugün "Muğla İl Sağlık Müdürlüğü / Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı" olarak anılan birimden laboratuvarlarında yapılan tahliller ve olumsuzluklarda uygulanan cezalar ile ilgili açıklama yapılmıyor.

Acaba MUSKİ, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve MUÇEMER arasındaki "sızdırmazlık centilmenliği" içinde Muğla İl Sağlık Müdürlüğü de mi var?

Bu konularda hem neden Vali Orhan Tavlı'nın bir değerlendirmesi, bir açıklaması olmuyor...

Yarın devam edelim.

----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Helalleşmek dinin; hesaplaşmak siyasetin; aklanmak yargının işidir. Seçim kazanarak aklanamazsınız. --Muharrem İnce


{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft