Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

"Dalyan'daki doğa katliamına son verin."

Eklenme : 2.12.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1192

"ÇEVRECİLER NE DİYOR?"

Bu köşenin takipçilerinden Mehmet Keza Kundakcı hafta başında Ortaca'dan WhatsApp ile bir paylaşım gönderdi. Paylaşımda "Dalyan Boğazında yapılan işlere çevreciler ne diyor?" diye sormuş.

Seneler önce İztuzu Kumsalının ve o zaman nesillerinin tükenmekte oldukları söylenen Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının korunması ve kumsala Alman finansı ile otel yapımının engellenmesi için Avrupa'yı ayağa kaldıran Aralık'ta 100 yaşında olacak olan kaplumbağaların leydisi Kaptan June'a sormalı...

Eğer haberi olduysa büyük öfke duyuyor, yorgun yüreği sızlıyor olmalı...

Bir arada Dalyan'dan kaya mezarlarının eteğindeki Çandır'a ulaşım için "köprü yapımını gündeme getiren zihniyet" yine mi harekete geçti bilmiyorum.

Kötekli'de kan akarken, Muğla kırsal alanı kan kaybederken hemen araştıramadım...

xx           xx          xx

"DALYAN'DAKİ DOĞA KATLİAMINA SON VERİN."

Ayşe Sönmez Muğla Yerel Haber'de konuyu "İyileştirme mi? Betonlaşma mı?" başlığı ile ele aldı.

Sönmez spotunda şu ifadelere yer verdi:

"Muğla'nın dünyaca ünlü Dalyan Mahallesi'nde Ortaca Belediyesi tarafından kıyı düzenlemesi çalışması yapıldı. Çalışmalar kapsamında Dalyan Kanallarına dökülen molozlar ve kesilen ağaçlar büyük tepki çekti. Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Orhan Yükselen proje ile ilgili olarak, 'Gördüğümüz kadarıyla bu iyileştirme değil, buralarda yaşamamış ve yaşamayan birilerinin masa başında çizdirdiği bir şehir, tamamen doğalı bozma, betonlaşma" dedi. Ortaca Belediyesi ise tepkilerin belediyeyi karalama çalışması olduğunu iddia etti."

CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan da yaptığı yazılı basın açıklamasında "Dalyan'daki doğa katliamına son verin" çağrısında bulundu. Dalyan'da çalışmanın yapıldığı yerde incelemelerde bulunduktan sonra yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu:

"Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Ortaca Belediyesi iş birliğinde yapılan Dalyan Sahil Bandı çalışması birkaç gün önce başladı. Çalışmanın görsellerinin ve neler yapılacağının kamuoyunun göreceği yerlerde sergilenmeme nedenini Belediye Meclis Üyelerimiz ve yönetim kurulu üyelerimizin de katılımıyla çalışma alanında öğrenmiş olduk. Dünyanın gözbebeği, sazlıklarıyla ünlü, Özel Çevre Koruma Bölgesi olan Dalyan kanalı kıyısındaki sazlıkların üzeri şu anda kaya dolgu ile kapatılmaktadır. Kıyıdan yaklaşık 3 metre içeriye kayaların doldurulduğunu gözlemledik. Bu yapılan sözde peyzaj çalışması Dalyan kanalında doğa katliamı demektir."

xx           xx           xx

"PANİK YOK... HER ŞEY ORTACA BELEDİYESİ'NİN KONTROLÜNDE..."

Bu arada Pazartesi günü "Muğla'dan Haber Var" sitesinde Cumhur İttifakı'nın MHP'li Ortaca Belediyesi'nin "Panik yok... Her şey Ortaca Belediyesi'nin kontrolünde..." başlıklı açıklaması yer aldı.

Yapılan açıklamada özetle, "Son günlerde bazı sosyal medya sayfalarında paylaşılmakta olan Dalyan Mahallesi Kıyı Düzenlemesi ile ilgili yersiz ve asılsız haberler yayınlanmakta. Belediyemiz çalışmaların yürütülmesine yardımcı olmakta ve kontrolünü yapmaktadır" denildi.

Aynı sitede Mehmet Topal imzasıyla "Hep muhalefetsiniz başka bir şey değil Dalyan öyle gelişmeden mezbelelik gibi öyle kalsa hoşunuza gidecek yani yatırım yaptırıp dalyanı güzelleştirmek için uğraşana bari muhalefet olmayın ya yazık orası yapılıp faaliyete geçtiğinde gidecek olanlardan biride bu yapılmasına karşı çıkanlar olacak neyine engel oluyorsunuz." şeklinde yorum yapıldı.

Bu yorumda "Dalyan öyle gelişmeden mezbelelik gibi öyle kalsa hoşunuza gidecek yani yatırım yaptırıp dalyanı güzelleştirmek için uğraşana bari muhalefet olmayın" ifadesi dikkatimi çekti.

Dalyan daha ne kadar ve nasıl gelişecek acaba?!!!

xx           xx          xx

Ortaca Belediyesi'nin söylemi de aynı.

Çalışma başlamadan önce "Dalyan'ın çehresini değiştireceğiz" söyleminde bulunmuşlar.

Bu "değiştirme", "güzelleştirme" sözleri beni her zaman ürkütmüştür.

Yaradan Dalyan'ı en güzel şekilde yaratmış. Siz O'nun yarattıkları zaten "güzel" olanı daha ne kadar ve nasıl güzelleştirebilirsiniz?

Dalyan'ın "çehresinin değiştirilmeye" değil, "çehresinin korunmaya" ihtiyacı var!

Bu "yeni nesil belediye başkanlarının" birbirlerinden farkları yok. Muğla il merkezinde de Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş Kurşunlu Meydanı'nda bir "fışkiyeli" düzenleme yaptı, dillere destan... Güzeli güzelleştirmeye kalktı, ortaya bir hilkat garibesi çıktı. Tarihi Kocahan'ı "çiğneyin" dercesine zemine çizdiler.

Yeni nesil belediye başkanları müteahhitlere, ona buna para kazandırmayı pek seviyorlar. Nasıl olsa ceplerinden harcamıyorlar...

Menteşe-Ortaca ne alakası var derseniz, Ortaca'da da benzer bir sonuç yaşanacak...

Eğer "güzelleştirmek için uğraşana muhalif olanlar" olmasa şu anda Dalyan Kanalı üzerinde tıpkı Menteşe'deki "katlı otopark" çirkinliği gibi "köprü çirkinliği" olacaktı!

Dalyan'da köprüye yapılan muhalefet maalesef Menteşe'de katlı otoparka karşı yapılamamıştı. Her muhalefete karşı "önyargılı" hareket edilmemeli... Yol yakınken Dalyan'daki düzenlemeden vazgeçilmeli...

xx           xx           xx

Öğrendiğime göre "Dalyan'ın çehresini değiştireceğiz" diyen Ortaca Belediyesi CHP İlçe Başkanı Evren Tezcan'ın da vurguladığı gibi, yapılmakta olan çalışmadan Dalyan halkına ayrıntılı bilgi de verilmemiş... Bunun yanı sıra siyasi partilerin ve STK'ların temsilcileri ile de bir görüş alışverişinde bulunulmamış...

CHP İlçe Başkanı Tezcan bu konuda "Dalyan'da Örnek mahalle ve Meydan düzenlemesi çalışması yapacağız şeklinde kısır bir bilgi verildiğini" söylüyor. "Yapılan çalışmalar meydan düzenlemesi değil kanala dolgu yapılarak doğa katliamıdır." diyen Tezcan "Dalyan kanalında yapılan dolgu çalışmalarını ve ağaçların kesilmesini yerli ve yabancı misafirlerimiz de endişeyle takip etmektedir. Belediye meclis üyelerimiz en kısa sürede Belediye Başkanı Alim Uzundemir ile görüşerek projenin durdurulmasını ve vatandaşın ayrıntılı şekilde bilgilendirilmesini talep edecekler" diye kaydetti.

"Bir işi doğru dürüst yapamayacak mıyız? Bu işe gerek var mı aslında? Varsa, doğal ve küçük bir kasabayı 'kentleşme' vizyonuyla değiştirmeye başlamadan önce sordunuz mu Dalyanlılara? Rızalarını, görüşlerini aldınız mı? Yerli ve yabancı turistlerin beklentileri, Dalyan'ı seçme sebepleri nelerdir, hiç düşündünüz mü? Çekinceleri, itirazları, önerileri dinleyip projenizi gözden geçirdiniz mi?" sorularını soran Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Orhan Yükselen de şu ifadelerde bulundu:

"Dün akşam Ortaca Belediye Başkanlığı'na önümüzdeki hafta içinde Dalyan kanalı kıyı düzenlemesi konusunda her şeyin açıkça anlatılması için acil toplantı talep eden bir dilekçe verdik. Ama görünen o ki, kıyı tahribatı hızla ilerliyor. Şu an yapılanın bile kıyı kanununa, Özel Çevre Koruma Bölgesi kanun ve yönetmeliklerine aykırı olduğunu görüyoruz ve bu gidişatın durması gerek."

xx           xx           xx

Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Orhan Yükselen'in sorularına yanıt veremeyen veya vermeyen "anlayışa" Muğla Valiliği ve Muğla Çevre Şehircilik İl Müdürlü derhal "dur" demelidir.

Muğla'da en iyi korunan yer dediğimiz Dalyan'da bunlar oluyorsa, Muğla'nın genelinde neler oluyor acaba?

Dalyan'da gerçekten hayırlı bir iş yapmak istiyorsanız önce kanalda bir "dip temizliği" yapın. Sonra kanaldaki tekneleri güneş enerjisi ile çalışır hale getirin... Sonra da erimeye devam eden "Kaya Mezarlarını"  acil olarak kurtarın. Yoksa Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş gibi oradaki kayalara mezar resimleri yapmak durumunda kalırsınız...

---------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Çiçek gibi insanların kalbini kırdınız, Bahçeleriniz bahar görmesin... --Ahmed Arif

ÇİVİ

Arkadaşım "Bir Bodrumspor var, bir de Bodrumspor'un yaptığını yapamayan, yaptırılamayan Muğlaspor var..." dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft