Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Filistin, Türkiye sağının solunun ortak noktası...

Eklenme : 17.05.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1541

Muğla'da siyasi partilerden ilk tepki veren MHP oldu. MHP Muğla İl Başkanlığı'nın resmi hesabından 8 Mayıs tarihinde saat 10:52 de yapılan paylaşımda "Mübarek Ramazan ayında İsrail'in #MescidiAksa'da namaz kılan cemaate yaptığı çirkin saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz." denildi.

MHP'yi CHP ve AK Parti izledi.

CHP Muğla İl Başkanlığı'nın resmi hesabından 11 Mayıs Salı günü saat 14.53'te "İşgal altındaki topraklarını savunan Filistin halkına saldırılarda bulunarak insanlık suçu işleyen İsrail'i kınıyoruz. Mazlum Filistin halkının yanındayız!" şeklinde paylaşım yapılırken, AK Parti Muğla İl Başkanlığı'nın resmi hesabından da aynı gün saat 20:02 de "Bir sabah gelecek kardan aydınlık." başlığı ile bir video paylaşıldı.

AK Parti Muğla İl Başkanlığı ayrıca 12 Mayıs Çarşamba'yı 13 Mayıs Perşembe'ye bağlayan gece de "Zulmü alkışlayamadığımız gibi zalimi asla sevmeyiz. #Katilİsrail" başlığı ile bir kaç fotoğraf paylaşıldı.

İYİ Parti Muğla İl Başkanlığı'nın resmi hesabında ise hiçbir paylaşım yapılmadı...

xx           xx           xx

10 Mayıs 2021'de "Siyasi Parti Gruplarının İsrail'in Mescid-i Aksa Saldırılarını Kınayan Ortak Bildirisi" yayınlandı.

"TBMM olarak Kudüs'ün ve Harem-i Şerif'in statüsünü aşındırmaya yönelik İsrail'in mütecaviz eylemlerine ve Filistin halkının meşru haklarını gasp etme girişimlerine karşı her zaman gerekli tepkiyi vermeye; Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının özgürlük, adalet ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi en kuvvetli şekilde beyan ediyoruz" diye biten bildirinin altına Mustafa Şentop TBMM Başkanı, Mahir Ünal AK Parti Grup Başkanvekili, Özgür Özel CHP Grup Başkanvekili, Hakkı Saruhan Oluç HDP Grup Başkanvekili, Erkan Akçay MHP Grup Başkanvekili, D. Müsavat Dervişoğlu İYİ Parti Grup Başkanvekili... imza attı.

Gözlerim yaşardı... TBMM'de grubu bulunan 5 partinin bir ortak metnin altına imzalarını koyduklarını görmek ne güzel... Mutluluk ve umut verici...

Ancak bende bildiriyi gördüğüm yerlerde bu partileri protesto ettim. "Filistin halkının özgürlük, adalet ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceksiniz" de ne olacak?

İsrail'in 1967 sınırlarına çekilmesini sağlayabilecek, Kudüs'ü özgürleştirebilecek, semavi dinlerin ve inananlarının ortak malı haline gelmesini sağlayabilecek misiniz?

xx           xx           xx

Bu metni Muğla'da 7 milletvekilinden Yelda Erol Gökcan dışında paylaşan oldu mu bilmiyorum. İl başkanlarının hiçbiri paylaşmadı. İl başkanlarının paylaşmadığı bir metni kim ne kadar ciddiye alır. Farkında mısınız senelerdir protesto ve Allah'a havale ediyoruz!

Bu arada ortalıkta rahmetli Necmettin Erbakan'a ait olduğu söylenen bir söz dolaşıyor internette sosyal ağlarda yapılan paylaşımlarda... "Sekiz milyonluk İsrail için 1.5 milyar Müslüman ebabil bekliyorsa; Ebabiller gelse bile, İsrail'i değil bizi taşlar." diye... Rahmetli Erbakan bu anlamlı ifade de bulunmuş olabilir mi bilmiyorum. Ben bunu duymamıştım. Söylemediyse ben söylüyorum...

Efendi Can'ın sosyal paylaşımında gördüm. Büyük Sultan Selahaddin Eyyubi'nin sözü de önemli. 830 yıl önce "Haremi izzet ve namusumuz Kudüs, işgal altında iken nasıl gülebilirim, Allah'ın evi esaret altında iken Selahaddin'e ev mi olur" demiş.

1948'den bugüne, Amerikan emperyalizminin Ortadoğu Jandarması, sömürgeci siyonistleri kınamaktan öteye gidemeyen sözde İslam Devletlerine ve siyasetçilerine o günden bugüne sanki net bir mesaj gibi...

xx           xx           xx

Ramazan Bayramı Arifesinde bu anlamda AK Parti İl Yönetiminden biriyle tartıştık. Adı bende kalsın. Yeni bir polemiğe girmek istemiyorum. O il yöneticisi sosyal paylaşımında, "Batı toplumlarının bu ikiyüzlülüğü Dünya vicdan eşiğinin ne hale geldiğinin görülmesine vesile oluyor. Devletler 'ülke çıkarı' peşinde savrulurken, devletlerarası bu ilkesiz mücadeleyi gören insanoğlu da 'insan olma' sıfatını yitiriyor gittikçe. Teoloji, sosyoloji veya siyaset değil sadece vicdan çözer bu sorunu. Gerisi boş laf..." diye yazdı.

Ben de altına "Yapma... Vicdan olsa bunlar olmaz. Vicdan dersen çok beklersin... Keşke olsaydı. Şu anda uygulanan bir jenosid... BM de seyrediyor." diye yazmaktan kendimi alamadım.

Aynı paylaşımda Mimar Murat Dere'de "9 Aralık 1917 tarihinde Kudüs elimizden çıktı ve İngilizler tarafından işgal edildi. O tarihten bu yana Kudüs huzuru ve 3 dinin birbirine saygısını kaybetti. Vakit bizim adil yönetimimizi beklemekte... İstemesekte tarihin bir akışı var buna kimse direnmez..." tespitinde bulundu. Kendisine katılmakla birlikte ben de "Araplar direniyor." ifadesinde bulundum...

xx           xx           xx

Adı bende il yöneticisi sayın Dere'ye ve bana, "Araplardan daha fazla direnen insan ülkemizde. O coğrafyada bizim söz söylememizin 'yurdumdaki karşılığı' Osmanlı ruhu ve bu ruhu istemeyenler, bu ruhun temsilcisi olmaya çalışanları bertaraf etmek için şimdilerde ittifak fantezilerinde sınır tanımıyor, ilkesizlikten ne yapacaklarını şaşırdılar." diyerek şöyle devam etti:

"Osmanlı'nın son yüzyılını 'hain yöneticiler' mottosuyla tarih kitaplarına yazıp memleket evladını 'Osmanlı düşmanı' haline getirdi günümüzün bu ittifak fetişistleri... Aslında Osmanlı'nın sadece bir devlet yönetimi değil farklı toplumların birarada yaşama kültürü olarak anlayabilsek, bu ülkeyi kim yönetirse yönetsin bu ruhu yaşatmasını istemek ve ihtiyacı olan toplumlara gidilmesini teşvik etmek her birimizin doğal refleksi olacak aslında ama ne çare..."

"İttifak fetişistleri" ne derler bilmiyorum, ama ben sanki bir Ahmet Davutoğlu ağzı diyeceğim... Bu ağızın başımıza ne işler açtığı da ortada...

Üstelik ülkemizin sağının solunun; devrimcisinin ülkücüsünün ittifak ettiği noktalardan biridir Filistin... Biraz da bu yüzdendir TBMM'de grubu olan 5 partinin bir bildiriye imza atmış olmaları...

xx           xx           xx

Ben O il yöneticisine "Sevgili .... Sana önce başta Filistinlilerin olmak üzere Arap ülkelerinin bayraklarındaki üç renkten SİYAHIN neyi ifade ettiğini öğrenmeye davet ediyorum..." dedim.

Benim de 8 Mayıs'ta paylaştığım "İşgal altındaki Kudüs'te bugün jenosid uygulanıyor... BM seyrediyor... Bizde seyrediyoruz..." sözlerimi tekrarlayıp, "Sen de seyrediyorsun..." diyerek şu ifadelerde bulundum:

"O senin her fırsatta sövmekten haz aldığın solcuların önderlerinden meslektaşın, eski Baro Başkanın Mustafa İlker Gürkan facede 8 Mayıs tarihli ve saat 18:24 zamanlı paylaşımında şöyle diyordu:

'KINAMIYOR, daha ötesi, LANETLİYORUM.. İsrail vahşeti durmak bilmiyor, sınır tanımıyor... Şimdide İslam'ın ilk 'kıblesi' olan ve Hz. Muhammed'in 'İlahi Huzura' çıktığı Mescid-i Aksa da namaz kılanlara saldırdı... Bu alçakça vahşeti kınamakla yetinmiyorum. Lanetliyorum.. Tarih adildir... Sorumluları bu vahşetin hesabını vereceklerdir. Lanet olsun!..."

Peki o saatte sen ne paylaşıyordun..? 'Osmanlı ruhu' diyorsun... Çok geride... Bitmek tükenmek bilmeyen, her daim güncel kadim Turan Ruhu var... Daha yakında Kuvvayı Milliye Ruhu var... 20 Temmuz 1974 Ruhu var... Daha yakın zamanda '15 Temmuz Ruhu' var... Ondan yakın zamanda o 15 Temmuz ruhunu ihya eden milletimizin sağını solunu, iki yakasını biraraya getiren 'YENİ KAPI RUHU' var... Çok daha yakını 2021 Karabağ Ruhu var..."

xx           xx           xx

AK Parti il yöneticisi sosyal ağ arkadaşıma o gün "Kudüs'ü 'vicdanlar' kurtarmadı, özgürleştirip, bütün inananlara ve insanlığa armağan etmedi... Paylaşımında 'Teoloji, sosyoloji veya siyaset değil sadece vicdan çözer bu sorunu.' diyorsun... Ben de sana sayfanda sana 'Yapma... Vicdan olsa bunlar olmaz. Vicdan dersen çok beklersin... Keşke olsaydı. Şu anda uygulanan bir jenosid... BM de seyrediyor.' diye karşılık verdim. Aynı sayfanda Sayın Murat Dere'nin katıldığım yorumuna da 'Araplar direniyor...' yanıtı verdim." diye seslenerek şu ifadelerde bulundum:

"Sende sanki Araplar savaşa hazırmış da bizim 'Osmanlı düşmanları' ayak sürüdüğü için Türkiye seyirci kalıyormuş gibi, maksatlı olduğunu düşünmüyorum ama yanlış yorum yapıyorsun... Kudüs'ü ARAPLAR değil; Selahaddin Eyyubi kurtardı, özgürleştirdi... Sevgili Mustafa İlker Gürkan 8 Mayıs'ta 'Kınamıyor, daha ötesi, Lanetliyorum' derken, ben de aynı gün (8 Mayıs) 'Amerika'nın en büyük Üssü İsrail'de.. Mescidi Aksa insanlığın olmadan yeryüzüne barış gelmeyecektir. Emperyalizm son bulmayacaktır.' diye paylaşımda bulundum. İşte bu da '68 ve 78 Ruhu'dur...

Merak etme... Bizler de 'Selahaddin Eyyubi ruhu' da var... Siz bu ülkenin çocuklarını habire şu bu diye ötekileştirirseniz... Vicdanların ses vermesini çok bekler, olmayanı dinlemeye, Kudüs'e Yahudi'nin, Emperyalizmin vizesi ile girmeye devam edersiniz... Biz aynı yerimizdeyiz. Yeterki siz Kudüs'ün kurtuluşu, özgürlüğü ve insanlığa maledilişi için Cihat ilan edin... Varız biz..."

Daha devamı var da neyse... Ben Amerikan Emperyalizmi ile ileri karakolu, en büyük üssü, çözüm ortağı terör devleti İsrail'i lanetliyorum... İyi de kim durduracak bu şeytanı..?!

----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Dünyada barışı sağlamak isterseniz, politikacıları öldürün yeter, halklar anlaşır. -Bernard Shaw

ÇİVİ

Beşiktaş şampiyon oldu. Arkadaşım, "Her alanda ilahi adalete güvenmek lazım" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft