Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Ülkede İktidar Değil, Muhalefet Sorunu Var

Eklenme : 25.12.2020 00:00:00
Görüntülenme: 1185

Türkiye'de çok partili döneme geçildikten sonra uzun süre tek başına iktidar olan partiler Demokrat Parti, Anavatan Partisi ve Ak Parti'dir. Bu partiler aslında aynı geleneğin partileri olup aynı tabandan destek almışlardır.

Demokrat Parti dönemini yaşamadım. Ancak, o dönemi büyüklerimizden dinlediklerim ve yazılı metinlerden okuduğum kadar biliyorum. Özal dönemi ise bizim çocukluktan gençliğe geçtiğimiz dönemdi. Anavatan Partisi, rahmetli Özal'ın Cumhurbaşkanı olup genel başkanlıktan ayrılmasından sonra kendi içinde bölündü. Bu bölünmenin aynı zamanda fikri bazda olması sebebi ile milliyetçi ve muhafazakar tabanının partiye desteği zamanla azalmaya başladı ve parti de bir daha eski gücüne ulaşamadı.

Ak Parti ise kurulduğu günden bu güne aynı siyasi çizgi ve aynı genel başkan ile siyasi hayatına devam etmektedir. Değişim dönemleri dahil bu güne kadar parti içinde genel başkanlık dahil olmak üzere tartışma yaşanmamıştır. Teşkilatın ve seçmenin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve Ak Parti'ye desteği hep olmuş ve olmaktadır.

Muhalefet partileri ise özellikle oluşan ittifaklardan sonra geleneksel siyasi çizgilerinden ciddi sapmalar yaşamaktadırlar. Bu sebeple de teşkilat ve tabanlarından da ciddi eleştiri almaktadırlar. İyi Parti'deki Ümit Özdağ çıkışını bu bağlamda değerlendirmek gerekmektedir. CHP'de benzer sebeplerle eleştirilere muhatap olmaktadır. Aslında muhalefetin bu noktada en büyük handikabı HDP ile olan konumudur. CHP, siyasi çizgisindeki sapmalar, genel başkanının çelişkili söylemleri ve belediyelerindeki toplumun değer ve geleneklerine aykırı (Türkçe Ezan / Türkçe Kur'an, Peygamberimize hakaret eden derginin yayın danışmanının davet edilmesi gibi) faaliyetleri sebebi ile Ana Muhalefet Partisi olmasına rağmen seçmenden istediği desteğini alamamaktadır.

Bunun yanında; Ak Parti, iktidar partisi olarak icraatın başı olup eleştirilmesi doğaldır. Muhalefetin görevi de budur. Ancak, muhalefetin iktidarı eleştirisinin çözüm odaklı ve önerilerinin uygulanabilir olması gerekir. Oysa, muhalefetin önerileri bu noktada seçmenden onay alamamaktadır. Zira, uyuşturucu satıcısından, organ ticareti yapanlardan vergi alalım, diyen birisi seçmene güven verebilir mi? Siyasi çizgisinden sapmalar yaşayan, kendi içindeki kavgaları bitiremeyen, ikna edici ve çözüm odaklı öneri ve projeleri olmayan bir siyasi partinin seçmenden destek görmesi mümkün değildir.

Ak Parti 03 Kasım 2002 tarihinden bu yana iktidarda olmasına rağmen bugün açık ara birinci parti konumundadır.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ise her kesimin yaptırdığı anketlerde rakiplerine açık ara fark atmaktadır. Mevcut durumdan memnun olmadığını söyleyen seçmen dahi bu durumu kim düzeltir sorusuna Recep Tayyip Erdoğan cevabını vermektedir. Bunun adı güvendir. Esasen Putin'in bir hafta önce Cumhurbaşkanımız için söyledikleri de ona seçmenin niçin güvendiğinin en somut tespitidir.  

Kısacası, muhalefetin seçmenden destek görememesinin en büyük sebebi seçmene güven verememesidir.

İşte bu sebeple de, ülkede iktidar değil, muhalefet sorunu vardır.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft