Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

NERDE KALMIŞTIK
HüseyinNizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Yüzde 80 Oy İle İktidar Olan Adnan Menderes'i Şehit Ettiler

Eklenme : 17.9.2020 00:02:00
Görüntülenme: 331

17 Eylül 1961'de Demokrat Parti devri, Başbakanı Adnan Menderes idam edildi. Demokrat Parti dönemine adını veren kişilerin başında olan Adnan Menderes, bu partinin de kurucularındandı. 14 Mayıs 1950 tarihinde DP'nin iktidara gelmesiyle Başbakan olmuş, 27 Mayıs 1960 ihtilâline kadar da bu görevde kalmıştı.

Yassıada Mahkemeleri'nde yargılanan Adnan Menderes, hakkında verilen cezanın Millî Birlik Komitesi'nin tasdikiyle İmralı Adası'nda asılmak suretiyle şehit edilmiştir.

İmralı Adası'nda bulunan naaş, 17 Eylül 1990'da, İstanbul Topkapı'da yaptırılan Anıt Mezara, devlet töreni ile nakledildi ve itibarı devletçe iade edildi.

DEVLET SIRRI

Rasim Cinisli anlatıyor; 27 Mayıs ihtilali ile kendimi siyasetin içinde buldum. Ben o yıllarda İstanbul Hukuk Fakültesi birinci sınıf öğrencisi idim. 1959 yılında kabaran siyasi tansiyon, 1960 yılında üniversiteleri kaynayan kazan haline getirmişti. Nümayişler yapılıyor forumlar düzenleniyor, mitingler, yürüyüşler, boykotlar birbirini kovalıyordu. Her gün bir senaryo sahneleniyor, DP iktidarı suçlanıyordu. Mesela, deniliyordu ki; üniversiteli öğrenciler toplu halde öldürülmüş, kıyma makinelerinde doğranmış, et kombinalarının buzhanelerinde saklanmış. Buna benzer bir sürü şey o günün basınında manşet haber olabiliyordu. Bu ortam, bu gidiş, 27 Mayıs ihtilalini hazırladı.

Demokrat Parti yöneticileri ve taraftarlar ihtilal yönetimince tutuklandı.

Yassı Ada mahkemelerini davetiye sahipleri izleyebilirdi. İsteyenler, benim gibi o dönemde, irtibat bürosu olarak kullanılan Dolmabahçe Caminin önünde bir gün önceden kuyruğa girerler, sabaha kadar beklerlerdi. Davetlilerden arta kalan yer varsa vapura alınarak Yassı Ada'ya götürülürdü. Bu şartlarda 3-4 celse takip etme imkânı buldum.

Bir celsede yine Hâkim Başol, 10 yıl başbakanlık yapmış Adnan Menderes'i azarlayarak sordu: Söyle, İskenderun'dan ve Mersin'de kayıklara yüklediğiniz silahları nereye gönderdiniz! Merhum Adnan Menderes cevap verdi söyleyemem reis beyefendi devlet sırrıdır. Hâkim Başol öfke ile ısrar etti. Taraftarlarınızı silahlandırmak, iç harp çıkarmak, karşı görüşte olanları sindirerek diktatör olmak istiyormuşsun, söyle, silahları nereye gönderdin.

İdamla yargılanan Menderes, yumuşak, zarif bir tevekkülle cevabını tekrarlıyordu.

Devlet sırrıdır söyleyemem reis beyfendi. Kıbrıs'a diyemedi Yunan zulmüne karşı canlarını savunan Kıbrıs Türküne gönderdik diyemedi.

O, devlet sırrını kahramanca korumayı bildi. O gün devlet sırrının idam sehpasının altında dahi ifşa edilemeyeceğini öğrendim. Devlet adamlığının can pahasından daha aziz tutulacağına şahit oldum.

İDAM

Rahmetli şehit Menderes ve arkadaşlarından sonra aynı idam kanunu ile bu defa vatan haini 3 kişi idam edildi. Daha pek çok idam edilecekler sırada iken, PKK'nın patronu ABD emir verdi. İdamı kaldırın. Dedik ki emrin olur. Bugün o emir verenlerin nefesi kesiktir.

Türkiye'de idam yeniden gelecek ve 61 Anayasasını yapan veya kenarından geçen kim varsa yeniden yargılanacak. En azından ben böyle düşünüyorum.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft