Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Yusuf Kayacık'tan bayram hediyesi gibi müjde..

Eklenme : 8.8.2020 00:00:00
Görüntülenme: 1539

Herkes soruyor; "CHP kurultayını yazmayacak mısın?"... Kimileri de neden yazmadığımı soruyor. Hala mı derseniz, hala... Şimdi bir de Muharrem İnce çıktı. "Yazmayacak mısın?"... Çok konu var..!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi içinde akademik ve idari personelin maaşlarından her ay yapılan kesinti ile öğrencilerin acil ihtiyaçlarının giderilmesi, sorunlarının çözülmesi için kurulmuş sandığı senelerdir yöneten İlahiyat Fakültesi Sekreteri Hüseyin Dursun hocanın bu uygulamaya şehrinde katılımının sağlanması önerisiyle Rektörlükçe senelerce önce Vip Salonda bir toplantı yapılmıştı.

Kötekli, "Kötekli girdabı" oldu, Hüseyin Dursun hocanın beklentisi hala gerçekleşmedi.

O beklentiyi hatırlatmaya, o toplantıyı anımsatmaya utanıyorum!

Ben o toplantıdan beri yazıyorum. Ben yazarken herkes susuyordu... Pınar Gültekin'in dramatik ölümünde herkes konuşurken sustum. İngiliz Üsen'in oğlu Orhan Çakır'ın dramatik cenazesinde de sustum. Konuşmalar, paylaşımlar bitince yazdım...

Biraz bu yüzden, biraz da Muğla'da nereye baksanız haberlik olay, gelişme yaşandığından, bir de araya bayramın girmesi yüzünden geriden geldiğimden geldik bugüne... Tabi gündem ne kadar baş döndürücü değişirse değişsin, bazı vaka ve gelişmeler güncelliğini koruyor.

CHP Kurultaya da onlardan...

 xx           xx           xx

MUHARREM İNCE YILBAŞINDA PARTİ KURUYOR

CHP Kurultayı ve Muğla'ya yansımaları öyle bir iki günlük yazıya sığdırılabilecek gibi değil...

Bugün için yazarsam, yarın Pazar, arası soğuyacak. O yüzden haftaya başlayabiliriz.

Dünkü yazımda "Muğla'da Kurban Bayramı arifesinde siyasette hareketli günler yaşandı." ifadem olmuştu. Bayramda da hareketlenmeler oldu. Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer, CHP'li Muharrem İnce'nin yeni partisini Eylül ayında Hakkari'de ilan edeceğini öne sürdü.

Bayer'e göre İnce, CHP kurultayı sonrası bu kararı aldı, ama kimse de buna inanmadı... Meğer Eylül ayında değil, Yılbaşında açıklanacakmış!

İnce ve arkadaşları kararlı, CHP'nin Ankara'daki ve yereldeki kurmayları da telaşlı... CHP'den bir şekilde uzaklaşanlar, uzaklaştırılanlar ve CHP'de kendini sığıntı gibi hissedenlerde coşkulu...

Kim ne derse, düşünürse düşünsün Muharrem İnce ciddiye alınması gereken birisi. Kılıçdaroğlu da dikkate alsa yararlı olurdu, galiba geç kaldılar... Cumhurbaşkanlığı seçiminde 16 milyon oy alıp yüzde 30'u aşan İnce, o günden beri adım adım yok sayılmaya, itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. İnce daha önce bunu, "Bana selam vereni harcıyorlar" diye ifade etmişti. Ancak CHP kurultayında yaşananların bardağı taşıran son damla olduğu anlaşılıyor.

xx           xx           xx

DİLİ PAK OLMAYAN ABDURRAHMAN

Akit Gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak'ın 27 Temmuz 2020 tarihinde 'AKP'nin papatyaları' başlığıyla kaleme aldığı köşe yazısında kullandığı ifadeler infial yarattı.

Dilinin pekte pak olmadığı artık iyice anlaşılan Akit Yazarı Dilipak, yazısında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i İstanbul Sözleşmenin sorumlusu olarak gösterip, sözleşmeye sahip çıkan kadınlara "fahişe" diyerek dil uzatmakla yetinmeyip, "ANAP'ı o 'Papatyalar', o 'Lale Devri çocukları' bitirdi. AK Partiyi de, bu Erguvani AKP'nin 'Papatyaları'(!?) bitirecek bu gidişle" deyince AK Parti'de kıyamet koptu. Dilipak'ın şu ifadeleri tepkilere neden oldu:

"AK Parti içindeki AKP'liler, FETÖ'nün zihniyet ikizi gibi davranıyorlar. Hem uluslararası fonlarla destekleniyorlar hem de kamu fonlarını kullanıyorlar. Malum 'Yeşil Sermaye' de bunlara sponsor olabiliyor. Koç kadar, Sabancı kadar, Eczacıbaşı kadar bizim 'Yeşil sermaye' davasına sadakat gösterip, bu fahişelere ve onların türevlerine karşı seslerini yükseltebilecekler mi? Konfeksiyoncu, gıda zinciri, finans kuruluşu, ses ver Türkiye! Ne bekliyorsunuz!"

Dilipak'a Türkiye hak ettiği sesi verirken, AK Partililer de dava açtı...

xx           xx           xx

AK PARTİ MUĞLA'DA KAN KAYBI

Ali Babacan'ın Deva Partisi Muğla İl Başkanlığı'na Milas Ticaret Odası Disiplin Kurulu Başkanı Tolga Keskin'in getirilmesinden sonra AK Parti'den iki kere Dalaman Belediye Başkanı aday adayı olan Ayhan Günay'ın Kurucu Heyet Üyesi olarak yetkilendirilmesinin AK Parti'de sıkıntılara neden olduğu anlaşıldı.

ANAP kökenli Ayhan Günay'ın atanmış il başkanına rağmen ilçe teşkilatlarının oluşturulmasında yetkili olduğu öğrenildi. Günay bayramdan sonra hızla ilçeleri oluşturacaklarını belirtirken, AK Parti Genel Merkez teşkilatlarından kendisini aradıklarını söyledi. "Sanıyorum benim böyle bir şey yapmamı beklemiyorlarmış. Üzülmüşler. Nedenini sordular. Nedenin daha önce yaptığım uyarı ve şikayetler içinde bulunduğunu söyledim. Sadece benim değil, bütün Muğla'nın şikayeti atamalar. Aynı nedenlerle AK Parti Muğla'da erozyonun hızlanacağını söyledim." dedi.

Günay "Artık yollarımız ayrıldı. Ankara'dan arayanlarla görüşmelerimizin tamamını anlatmam yakışık almaz" derken, gözler Eylül'e ertelendiği söylenen AK Parti kongrelerine, özellikle İl Kongresi'ne çevrildi. Kongrelerde  beklenen değişimin olmaması halinde AK Parti'nin Muğla'da Deva Partisi ile Gelecek Partisi karşısında güç kaybetmeye devam edeceği kaydedilmekte...

xx           xx           xx

YUSUF KAYACIK'TAN BAYRAM HEDİYESİ GİBİ MÜJDE..

MUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Vet. Hekim Yusuf Kayacık bayramdan önce MUTSO'dan "bayram hediyesi" gibi bir müjde verdi. GEKA'nın destek verme kararı aldığı MUTSO (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) Projesi ile Apiterapik Arıcılık Ürünleri İşleme Merkezi kurulacağını açıkladı. Kayacık şöyle anlattı:

"Arıcılık faaliyeti sırasında üretilebilen, katma değeri ve ihracat potansiyeli yüksek 'ArıSütü', 'Polen', 'ArıZehiri' ve 'Propolis' gibi Muğla ekonomisine ve kalkınmasına ivme kazandıracak apiterapik ürünlerin üretilmesinde MUTSO olarak öncülük yapıyoruz. Bunun için GEKA'ya sunduğumuz, 'Apiterapik Arıcılık Ürünleri İşleme Merkezi Fizibilite Raporu Projemiz kabul gördü. MUTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve İhale Komisyon Başkanı olarak Proje Sorumlularımız Burcu Öztürk ve Dilara Yalçın'a Muğla arıcılığı ve Muğla adına teşekkür ediyorum. Fizibilite için ihale yaptık. Fizibilite raporunun ardından ikinci etapta 'Apiterapik Arıcılık Ürünleri İşleme Merkezi'nin kuruluşuna geçilecek. İlimize çok büyük bir yatırım kazandırılmış olunacak. Bu alanda da Muğla söz sahibi olacak."

Kayacık'ın sosyal medya hesabından yaptığı bu açıklama nedense basında karşılık bulmadı. Oysa bu gelişme Muğla Arıcılığı için çok önemli...

xx           xx           xx

"BAL FESTİVALİ YAPILIRSA ARICILAR YAPAR"

Bu arada yine bayramdan önce basında "Teneke çam balı fiyatı Muğla'da düzenlenecek festivalde üreticiler ile belirlenecek" başlıklı haberler yeraldı. TAB (Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği" ve MAYBİR (Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği) Başkanı Ziya Şahin'den bu haberlere tepki geldi.

Haberlerde "Ülke genelinde 835 ilçe 81 il örgütlenmesi ile federasyon hazırlıklarını tamamlayan Türkiye Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Platformu'nun Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Muğla ziyaretinde 2020 yılı teneke bal fiyatları konusunda açıklamalarda bulundu. Sarıoğlu, 'Çam balı teneke fiyatını önümüzdeki günlerde Muğla'da düzenlenecek festivalde üreticilerle birlikte belirleyeceğiz' dedi." denildi.

TAB (Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği" ve MAYBİR (Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği) Başkanı Ziya Şahin ise birlik olarak böyle bir festivalden haberlerinin olmadığını belirterek, "Böyle bir festival olacaksa bunu Muğla Valiliği Tarım Orman İl Müdürlüğü ile ilgili meslek odaları ve yerel yönetimlerimiz yapar. Elbette arıcıların katılımıyla. Onların örgütü de biziz." dedi.

xx           xx           xx   

"Herkes akılını başına toplasın, Muğla'nın bal fiyatını dışarıdan birileri veremez. Üreten verir fiyatı. Bir de Muğla Ticaret Borsası verebilir." diyerek Muğla Ticaret Borsası'nı göreve çağıran Ziya Şahin, şu ifadelerde bulundu:

"Kimse Muğla arıcısının kurtarıcısı rolleri oynamasın. Muğla arıcısı emeğine, ürününe sahip çıkmaya kendi kurtarıcısı olmaya başlamıştır. Artık kimse Muğla'ya gelip onları kandıramamaktadır. Çünkü Muğla arıcısı bir birliği olduğu gibi Ticaret Borsamız, Ticaret Odamız var. Muğla'da bal fiyatları belirlenmiştir. Şu anda Muğla'da balın maliyeti 15 lira 7 kuruştur. Kimse zahmet etmesin, Atatürk Orman Çiftliği'ne bu maliyet üzerinden çam balı için 18 TL, çiçek balı için 19 TL fiyat verdik. Kimse Muğla'dan bu fiyatın altında bal alanaz. İsteyen üstünde alır. Muğla'da sahte bal üretilmiyor, bal üretiliyor ve Muğla Balı tescilli baldır. Muğla Ticaret Borsası'nın 'balın borsasını' kurma hedefi vardı. TAB ve MAYBİR olarak biz böyle bir çalışmayı her zaman destekleriz."

Muğla silkinmeye başlıyor mu ne...!

-----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Mum olmak kolay değildir. Işık saçmak için önce yanmak gerekir. Hz. Mevlana.

GÜNÜN UYARISI; Lütfen maskenizi takın, ellerinizi sık sık yıkayın, sosyal izolasyon uygulayın.

ÇİVİ

Merkez Bankası'ndan rahatlatan açıklama geldi; "Para ile saadet olmaz."

Beni Bir Gülmek Aldı: )))))

 

 

 

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft