İsmail Zorba

İsmail Zorba

SÖZÜN EŞİĞİNDEN
İsmail Zorba'nın ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Yunus Hâllince

Eklenme : 2.03.2021 00:00:00
Görüntülenme: 768

"Sen Koca Yunus Türkçe'ye maya oldun,

Türk'ün gönül sesi oldun.

Senin sesinde bulduk insana dair

cümle sözlerin mânâsını"

Ne duyuyorum ne görüyorum, sadece yüreğimde hissediyorum. Zamanı mekan aşan sözlerinden sadece seni hissediyorum. Sen ki gönül rehberimizsin. Senin sözlerinde dilim annemin sütü gibi tertemiz. Senin sözlerinde dilim asırları aşıran bilgeliğin sesi, senin sözlerinde dilim kimliğime mayalanmış imanın ışığı, senin sözlerinde çağlara meydan okuyan ruhun kimyası..

Sen ki Koca Yunus toprakta sırlanan beklenen tohumdun, suyun duruluğunda hayat buldun, ateşin harında nara dönüşen ruhun "Hû!" dedi gökyüzüne ve sözlerin Türk'ün ikliminde havaya savruldu. Sen Koca Yunus Türkçe'ye maya oldun, Türk'ün gönül sesi oldun. Senin sesinde bulduk insana dair cümle sözlerin mânâsını.

Derelerden geçtik sesinde, dağları aştık, ovalara yayıldık. Yaz dedik, kış dedik kaç iklimin baharını gördük. Bu gözler senin mısralarında şahitlik etti imanın teslimiyetine. Bu kulaklar senin mısralarında duydu Hakk'a duyulan aşkı, Hakça duyulan insan sevgisini. Ve bu yürekler dokundu çilelere, zulümlere, insan olmanın kara yazgısında yine insandan gelenlere..

İnsan dedik ya şairce senin mısralarında mayalandı kiminden akan kire rağmen kiminden akan nurda temizlendi gönüller. Sevgiyi ekmeğimize katık eder gibi senin mısralarında donattık aşka talip olduk. Koca Yunus senin hakikatli gönlünde hep yeniden doğduk, senin sözlerinden kim usanası.

Yunus ki hoşça bakar insana, onun bakışınca yeniden doğar ve der ki Yunus'un asırlarından sonra bir aşık; kendine güzelce bak bu âlemin özü sensin. Çünkü sen ne söylersen olduğu gibi söylersin, Türk'ün dilinde söylersin. Her yeni günde Türkçe'nin saflığında ne güzel söylersin.

Senin dilinde beş vakit kılınan namaz, tutulan oruç, teslimiyetince yapılan hacda bile gönüle erenler vardır. Senin dilinde adı güzel, kendi güzel peygambere duyulan sevgi bile katıksızdır, saftır. Senin dilin imanın dilidir, Allah'a teslim olan aşkın dilidir. İlâ-yı kelimetullahın dilidir.

Yunus dilince söyler, ne de hoş söyler. Sözü uzatmadan ta yürekten söyler. Onun sözünde kararmış yüreklerin mühürleri kırılır, onun sözünde lâl olmuş diller ses bulur, onun sözünde gaflete dalmış gözler uykusundan uyanır. İnsan bütün ağırlıklarından kurtulur uçmağa varır.

Yunus'un sözü ana sütüm gibi berrak, tertemiz hayat verir her vaktin sabahında doğan nesillere. Bugüne gelmişse hayat bulmuşsa bozkırın ortasında bütün kuraklığına rağmen gönüllerden bir alıç tohumunda hayat bulmasındandır. Yunus'un Türkçesi sevdanın dilidir, imanın dilidir, saf ve pak hakikatin dilidir.

Bir Koca Yunus geçti bu iki kapılı handan Hakk'a sevdalandı yüreği, dağlar ile, taşlar ile seslendi Mevlâ'sına. Dağlardan taşlardan ses buldu yakarışlara, asırlara ses oldu, nesillerce mayalandı yüreklendi sözleri gönüllerde. Sözden gönüle, gönülden hayatlara dem vurdu ve bugün hâlâ sesi varsa Türkçe'nin Yunus hâllince hâllenmesindendir.

Gök ekinken biçilenlerin şehadetinde ses buldu Yunus'un sözleri, "Korkma!" dedi Yunus gönüllerden biri yitip canlara, can hayat buldu, kendine geldi. Her bir yitişinde yeniden can buldu Yunus'un sözlerinde, kendini buldu, kimliğini buldu. Yunus hâli öğrenilmez, sezilir; bilinmez yaşanır. Beni bende demen der hemen Yunus, bilir ki bir bende değil benden içeri bir sözdedir. Bir Yunus gider, Yunus sözü binlerce Yunus'ta ses bulur. Bir Yunus gider, bir Âkif'te hayat bulur bu ses.

Yunus'un nesli demiştik ya onda ayrılık gayrılık yoktur. Ne varsa onda Yaradan'dan izdir. Ne varsa onda Yaradan'dan emanettir. Bu yüzden sevgisinde sınır yoktur, Hak'tan sır vardır. Sırlıdır onun sevgisi. Sevgisinde sözü vardır, özü vardır. Her ne demişse doğru demiştir, Hakça demiştir. Bu yüzden ne zaman unutsa insan, onun sözleri hatıra düşer. Onun sözlerinde hakikate sever.

Ey Koca Yunus, bir gelir duymasak da unutsak da sözlerini; bir Molla Kasım çıkar bulur havaya, suya, toprağa akıttığı sözlerinde kendine gelir. Yeniden doğar, dirilir, senin sözlerinde hayat bulur. Ve o dem der ki nice Molla Kasımlar: "Her dem yeniden doğarız, bizden kim usanası"

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft