Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Yeni Yangınlara Hazırlık Yapıyor Muyuz?

Eklenme : 30.11.2021 00:00:00
Görüntülenme: 314

Maalesef 2021 Temmuz sonu ve Ağustos başı büyük yangınlar yaşadık. Ağustos ortalarında yangınlar söndü veya kontrol altına alındı. Elbette millet olarak rahat bir nefes aldık. 20 gün yaşanan gerginlik, sinirlerimizi yıprattı. Bu olumsuzluk siyasete de yansıdı ve o günler hiç de iyi bir sınav vermedik.

Yangınlı günlerin üzerinden 4 ay geçti ve o günleri unuttuk. Siyaset dolar terörüne teslim olmuş vaziyette. 7-8 ay sonra tekrar yaz geleceğini ve yangın tehlikelerinin yeniden baş göstereceğini unutmuşa benziyoruz.

Tabii afetlerle ilgili tedbirler afet anında alınırsa, acı yaşaya yaşaya öğrenilir; oysa siyaset, acı yaşanmadan, öngörülerle çözüm üretme işidir.  Fakat dikkat edin, iktidar da muhalefet de gelecek senenin yangın tedbirleriyle ilgili bir şey demiyor.

İktidar, alınan ve alınması gereken planları, temin edilecek araç-gereçleri, felaketle mücadelede görev yapacak insan gücünü ve gönüllüler organizasyonlarını nasıl yapacağı ile ilgili olarak halkı bilgilendirmeli. Böyle sakin anlarda yapılan bilgilendirmeler, toplum tarafından daha net anlaşılır; felaket anında söylenenler o kargaşada kulaklara girse de beyinlerde karşılık bulmaz. O yüzden iktidar belirli periyotlarla, yangın felaketine karşı alınmakta olan tedbirleri açıklamalıdır.

8 ay dediğin göz açıp yumuncaya kadar geçer. Bir de bakmışsınız, Temmuz ayındayız. Ortalık sıcaktan kavruluyor. İnşallah sıcaktan kavrulan ortalığı serin yerlere giderek, klimayla veya denize girerek atlatırız. Her yer cayır cayır yanmaz ve bizlerin de yürekleri ve ciğerleri yanmaz.

Hani bir söz vardır ya "Bilgi varsa sürpriz yoktur."

İşte yangınla mücadelede araç-gereç donanımımız ve yetişkin insan potansiyelimiz varsa, korkmamamız lazım. Gönül ister ki, bir milimetre karelik bir yer bile yanmasın ama bizin dileğimiz ve ümidimiz, artık çıkan yangınların anında görülmesi ve tedbirlerin de anında alınıp en az zararla felaketin önlenmesi.

Geçen yaz yaşanan yangın felaketinde neredeyse şehirlerimiz yanacaktı. Birkaç kötün bir kısmı yandı. Gelecek yıl hiç yangın çıkmamasını ümit ediyoruz ama bu felaket maalesef ne ümit dinliyor ne temenni; bunun anladığı tel şey "tedbir"dir.

Bizim bugünlerde iktidarıyla, muhalefetiyle yapmamız gereken şey, tedbirlere yoğunlaşmaktır. Muhalefet "yangın çıksa ve iktidar da aciz kalsa" havasından kurtulmalıdır. Acıdır ki geçen yaz yaşanan felakette bu olumsuz temenni muhalifler tarafından çok dillendirildi. Bana inanmayan sosyal medya paylaşımlarına bakabilir. Her yangında zilleri takıp oynamaya az kalan muhalif paylaşımlar gördük.  Bu da "muhalif olma"yı  dejenere edip değersizleştiren bir olay olarak siyaset tarihimizde yer aldı.

İşte şu anda ortalık sakin. Yangın falan yok. Muhalefet de yangınla mücadele tekliflerini sunar; iktidar ve kamuoyu teklifleri dinler. Uygulamaya müsait olanlar hayata geçirilir ve Allah göstermesin, çıkması muhtemel yangınlarda hızlı ve etkili bir müdahale imkânı yakalanarak fazla can kaybı (insan ağaç, ot, çalı, hayvan) olmadan yangınlar söndürülür.

Yangın tehlikesinin olduğu bölgelerde, belediyelerin imkânları ile merkezin imkânları acilen birleştirilecek ve aynı merkezden yönetilecek şekilde organize olunmalı. Özellikle gönüllülerin istihdamı tesadüfe değil, bir plan ve stratejiye bağlanmalı.

İnşallah yöneticilerimiz tedbirlerin alınması için kafa patlatıyordur.

Bizden hatırlatması. Felaket anında ah vah etmek hiçbir şeye çözüm olmuyor.

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft