Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Yatağan İnönü Bulvarı'nda neler oluyor?

Eklenme : 21.11.2020 00:00:00
Görüntülenme: 1425

Yatağan İnönü Bulvarı'nda Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğünce yürütülen çalışma tartışma konusu olmaya devam ediyor...

Yatağan'da sık sık yaşanan trafik kazalarından ve can kayıplarından illallah diyen Yatağanlıların bu çalışmadan son derece memnun olmaları, adaklar kesmeleri gerekirken neredeyse herkes isyanlarda.

Sanki kimse memnun değil...

Bu çalışmanın AK Parti için Muğla'da bir "yüz akı" ve "prestij" çalışma; Muğlalıların öteki ilçelerde oyuna talip olurken gösterilecek bir "vitrin" olması bekleniyordu. Ama şimdi ilk seçimde ilçede belediye yönetiminin değişmesine vesile olacak "malzeme" olarak gösterilmeye başlandı!

Yani aslında "karayolu" olan bu bulvar, seçildiği günden beri başarılı bir performans sergileyen AK Partili Belediye Başkanı Mustafa Toksöz'ün hizmetlerine gölge düşürmeye başladı...

xx           xx           xx

Tartışmalı geçmekte olan süreçte öne çıkan tartışmalardan biri Eylül ayında yaşanan "ağaç tartışması" oldu. CHP Yatağan İlçe Gençlik Kolları tarafından sosyal medyada üzerinden yol kenarında bulunan ağaçların kesildiği görüntülerini yayınladılar. CHP'li gençlerin açıklamalarında şu ifadeler yeraldı:

"Yatağan Belediyesi ve Karayolları tarafından yapıldığı söylenen çalışma kapsamında yol kenarı ve refüjlerde bulunan 30-40 yıllık taşınabilir, sağlıklı onlarca yüzlerce ağaç gece operasyonuyla kesilmeye başlandı. Bu çalışmanın hangi proje esas alınarak yapıldığı, ihale koşulları ve gerçek esas projenin yatağan halkı ve tüm Muğla kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz."

Meğer kesilen çamların çoğu, Büyükşehir Belediyesi MUSKİ'nin Yatağan Belediyesi'nin park bahçelerde aboneliği olmadığından sulama sularını kesmesi sonucu kurumuş!

Mübarek Düyunu Umumiye tahsildarı gibi.. Hem bulvar ve caddeler Büyükşehir'e ait değil mi?

O ağaçların amcası Dr. Ünal Toksöz'ün başkanlığında dikildiğini anımsatarak, kasten kesemeyeceğini vurgulayan Yatağan Belediye Başkanı Toksöz de "İlçemizin uzun yıllardır kanayan yarası haline gelen Yatağan Geçiş Projesi İnönü Bulvarı'nda Karayolları Genel Müdürlüğümüz tarafından başlatılan çalışmalar maalesef belli bir kesimde rahatsızlık yaratmıştır. Oysaki göreve geldiğimiz günden bu yana yeşile verdiğimiz değer ve katkı ortadadır." diye açıklama yaptı...

xx           xx           xx

Hepsi susuzluktan kurumadıysa, sağlamları taşınabilirdi. Ayrıca MUSKİ'nin ilçe yerel yönetimlerinin "umumi tuvaletlerine" ve park bahçe sulamalarına "su sayacı" taktırması hiç hoş değil.. Ancak bir yerel yönetimin de MUSKİ'nin yanlışına sığınıp ağaçların kurumasına seyirci kalması yakışık almamış..!

Tabi Yatağan'da asıl tartışma yolun yeniden imalatında AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin'in akaryakıt istasyonuna göre hareket edildiği izlenimi doğunca "kıyamet" koptu, ama bu biraz "sessiz" bir kıyamet oldu.

Yatağan'da pek öyle söyleyen yok, ama söylenen çok... Söylenenleri haklı çıkarırcasına; yolun sağından gidenlerin de, solundan gelenlerin de istasyona uğraması için olmalı önüne "döner kavşak" yapılmış..!

Çalışma sırasında ortaya çıkan kot farkları işin tuzu biberi olmuş. Düşünebiliyor musunuz; Haşmet Işık'ın Belediye Başkanlığı döneminde bulvarın üzerinde 24 daireli bir site kurulmuş ve yerel yönetim ruhsat verirken "yeraltı otoparkı" şartı getirmiş.

Yeni yol yapımı sırasında da "kot farkı" sonucu o otoparkta mahsur kalan otomobiller olmuş! Bu konuda şikayetçi olan Av. Nuray Şahbudak'ın ifadesi üzerine "Yolda kamulaştırma yapan Karayolları o otomobilleri de kamulaştırsın artık" diye espri yapma durumunda kaldım.

Güleriz ağlanacak halimize...

xx           xx           xx

Özellikle kot farkı yüzünden o bulvardaki sadece iş yeri sahipleri değil, konut sahipleri de mağdur olduklarını söylüyorlar ve hemen hepsi ayakta... Tepki gösterenler her partiden...

Yatağan'lı da "Hani burada battı çıktı bir yol yapılacaktı. Yeraltındaki yolun üzerinde yeşil alanlar yapılırken şehir içi trafik rahatlayıp, yayaların can güvenliği sağlanacaktı. Ali beyin akaryakıt istasyonu için mi bundan vazgeçildi?" sorusunu ortaya atarken, MUTSO (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) yönetimi Yatağanlı üyelerinden gelen şikayet üzerine Karayolları İzmir Bölge Müdürü Murat Gönenli'yi Yatağan'a davet etti.

Ancak herkes çalışmadan şikayetçi olup, Bölge Müdürü Murat Gönenli'ye dertlerini anlatırken, "Battı çıktı bir yol yapmak üzere yapılan proje onaylanmıştı. Bundan neden vazgeçildi?" diye de sorulmamış?!

Bu arada Yatağanlılar imza toplamaya devam ediyor. İmza sayısı 250'yi geçmiş. Keşke Yatağan Belediyesi alternatif projeleri belediye önüne koyup, Yatağanlıya oylatmış olsaymış...

Tepkiler dinmiyor, artıyor. Yatağanlı artık söylenmeyi bırakmış, galiba söylemeye başlıyor...

xx           xx           xx

Bölge Müdürünün geldiği gün Korona nedeniyle evinde izole olduğundan incelemelerde yer alamayan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz de daha sonra yazılıp çizilenlerin ardından "Değerli hemşerilerim, sevgili Yatağanlılar, İnönü Bulvarı üzerinde çalışmalar hızla devam ediyor. İnşallah Ocak ayının ilk haftasında da yol geçişini tamamlamayı planlıyoruz." diye bir yazılı açıklamada bulundu.

"Biz bulvarda yapılacak işlerle ilgili olarak Karayolları, Aydem, Telekom ve diğer kurumlarla İstişare sağlayalım, insanlarımız bir daha yoldan karşıya geçerken veya kaldırımda yürürken sular içerisinde kalmasın, çamurlarla boğuşmasın diyerek çaba sarf ediyor, bir yandan da sinyalizasyonları ayarlayalım ki hiçbir insanımıza zarar gelmesin, kimsenin canı yanmasın diyerek esnafımız için en doğru çözümlemeyi yapma gayreti  içerisindeyiz." diyen Başkan Toksöz özetle şu ifadelerde bulundu:

"Yıllarca yapamadıklarını, yapanları karalama amacıyla meydanı boş bulanlara özellikle şunu ifade etmek istiyorum, şahsen iki günde bir cadde üzerinde insanlarımızla, halkımızla beraber olup, herhangi bir eleştirisi olanı da canı gönülden dinliyorum. 18 ayda yaptığımız her şeyle gurur duyduk, inşallah bulvarımız tamamlandığında bu projemizle de gurur duyacağız. 158. Sokağı zamanında doğru düzgün yapamayanlar, kendi yaptıkları yol gibi yol yapacağımızı sananlar yanılıyor. 40 yıldır tuvalet lafı edenler şimdi neredeler, özellikle ifade ediyorum 18 aylık süreçte çok güzel şeyler yaptık. Bulvar çalışmamızı bitirdiğimiz zaman tüm Yatağanda yaşayan hemşerilerimizin gurur duyacağı bir projeye daha imza atmış olacağız."

xx           xx           xx

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz dostumdur. Arkasında hükümet olduğu halde güçlükler içinde ne kadar güzel işler yaptığını, yapmaya çalıştığını, hevesli ve gayretli olduğunu takdirle izliyorum. Gerçekten çok önemli işlere imza attı... Daha önemlilerine imza atacaktır, ama...

Kendisi "fazla iyi niyetli"... Kimseyi kırmak istemiyor.. Parti içi dengeleri koruma gayreti içinde oluyor. Oysa parti içi dengeler teşkilat başkanlarının işidir..

Belediye Başkanları toplumsal dengelerin hassasiyeti içinde olurlar ki, o şehri yönetmeye devam ederler...

Keşke kendisindeki iyi niyet, siyasi arkadaşlarında da olsaydı! Yarın yerel seçimlerde CHP'li bir başkan adayı karşısına "Battı çıktı yol vaadi" ile çıkarsa şaşırmam. Kendisi de şaşırmasın... Ki, açıklamasında "şahsım hemen hemen iki günde bir cadde üzerinde insanlarımızla, halkımızla beraber olup, herhangi bir eleştirisi olanı da canı gönülden dinliyorum." demekte...

xx           xx           xx

O tepki gösterenlerden Av. Nuray Şahbudak geçenlerde "@RTErdoğan, @UABakanligi, @csbgovtr, @murat_kurum, @akarismailoglu ve @gazetesozcu" edreslerini etketlediği tivıtır paylaşımlarında şu ifadelerde bulundu:

"Muğla Yatağan karayolunda yapılan usulsüzlükler. Milyonlarca liraya yapılan kamulaştırmalar, yapılan kavşaklar İlçe Başkanının akaryakıt istasyonu için yıkılıyor. İmar planına aykırı. Vatandaşları mağdur eden bir yol imalatı yapılıyor. AKP İlçe Başkanının akaryakıt istasyonu için bu kadar kamu zararına katlanılması ve mevzuata aykırı yapılan imalatlara izin verenlerden hesap sorulacağına eminim. Kamu zararına yol açarak milyonlarca liranın çöpe atılmasına hayır denileceğine, halkın yanında olan hizmet anlayışına sahip olduğunuz inancı ile yazma gereği duyuyorum. Yıkılan kavşaklar, yapılan kamulaştırmalar hepimizin cebinden çıkıyor. Lütfen buna dur deyin."

Av. Nuray Şahbudak ile görüştüm. Tivıtır paylaşımı yapmakla kalmamış, Karayolları Bölge Müdürlüğüne ve Yatağan Belediyesine "resmi ihtarda" bulunmuş. "Bu kamu zararına yol açan ve Yatağanlının beklentilerini karşılamayan yol çalışması ile ilgili her türlü hukuk mücadelesini vereceğim" dedi.

Av. Şahbudak, Başkan Toksöz'e muhalif olmadığı gibi, sıcak ve kendisini samimi bulanlardan... İfadelerine göre, başta kaldırılan "Jandarma Kavşağı"nda yapılan kamulaştırmalarda ve yolda imar planına aykırı uygulamalarda 2-2,5 milyon kamu zararı öngörüyor. Üstelik Jandarma Kavşağı gibi şehir merkezine girişin yapıldığı Cumhuriyet Caddesi kavşağı da iptal edilmiş. İçeride Büyükşehir'in yetkili olduğu caddede yeni kavşak yapılmış, ama bu kavşak ile İlçe Başkanı Ali Tekin'in akaryakıt istasyonu önündeki kavşak arasında bir türlü mesafe tutturulamıyormuş.. Biz bu konuyu daha çok ele alırız...

---------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Yüzünü güneşe çeviren insan, gölge görmez. -Helen Keller

ÇİVİ

Yusuf Kayacık "Her zaman doğru bildiğin şeyi yapmalısın. Sonuçlarının canı cehenneme; Ben öyle yapıyorum.." demiş. Arkadaşım da "Ben o kadar efe değilim" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft