Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Yangın Siyaseti

Eklenme : 1.07.2022 00:00:00
Görüntülenme: 371

Bundan 25-30 yıl önce bilim insanları küresel ısınmanın gelecekte yaşatacağı sıkıntılardan bahsederken birçoğumuz anlatılanları biraz da umursamaz şekilde dinlemiştik. Ancak, zamanla yaşanan olağandışı ve olumsuz iklim koşulları sonrası bizler de küresel ısınmayı dikkate almaya başladık. Artık, kışın yaşanan olağan dışı sıcaklar ve kuraklık yazın aşırı sıcak ve ani yağışlar gündelik hayatımızın bir parçası oldular.

Ülkemiz ve özellikle Muğla'mız Akdeniz iklim kuşağında bulunması sebebi ile küresel ısınmanın en çok etkilediği bölgelerin başında gelmektedir. Bu nedenle de özellikle son yıllarda bölgemizde ve ilimizde meydana gelen orman yangınları ile mücadeleyi küresel ısınma kaynaklı olağan dışı hava koşulları olumsuz şekilde etkilemektedir.

Orman yangınları ile yapılan mücadelede bu olağan dışı hava koşullarının etkisinin görmezden gelinerek mücadele üzerinden iktidara yönelik eleştiriler ciddi bir haksızlık oluşturmaktadır. Maalesef geçen yıldan bu yana CHP'li siyasetçilerin bazıları orman yangınlarını fırsat bilerek iktidara yönelik haksız eleştirilerde bulunmayı alışkanlık haline getirmişler ve orman yangınları üzerinden bir siyaseti oluşturmuş bulunmaktadırlar.

Oysa;

AK Parti iktidara geldiği 03 Kasım 2002 yılından bu yana ülkemizin her alanında ve her kurumunda olduğu gibi orman teşkilatının yangınla mücadelesi ile ilgili de önemli yatırımlar yapılmıştır. Gerek orman yangın işçisi sayısı ve gerekse yangınla mücadelede kullanılan araç sayısı ve niteliği çok önemli ölçüde artırılmıştır. Bugün yangınla mücadelede son teknolojiler kullanılmakta olup bu bağlamda Marmaris yangınına orman idaresi 8 dakika gibi bir süre içerisinde müdahale etmiştir.

Marmaris yangınında 43 helikopter ve 15 uçakla yangına müdahale edilirken ve hatta CHP'li bazı siyasetçilerin basın açıklamaları sırasında üzerlerinden yangına müdahale için helikopter ve uçak da geçerken yangına müdahalede yeterli sayıda uçak ve helikopter olmadığı yönündeki açıklamalarının kabul edilebilir yanı yoktur.

İktidar partisi hükümet vasıtası ile devleti yönetir. Muhalefetin görevi ise iktidarın yaptığı doğruları kabul edip eksiklerini ise söylemektir. Önemli olan gerek halktan aldığı yetki ile devleti yöneten iktidarın ve gerekse halkın tercihi ile muhalefet görevini yapanın bu yetki ve görevlerini hakkı ile yerine getirebilmesidir.

Toplum olarak birçok ortak paydamız bunmasına rağmen maalesef çatışma/ayrışma noktalarımız ağır basmaktadır. Oysa, ortak sorun ve acılarımızda bu çatışma kültürünü bir tarafa bırakıp sorunlarımızın çözümü ve acılarımızın sarılması bağlamında daha çok bir araya gelebilmemiz gerekmektedir.

Bu bağlamda, CHP'li siyasetçilerin bir kısmının yangın devam ederken yangın üzerinden iktidarı ve AK Partiyi yıpratmaya yönelik söylemleri doğru olmamıştır. Özellikle tüm kurum ve kuruluşlar organize bir şekilde yangın ile mücadele ederken olanı olmamış, var olanı yokmuş gibi gösteren siyaset söyleminin ve şeklinin ne yangınla mücadeleye nede söyleyene faydası bulunmamaktadır.

Yangın sırasında hep beraber yangının söndürülmesine odaklanıp, yangının söndürülmesinden sonra muhalefet olarak orman yangınlarına ilişkin genel bir değerlendirme yapmaları daha doğru olurdu.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft