Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Ya Alban "teslim olur" ya da Gürün "geri çekilir"...

Eklenme : 30.6.2020 00:00:00
Görüntülenme: 1342

Geçen hafta sonu Cuma günü Muğla CHP'de nefesler tutuldu, kulaklar Altınkalp Restoran'dan çıkacak karara takılı kaldı.

Bu köşede aynı gün "Alban Parti Meclisine, Mete Millet Meclisi'ne aday..." başlığı ile çıkan yazımda, "Konu Mürsel Alban'ın adaylığı olmalı. Belki bu nedenle Kurultay Delegeleri de çağrılmıştır. O kadarını bilmiyoruz. ... 'Osman Gürün'e rağmen Mürsel Alban'ın adaylığı hayırlı olsun' diyeceğim, ama bakarsınız yemekte Başkan Gürün, yarattığı ismin adaylığını kutlamak için de çağırmış olabilir onca insanı..." ifadelerinde bulunmuştum.

Kurultay Delegeleri çağrılmamış, ama ilçe başkanlarının yanında ilçe belediye başkanları da hazır bulunmuş. Keşke kurultay delegelerinden Ahmet Aras, Mehmet Demir, İlgin Göktepe, Osman Gürün, Alim Karaca, Halil Karahan, Muhammet Tokat, Gürsel Uçar ve Adem Zeybekoğlu yanında, tamamı kadın öteki kurultay delegeleri Nevin Seda Dingil, Efsun Türkmen Erol, Müge Yenisu Girenis, Fatma Kötek ve Gizem Sayar Özcan da davet edilseymiş.

Böylece o gece yemekten paylaşılan toplu fotoğrafın altına "Bunların içinde bir tek kadın yok" yorumları yapılmazdı... "Biz güçlü bir örgütüz, biz büyük bir aileyiz!" diye yapılan paylaşımlarında bir anlamı olurdu...

Kurultayın ve orada Parti Meclisi'ne adayın konuşulacağı toplantıya çağırma gereği duyulmayan kadınlar neden kurultay delegesi seçilir ki?

 

xx           xx           xx

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün İl Başkanı Adem Zeybekoğlu'nun aracılığı ile yaptığı davete icabet edip geçen Cuma günü gerçekleşen yemeğe katılan ilçe başkanlarından Ortaca İlçe Başkanı Evran Tezcan, Marmaris İlçe Başkanı Zekican Balcı, Kavaklıdere İlçe Başkanı Mehmet Gülhan, Milas İlçe Başkanı Ilgin Göktepe, Yatağan İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz ve Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan aynı toplu fotoğrafın altına şu paylaşımı yaptılar:

"Muğla Büyükşehir Belediye başkanımız Sayın Dr. Osman Gürün ev sahipliğinde, CHP Muğla İl Başkanımız Adem Zeybekoğlu, CHP Muğla Milletvekillerimiz Mürsel Alban, Suat Özcan, Süleyman Girgin, Burak Erbay, Fethiye Belediye Başkanımız Alim Karaca, Milas Belediye Başkanımız Muhammet Tokat, Bodrum Belediye Başkanımız Ahmet Aras, Marmaris Belediye Başkanımız Mehmet Oktay, Menteşe Belediye Başkanımız Bahattin Gümüş, Datça Belediye Başkanımız Gürsel Uçar ve 13 İlçe Başkanımızla biraraya geldik. Diyoruz ki; Biz büyük bir aileyiz ve sevdamız Muğla"

 

xx           xx           xx

Buna karşılık Datça ve Menteşe ilçe başkanları paylaşımda bulunmadılar. Aynı toplu fotoğrafın altına Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir "Biz büyük bir aileyiz" demekle yetinirken, Seydikemer İlçe Başkanı Cemil Daydır "Gündeme dair konuları değerlendirdik. Artılarımızı ve eksilerimizi masaya yatırdık. Genel olarak olumlu sonuçlar aldık. Biz büyük bır aileyiz." demiş.

Dalaman İlçe Başkanı Sezer Durmuş "Büyükşehir Belediye Başkanmız Sn. Dr. Osman Gürün ev sahipliğinde il Başkanımız Sn. Adem Zeybekoğlu, milletvekillerimiz, ilçe başkanlarımız ve belediye başkanlarımız ile halkımıza ve Muğlamıza hizmet için biraraya geldik. İlçemizin sorunlarını dile getirdik." derken, Köyceğiz İlçe Başkanı Hüseyin Erol "Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Osman Gürün ve İl Başkanımız Sn. Adem Zeybekoğlu'nun ev sahipliğinde milletvekillerimiz, ilçe başkanlarımız ve belediye başkanlarımız ile halkımıza ve Muğlamıza hizmet için biraraya geldik. Tüm zorlukları birlikte aşacağız birlikte başaracağız." ifadesinde bulunmuş...

 

xx           xx           xx

Bu büyük ailenin İl Başkanı Adem Zeybekoğlu aynı fotoğrafı paylaşmakla birlikte altına "Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün'ün ev sahipliğinde gerçekleşen toplantımızda Milletvekillerimiz, İlçe Başkanlarımız ve Belediye Başkanlarımızla bir araya geldik. Biz büyük bir aileyiz!" diye yazdı.

Milletvekillerinden Suat Özcan aynı toplu fotoğrafın altına "Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Başkanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Milletvekillerimiz İlçe Başkanlarımız ve Belediye Başkanlarımızla birlikteyiz." ifadesini kullanırlarken, Mürsel Alban, Burak Erbay ve Süleyman Girgin hiçbir paylaşımda bulunmadılar.

Ev sahibi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de hiçbir paylaşımda bulunmadığı gibi, Bodrum, Datça, Marmaris ve Menteşe Belediye Başkanları o ortak mesaj izlenimi veren metni ve toplu fotoğrafı paylaşmadılar.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat paylaşımında "Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün'ün ev sahipliğinde gerçekleşen koordinasyon toplantımıza katıldık." demekle yetinirken, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da şöyle yazdı:

"Göreve yeni gelen Muğla Valisi Sayın Orhan Tavlı'ya, Belediye Başkanlarımızla birlikte hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Bu ziyaretin ardından, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Gürün öncülüğünde; CHP'li Belediye Başkanlarımız, İl ve İlçe Başkanlarımızla bir araya geldik. Dayanışma içerisinde, kamu yararını gözeterek çalışmaya devam ediyoruz."

Aynı gün Osman Gürün başkanlığında belediye başkanları, Adem Zeybekoğlu başkanlığında milletvekilleri Vali Orhan Tavlı'yı ziyaret etmişler. Zeybekoğlu ve üç milletvekili bu ziyaretten paylaşımda bulunurlarken Süleyman Girgin bu ziyaretten de paylaşımda bulunmadı. Belediye başkanlarından ise sadece Muhammet Tokat'ın fotoğraflı paylaşımı oldu...

 

xx           xx           xx

Bu paylaşımlara tek tek baktıktan sonra beni gerçekten bir gülme aldı.

İl merkezinde Vali Orhan Tavlı'yı makamında ziyaretten sonra Altınkalp'te yenilen yemekte ev sahibi Başkan Gürün sanki "Arkadaşlar buradan kalkınca birlik beraberlik, büyük bir aile görüntüsü verelim" demiş... Ama  bu kadar olmuş işte!

Bu yemekli toplantıdan paylaşımda bulunan bazı ilçe başkanları "hizmet için bir araya geldik", "artılarımızı eksiklerimizi masaya yatırdık", "ilçemizin sorunlarını dile getirdik", "Mug?la halkına hizmet etme kararlılıg?ını yineledik" demiş olsalar da bu organizasyon herkesin bildiği gibi, Milletvekili Mürsel Alban'ın önümüzdeki CHP Kurultayı'nda Parti Meclisi'ne (PM) aday olacağını açıklaması üzerine gerçekleştirilmişti... Yani o "acil yemekli buluşmanın" konusu dümdüz "Kurultay ve Muğla'nın PM adayının kim olacağı?" meselesiydi.

Ancak toplantıdan bu merak edilen sorunun yanıtı çıkmadı...

Bu taplantıda yaşanması beklenen restleşme, tartışma veya kavga da yaşanmadı, ama ertelendi.

CHP elbette büyük bir ailedir, ama büyük ailelerin büyük kavgaları olur.

Mürsel Alban toplantının ardından adaylığı ile ilgili görüşmelerde bulunur diye bekledim. Bu dün ve önceki gün olmadı. Bugün veya yarın olabilir. Bu görüşmelerden sonra ya "kurultay kavgası" ortaya çıkar veya Mürsel Alban son il kongresinde olduğu gibi "teslim olur" ya da Osman Gürün "geri çekilir"...

 

xx           xx           xx

Hafta sonun da Cuma günü gerçekleşen ve kadın kurultay delegelerinin belki de ilçe veya belediye başkanı olmadıkları (!) için çağrılmadıkları toplantıda ne oldu?

Ayrışma tartışma, restleşme olmadı...

İçeriden aldığımız duyumlara göre, İl Başkanı Zeybekoğlu'nun sözleri buna imkan verebilecekken, şaşırtıcı bir şekilde bunu Parti Meclisi adayı Mürsel Alban'ın söylemi engel olmuş!

Nedense toplantıya en geç gelen Milletvekili Alban, Başkan Gürün'ün solunda İl Başkanı Zeybekoğlu, sağında boş sandalye şeklinde manzara ile karşılaşmış ve kaçınılmaz olarak Başkan Gürün'ün yanına oturmuş!

Tam da bu sırada Ali Turbalıoğlu yemekten Fethiye İlçe Başkanı Alim Karaca ile Milletvekili Burak Erbay'ın fotoğrafını paylaşmış. Altına da "Degidi de bi göz oynaşalım, diğer göz otur oğlum burası Fethiye değil diyor. Biz de var ya ne deriz, at gözü gibi bakma başkanım maşallah radar gibi. Sizin yarınız Bodrum-Milas'da işi bitirmeye mi gittiler? Sen ondan düşüncelisin, yalnız kaldın desene. Üzülme be başkan OSMAN BABAN var yanında" diye yazmış. Paylaşım ceplere düşünce bir an soğuk rüzgarlar esmiş... Bir soğuk rüzgarda İl Başkanı Zeybekoğlu'nun CHP Gelen Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile görüştüğünü ve "Muğla olarak 4 milletvekilimizi PM'de görmek istiyoruz" dediğini açıklaması ile esmiş...

 

xx           xx           xx

Toplantıda sağına Bahattin Gümüş veya Süleyman Girgin'i almadığı gibi, Alban'a yanında yer ayırması dikkat çeken Başkan Gürün açış konuşmasında "Arkadaşlar bu kurultayda Parti Meclisi için bir adayın arkasında duralım" demiş. Mürsel Alban da milletvekili arkadaşlarına "Aday olan var mı?" diye sormuş ve "Evet bir adayın arkasında duralım ve bu güzel toplantıda Parti Meclisini konuşup, tatsızlığa yolaçmayalım" demiş. Ardından da toplantı dilek ve temenniler modunda devam etmiş...

Yarın devam ederiz...

--------------------------------------------                   

GÜNÜN SÖZÜ: Zayıf olduğumuz için düşmanlarımızdan nefret eder ve ondan intikam almayı düşünürüz. Tembel olduğumuz için sakinleşir ve intikam almaktan vazgeçeriz. --Jean de La Bruyère

GÜNÜN UYARISI; Lütfen maskenizi takın, ellerinizi sık sık yıkayın, sosyal izolasyon uygulayın.

ÇİVİ

Arkadaşım, "Kendimi seviyorum. Çünkü birinin bunu yapması lazımdı" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft