Üniversite Senatosu 'uzaktan eğitim' için kararını verdi

Üniversite Senatosu 'uzaktan eğitim' için kararını verdi
Eklenme : 8.09.2020 17:54:00
Görüntülenme: 3137

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Senatosu, 2020-2021 akademik eğitim öğretim yılı güz dönemi ile ilgili olarak yaptığı toplantıda eğitimlerin nasıl yapılacağını belirledi. Senato toplantısında güz döneminde uygulamalı dersi olan Tıp Fakültesi 4, 5 ve 6.sınıf, Sağlık Bilimleri Hemşirelik Bölümü 4. sınıf, Diş Hekimliği 1. ve 2. sınıf, Fethiye Sağlık Bilimleri Hemşirelik 4.sınıf derslerinin yüz yüze, diğer fakültelere ait derslerin ise uzaktan eğitim ile yapılması kararı çıktı. Alınan bu karar ile yaklaşık 35 bin öğrencisi bulunan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde 2020-2021 akademik eğitim öğretim yılı güz dönemi için 700 öğrencinin Muğla'ya gelmesi bekleniyor.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Senatosu, 2020-2021 akademik eğitim öğretim yılı güz dönemi ile ilgili olarak yaptığı toplantıda eğitimlerin nasıl yapılacağını belirledi. Toplantıda Covid 19 tedbirleri kapsamında güz döneminde sağlık bölümlerinde okuyan ve sadece uygulamalı dersi olan öğrencilerin yüz yüze, diğer bölümlerde okuyan öğrencilerin derslerinin ise uzaktan eğitim ile yapılmasına karar verildi.

YÖK'ten rektörlere yazı

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) 2020-2021 Akademik eğitim-öğretim yılının Covid 19 pandemisi nedeniyle 'Yeni Korona Virüs Salgınında Eğitim Öğretim Süreçleri' ile ilgili olarak yazı gönderildi.

Üniversite rektörlerine YÖK tarafından gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Bilindiği üzere yeni korona virüs (COVID-19) küresel salgını ile mücadele kapsamında başta Cumhurbaşkanlığımız olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımızca alınması gereken tedbirlere ilişkin çeşitli düzenlemeler yapılarak uygulamaya konmuştur. Yükseköğretim kurulularımızın alacağı tedbirlere ilişkin Yükseköğretim Kurulu olarak çerçeve kararları ihtiva eden 'Küresel Salgında Yeni Normalleşme Rehberi' yayınlanmış ve yükseköğretim kuramlarımıza geniş inisiyatif tanınarak bünyelerindeki fakülte ve birimlerinin mahiyetini dikkate alarak eğitim ve öğretimin sürdürülebilirliği bakımından yetkili kurallarında karar almaları sağlanmıştı. Ancak son günlerde küresel salgın kapsamında hasta olanların sayısında ciddi artışların olduğu görülmektedir. Salgınla mücadelenin etkin bir şekilde yapılabilmesi ve sağlık çalışanlarımızın yükünün hafifletilebilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığımızın alınacak tedbirlere ilişkin yönlendirmeleri önem arz ettiğinden yükseköğretim kuramlarımızda güz döneminde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sürdürülmesi konusunda İl Pandemi Kuralları/İl Umumi Hıfzıssıhha Kurallarının görüşü alınarak rektörlüklerce karar verilmesine ilişkin Sağlık Bakanlığının görüşü sorulmuştur. Bakanlığın cevabi yazısında '2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde teorik derslerin mümkün olduğunca yüz yüze aynı ortamda bulunmaksızın uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi, ertelenmemesi durumunda kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı sağlanarak ve gerekli tedbirler alınarak yüz yüze sürdürülmesinin önerilmesine karar verilmiştir' ifadesi yer almaktadır. Bilgilerinizi ve üniversitenizde 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine ilişkin planlamalarınıza ait kararlarınızda Yükseköğretim Kurulunun, yükseköğretim kuramlarına tanımış olduğu inisiyatif çerçevesinde Sağlık Bakanlığının yukarda zikredilen görüşlerinin dikkate alınması hususunda gereğini rica ederim."

Toplantı 4 saat sürdü

YÖK tarafından gönderilen yazının ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Senato'su 2020-2021 akademik eğitim-öğretim yılı güz döneminin nasıl yapılacağının belirlenmesi amacıyla toplandı. Üniversitede gerçekleşen ve yaklaşık 4 saat süren senato toplantısında, uygulamalı dersi olan Tıp Fakültesi 4, 5 ve 6.sınıf, Sağlık Bilimleri Hemşirelik Bölümü 4. sınıf, Diş Hekimliği 1. ve 2. sınıf, Fethiye Sağlık Bilimleri Hemşirelik 4. sınıf derslerinin yüz yüze, diğer fakültelere ait derslerin ise uzaktan eğitim ile yapılmasına karar verdi.

700 öğrenci Muğla'ya gelecek

Yaklaşık 35 bin öğrencisi bulunan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin Covid 19 tedbirleri kapsamında aldığı karar doğrultusunda 2020-2021 akademik eğitim öğretim yılı güz dönemi için Muğla'ya gelecek öğrenci sayısının ise yaklaşık 700 civarında olacağı öğrenildi.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft