Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

NERDE KALMIŞTIK
HüseyinNizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Ünal Türkeş'in Gözü ile Hamle

Eklenme : 25.11.2021 00:00:00
Görüntülenme: 396

Merhum Ünal Türkeş, 26 Eylül 2019 tarihinde vefat etti. Bu durumda ölümünün ikinci yılında, merhumun Hamle hakkında 02.02.2005 tarihinde yazmış olduğu yazıyı aynen veriyoruz. (Allah Rahmet Eylesin.)

Hamle Gazetesi bugün Hedef Kırtasiye olarak faaliyet gösteren Kocamustafendi Caddesindeki iş yerinde, Muğla'nın dördüncü günlük Gazetesi olarak yayınına başladı. Gazetenin sahipliğine AP Muğla İl Başkanı Bülent Önuçan, idare Müdürlüğüne AP Muğla Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Nizamoğlu getirilmiştir. Kuruluşun çok ortaklı bir yapıya sahip olduğunu biliyorum.

Hamle Nizamoğlu Ailesinde

İlerleyen yıllarda Hamle, Bülent Önuçan ve birkaç ortağın büyük hisselerini devralan Nizamoğlu Ailesine geçti. 1985'li yıllar...

Hamlenin Muğla Basınındaki atakları bu tarihten sonra artmaya başlar. Nizamoğlu ailesinin yetişmiş oğulları Halil İbrahim ve Hayati Nizamoğlu kardeşlerin bu atılımdaki payları büyüktür.

Atılımın dinamosunu oluşturan Nizamoğlu kardeşlerin, mesleklerini bırakarak kendilerini "münhasıran" gazeteciliğe ve matbaacılığa "hasretmeleri "Muğla'ya büyük yararlar sağlamıştır. Basında kazanılan mesafelerin içinde olan intertyp dizgisi, bilgisayar ve ofset baskı tekniği var.

Bugün; Refikimiz HAMLE Gazetesi 28 yaşına girdi. Günlük yayınıyla Muğla Basınına renk getiren Hamle 'ye tebriklerimi sunarım. Hamleyi Muğla'da yayın yaşamına sokan düşüncenin kaynağında dönemin AP yöneticileri vardır. Bu yöneticiler Muğla'nın kendi cephelerinde görülen yayın eksikliğini Hamle Gazetesini kurarak gidermenin kararma varmışlardır.

Kuruluş Çalışmaları

Gazetemiz sahibi Melda Türdeş 'in ağabeyi merhum Selçuk Çağlayan Haluk Özsoy'un Belediye Meclisi Üyesiydi. Dönemin AP İl Başkanı Bülent Önuçan da, DP ve AP kurucusu olan babası İlhami Önuçan'm oğluydu. Ailenin bireyleri politikaya yakın olduklarından Muğla araştırmalarımın basın dalı, arşivime daha zengin ayrıntılarla girmiş oldu.

Dönemin Muğla Senatörü ve İmar Bakanı Haldun Menteşeoğlu, Selçuk Çağlayan Ailesinin çok sıkı dostuydu. Çağlayanlarda, sık sık yemekli gece sohbetlerine oturduklarını iyi biliyorum. AP düşüncesini Muğla'da savunacak yeni bir gazetenin eli kulağında olduğunu, bu sohbet gecelerinin ertesinde, rahmetli ağabeyimiz Selçuk Çağlayandan duyardım.

Hamle Gazetesi 21 Şubat 1977 günü aramıza Muğla'daki mevcut 4 gazeteciye karşı Gelişmeler olmakla beraber, bu güzelliklerin öncülüğünü Hamlenin başarmış olduğu basın ataklarının arasındadır.

Basının Gücü ve Güzelliği

Her mesleğin kendine göre gücü ve kendine özgü güzelliği vardır.

Bizim mesleğin gücü, yeni düşünce ufuklarına açık ve yanaşık, insanların genelde basın mensubu olmalarından kaynaklanır.

Güzelliği de, geleceğe karşı duyduğumuz merakı, geçmişin derslerinde ve ibretlerinde ortaya sağlam bir hedef çıkar. Yaşamış olmakla, gün geçirdiğini kabul etmez. Merakına ve ilgisine yanıt verecek gelişmelerin hangi boyutlara ulaştığını, biraz da meslek adabı haline getirerek sormaya, öğrenmeye bilgi edinmeye çalışır.

Gözlem arşivimin son 20 yılda meydana gelen sayfalarına bu özellikleriyle girmiş olan Halil İbrahim ve Hayati Nizamoğlu kardeşlerin Muğla Basın Tarihine hediye ettikleri Hamle Gazetesi Muğla Gazetecilerinin yeni bir okulu olma işlevini başarıyla devam ettirmektedir.

Nizamoğlu Ailesine Teşekkür

Yeri gelmişken Hüseyin Nizamoğlu'ndan ayrıca ve özellikle söz etmeliyim. Gayreti ve sabrıyla gazete ve matbaayı başından beri omuzlayan baba Nizamoğlu, üstlendiği misyondan emekliliğinde bile vazgeçmeyerek, Muğla'nın yaratıcı, toparlayıcı zekâsına ayrı bir örnek teşkil etmektedir. Hele Gazeteciler Cemiyetimizin rozetini göğsünden hiç çıkarmayarak, Örgütlü toplumun bilincini örnek olacak şekilde temsil etmenin onurunu sahiplenmiş olmakla, genç kuşaklara gurur vermektedir. Kendisine saygılarımı sunarım. Yerkesikli Müftü Ahmet Efendi Ailesinin geniş kollarından biriyle yapmış olduğu evlilikle DEVRİM sahiplerine akraba olan Hayati Nizamoğlu'na, çocuklarıyla beraber başarılı uzun çalışma yılları dilerim. Sağlığının kendisine ara ara yaptığı azizliklere karşın, HAMLE' ye tutkusunu, kuruluşunun nice 28 yıllarını kutlamaya göre endekslemiş olan Halil İbrahim Nizamoğlu'na, yine çocuklarıyla beraber sağlıklı uzun yaşam yılları dilerim.

CHP'nin umde ve idealleri üstüne 1 kurulmuş olan DEVRİM Gazetesinde beni böyle bir yazıyı kaleme alma düşüncesine götüren uyumlu ve demokrat; Karşı dünyalarıyla, bizim demokrat dünyamızın, geçmişte olduğu gibi, gelecekte de Muğla'yı yeni güzelliklere, aydınlıklara, uygarlıklara götürmesini candan dilerim.

Ünal Türkeş

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft