Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2020 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı.

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2020 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı.
Eklenme : 22.5.2020 16:48:00
Görüntülenme: 630

Muğla sahillerinde Mavi Bayrak dalgalanmaya devam edecek

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2020 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Bu yıl Türkiye'de 486 plaj, 22 marina ve 7 bireysel yatta Mavi Bayrak dalgalanacak. Mavi bayrak dalgalanacak 486 plaj arasında Muğla geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda Antalya'dan sonra en fazla Mavi Bayrak kazanan ikinci il oldu. Açıklanan sonuçlara göre 2020 yılında Muğla sahillerinde 105 plaj, 8 marinada ve 4 yatta Mavi Bayrak dalgalanacak.

Türkiye dünya üçüncüsü

Ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda Dünyada 49 ülkede uygulanıyor.

Merkezi Danimarka Kopenhag'ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE, 2020 yılında Mavi Bayrak Programı'nı uygulayan tüm ülkelerden ilk beş ülke sıralamasını bildirdi. Türkiye, plaj sayısı ile yine dünya üçüncüsü oldu. İlk sırada İspanya, ikinci sırada Yunanistan yer aldı. Türkiye'nin arkasından 4. sırada İtalya ve ardından 5. sırada Fransa yer aldı

Turist Mavi Bayraklı tesisleri tercih ediyor

Ülkemizin elde ettiği Mavi Bayrak başarısı ile ilgili olarak Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Başkanı Rıza Epikmen şunları söyledi:

''Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelinde olumsuz etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Buna karşın "doğal çevre" olumlu etkilenen nadir alanlardan biri oldu. Çevrenin ve halk sağlığının korunmasına yönelik kriterleri barındıran, dünyada halk nezdinde en çok bilinen ve güvenilen Mavi Bayrak eko-etiketi bu anlamda önemli rol üstlenecek. Deniz, kum, güneş ağırlıklı gerçekleştirilen kıyı turizminde, normalleşme hazırlıkları sürecinde açıklanan Uluslararası Mavi Bayrak ödüllerinin, insanların turizm tercihlerine katkı sağlayacağını düşünüyoruz.  Çevre, sağlık ve hijyen koşullarının en üst seviyede tutulduğu bu dönem içerisinde Mavi Bayraklı plajlarda deniz suyunun mikrobiyolojik olarak kontrol edilmesi, plaj ve donanımlarının temizliği, can güvenliği ve çevre yönetimine dair pek çok kriteri barındırması, tüm bu kriterlerin denetim altında tutulması, Uluslararası turizm camiası için önemli güvence alanları olacaktır. Üstelik Covid-19 sürecinde yetkili kurumlarca öngörülen halk sağlığına yönelik ilave birtakım kriterler de uygulanacaktır. Ülkemizin Mavi Bayrak sayıları açısından dünyadaki başarısı bu anlamda önemli bir avantaj sağlamaktadır. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı olarak, kıyılarımızda dalgalanan Mavi Bayraklarımız ile 2020 yılında sağlıklı ve başarılı bir sezon geçirilmesini dileriz.''

Önemli kriterleri bulunuyor

Mavi Bayrak Programı, Avrupa Birliğinin 1987 yılını çevre yılı ilan etmesi ile başlarken çıkış noktası halk sağlığını korumak ve bunu çevre eğitimi ile bilinçlendirmekten oluşuyor. Mavi Bayrak 1993 yılından itibaren ülkemizde uygulanmaya baş0ladı.

Mavi Bayraklı plajlar için 33 önemli kritere sahip. Kriterler arasında sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizlerinin yapılması, atıksu arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri bulundurulması, acil durum planı, engelli olanakları, atıkların ayrıştırılması, çevre eğitimi ve bilgilendirmesi yer alıyor.

Mavi Bayrak kriterlerine ilave olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun Covid-19 ile mücadele kapsamında belirlediği hususlar da esas alınarak plaj, marina ve yatlar için gerekli önlemler alınacağı öğrenildi. Bu yıl şezlong mesafeleri, donanım ve ekipmanların hijyenine yönelik önlemler, atıkların yönetimine dair birtakım ilave kriterler olarak uygulanacak. 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu
Powered by BilgiSoft