Tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, organik kolonya ve sıvı sabun üretmeye başladı.

Tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, organik kolonya ve sıvı sabun üretmeye başladı.
Eklenme : 13.5.2020 12:12:00
Görüntülenme: 1514

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin yürütücülüğünü yaptığı "Üretim ve Ticaret Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı" kapsamında Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenen TR32/15/ÜRETİM/0022 referans numaralı proje sonucu, Muğla'nın Menteşe ilçesine bağlı Yerkesik Mahallesi'nde kurulan Kozmetik Üretim Tesisi'nde, Covid-19 Salgını nedeniyle ülkemizde yoğun talep gören kolonya ve sıvı sabun imalatı için alanında uzman akademik personel ile çalışmalara başlandı.

Ürünler üzerinde yapılması öngörülen tüm testlerin tamamlanması ve bildirimlerin yapılmasının ardından, ilk etapta 2 bin adet 400 ml'lik lavantalı ve kantaronlu sıvı sabun ve 200 ml'lik bin adet zambak, menekşe, sandal ağacı, limon, portakal çiçeği, gelincik, papatya kolonyası üretilecek. Üretimi gerçekleştirilen ürünler, ilk olarak kurum çalışanlarına dağıtılacak. Ardından Muğla'nın merkez ilçesinde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarına ücretsiz olarak gönderilecek.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sırrı Sunay Gürleyük ve Prof. Dr. Ali Bayrakdaroğlu ile Rektör Danışmanı Doç. Dr. Bekir Çöl, çalışmaları yerinde görmek üzere Kozmetik Üretim Tesisi'ni ziyaret etti. Rektör Çiçek, üretim aşmasında görev alan üniversite öğretim elemanları Prof. Dr. Nazan Demir, Prof. Dr. Yaşar Demir, Doç. Dr. İbrahim Kıvrak, Öğr. Gör. Dr. Muhammet Atasoy, Öğr. Gör. Tolga Göktürk ve Kimyager Sıla Nezahat Daşdemir'den çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 salgınına karşı korunmak için ilimizin ihtiyacı olan temizlik ve hijyen maddelerinin üretimi ve kamunun elindeki kaynakları etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak adına, üniversitenin üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeye devam edeceği kaydedildi. 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu
Powered by BilgiSoft