TÜBİTAK destekli eğitim programı Hamle Hotel'de gerçekleşti

TÜBİTAK destekli eğitim programı Hamle Hotel'de gerçekleşti
Eklenme : 20.11.2021 15:45:00
Görüntülenme: 608

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Bölümü Matematik Eğitimi Anabilim Dalı tarafından düzenlenen TÜBİTAK Eğitim programı Hamle Hotel'de gerçekleşti.

Kadir Tamer

Hamle Hotel'de gerçekleşen 'TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Desteği Programı Ortaokul Seviyesinde Sınıf İçi Matematiksel Modelleme Etkinlikleri Yazma Eğitimi'ne farkı üniversitelerin Matematik Bölümünden mezun olan ve lisansüstü öğrenim gören 20 katılımcı ile gerçekleşti. Hamle Hotel'de 5 gün süren eğitimde 20 katılımcıya alanlarıyla ilgili olarak 10 eğitmen tarafından çeşitli bilgiler verildi. 

Proje koordinatörü Doç. Dr. Osman Raşit Işık, 5 gün süren eğitim programının yararlı geçtiğini belirterek, "Bu projenin amacı, birçok bilimde kullanılan matematiği gerçek yaşam problemleri ile ilişkilendirerek, problem çözme adımlarını da kapsayan ortaokul seviyesinde sınıf içi matematiksel modelleme etkinlikleri yazma ve uygulama beceri ve öz-yeterlilerini geliştirmek üzerine matematik öğretmenlerine teorik ve uygulamalı eğitim vermektir.  Proje kapsamında 7 farklı üniversiteden, matematik eğitimi ve diğer alanlardan, uzman hocalar 5 gün yüz yüze ve uzaktan eğitimler verdi. Projenin katılımcıları Türkiye'nin farklı bölgelerinde görev yapmakta olan 11 farklı üniversitede lisansüstü eğitimine devam eden matematik öğretmenleridir. Proje sonucunda, katılımcı öğretmenlerin ortaokul seviyesinde etkili bir matematik öğretimi için, matematik konularıyla birlikte fen bilimleriyle ilgili olgular ve problemler, disiplinler arası bir yaklaşımla matematiksel model oluşturulup sınıf içi uygulayabilme becerilerinin gelişimine destek olduğu, katılımcı öğretmenler tarafından ifade edildi. Ayrıca proje sonunda bir iletişim ağı oluşturulup, katılımcı öğretmenlerin gelecekteki meslek hayatlarında kullanabilecekleri materyaller oluşturularak gelecek çalışmalar için bir yol haritası çizildi. Proje ile öğretmenler faydalı ve etkin bir eğitim aldıklarını, çok güzel iletişimler kurduklarını ve pandemi sürecinden sonra aldıkları bu eğitimin yanında tatil yapma fırsatı sağladığını dile getirmişlerdir. Bu tür eğitimler etkili bir matematik öğretimi için fen bilimleriyle ilgili olgular ve problemler, disiplinler arası bir yaklaşımla, matematiksel modellemede veri toplama ve analiz etme için alternatif bir kaynak olacaktır" dedi.

Hamle Hotel'de gerçekleşen eğitim programı katılımcılara sertifikalarının dağıtımı ile sona erdi.

  

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft