Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Teknopark'ta da yazık oluyor Muğla'ya!

Eklenme : 21.10.2020 00:00:00
Görüntülenme: 1308

12 Ekim 2020 tarihli "Üniversitemiz kurduğu TEKNOPARK'a rakip mi oluyor?!" başlıklı yazıma Efendi Can "İlginç ve önemli bir durum tespitini ortaya koymuşsun üstadım. Bakalım belki yeni binayı yeni kurulan Teknoloji Ofisi komple kiralarda daha kompleks bir kurum ortaya çıkar." diye yorum yaparken, Ahmet Tan Karaosmanoğlu da kendisine şöyle yanıt vermişti;

"Hakikaten yaratıcı bir fikir. Hiç olmazsa Teknoloji Ofisi olarak bina yapıyoruz diye uğraşmazlar. Teknopark binası da örümcek bağlamaz."

Muğlalıların "Vatandaş Ahmet"i Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öncülüğünde kurulan Muğla Teknopark A.Ş.'nin ortaklarından birisi... Kendisinin önerilerine, uyarılarına, yorumlarına önem veririm. Yukarıdaki yorumunda "Teknopark binası da örümcek bağlamaz." ifadesine takıldım. Demek ki böyle bir olasılık var! Ben de "Üniversite'nin Teknoloji Transfer Ofisi hiç değilse buna engel olur" anlamı çıkardım..!

xx           xx           xx

Yeri gelmişken bir konuya da açıklık getirelim. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) yeni ve Muğla Teknopark A.Ş.'ye karşı kurulmuş bir ofis değil.. Aynı şekilde TTO tarafından kurulan "İnova Muğla TTO A.Ş." de öyle.. Bu kuruluşlar bütün üniversitelerde var.

Bu bir hükümet politikası...

Yani üniversitenin "İnova Muğla TTO A.Ş." şirketi Muğla Teknopark A.Ş.'ye "rakip" değil. O zaman 12 Ekim 2020 tarihli yazıma neden "Üniversitemiz kurduğu TEKNOPARK'a rakip mi oluyor?!" başlığı attığım da sorulacaktır.

Muğla TEKNOPARK'ta son zamanlarda yaşanan gelişmeler ve bize anlatılanlar karşısında insanın aklına "Üniversitemiz kurduğu TEKNOPARK'a rakip mi oluyor?!" sorusunu getiriyor.

Muğla Teknopark A.Ş.'nin Başkanı Muğla'nın Valisi... Yardımcıları da üniversitemizin Rektörü, Büyükşehir Belediye Başkanı ve MUTSO Başkanı.. Ancak bu sorunun muhatabı daha üç günlük Vali Orhan Tavlı değil, "İnova Muğla TTO A.Ş."nin kuruluşunu gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek'tir... Kimbilir belki çıkar hepimizi aydınlatır...

xx           xx           xx

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek "İnova Muğla TTO A.Ş."nin ne olup olmadığı, Muğla Teknopark A.Ş.'ye rakip mi değil mi konularında Muğla Basınına ve dolayısıyla Muğla'ya bilgilendirme de bulunur mu bilmem...

Bildiğimiz, daha doğrusu duyduğumuz hafta sonunda üniversitemizde Rektör Çiçek organizasyonunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ve İnova Muğla TTO A.Ş. hakkında Muğla Teknopark yönetimine birifink verilmiş olması...

Bu bilgilendirme için Teknopark'ın Yönetim Kurulu Üyeleri yönetimin başkanı Vali Orhan Tavlı davet edilmişler. Ancak geçen Cumartesi yapılan toplantıya yönetimden Başkan Yardımcısı Mustafa Ercan (MUTSO) ile yönetimden Mevlüt Acar, Mehmet Dişcigil ve Mahmut Kocadon (BTO) dışında gelen olmamış.

Ortaklardan biri gelmeyenler Rektör Çiçek'e tepkilerini gösterirken, gelenlerin "valiye ayıp olmasın" diye geldiklerini söyledi... "Neden?" diye sordum, soruma "Rektöre neden sormuyorsunuz?" sorusu ile karşılık verdi. Bizse daha "Üniversitemiz kurduğu TEKNOPARK'a rakip mi oluyor?!" sorumuzun yanıtını alabilmiş değiliz...

Rektör Çiçek göreve başladığı günlerde basınla ilk buluşmasında vaatlerde bulunmuş ve öne çıkan vaat veya hedef ise "Üniversite ile şehir arasında köprü kurmak" olmuştu. Ancak Rektör Çiçek'in "İnova Muğla TTO A.Ş."ye "öz evlat", Muğla Teknopark A.Ş.'ye "üvey evlat" yaklaşımı içinde olduğu izlenimi vermesi, iyi kötü üniversite ile şehir arasında var olan "alt, üst geçitleri" sallıyor..!

xx           xx           xx

Muğla Teknopark A.Ş.'nin 13 Kasım'da genel kurulu varmış. Valinin başkanlığı ve üç başkan yardımcısı bu genel kurulda değişmiyor. Onların dışındaki yönetim yenileniyor. Gerginlik biraz da bundan kaynaklanıyor olabilir. Duyumlarıma göre yönetimin çoğunluğuyla yıldızı barışmayan Rektör Çiçek bir keresinde "Ben yüzde 51 hisse sahibi üniversite olarak yönetimi kendim belirlerim" deyivermiş! Olanlar olmuş...

Demiş olabilir mi derseniz, olabilir de, olmayabilir de... Ama bir gerilim yaşandığı çok belli oluyor... Benim bir merak ettiğim de Muğla'da Teknoloji Transfer Ofisi geçen sene kuruldu ve bu kuruluş basında (Eylül 2019) "Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) arasında teknoloji Transfer Ofisi Anonim Şirketi kuruluş protokolü imzalandı." diye yeraldı. Haberlerde şu ifadelere yer verildi:

"MUTSO binasında gerçekleşen imza töreni öncesi konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, şehirlerle üniversitenin bütünleşmesine büyük önem verdiklerini söyledi. Çiçek, Teknoloji Transfer Ofisi Anonim Şirketi İnova Muğla Anonim Şirketinin kente büyük bir değer katacağını vurgulayarak, burada çok önemli çalışmalar yürütüleceğini ve önemli projelere imza atacaklarını dile getirdi. MUTSO Meclis Başkanı Koray Özcan ise projede olmaktan mutluluk duyduklarını kaydetti."

Bir yıl geçti bu haberler yalanlanmadı? Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon'u saymazsak, hafta sonunda katılım gösterenlerin MUTSO yöneticileri olmaları tesadüf olabilir mi?

xx           xx           xx

Şirketi ile Muğla Teknopark A.Ş.'ye ortak olan Makine Mühendisi Ahmet Tan Karaosmanoğlu da yaşananlarla ilgili sorularıma soru ile "Ortak olarak soruyorum ve konuşuyorum. Kim, ne olmuş, Teknopark ne yapmış? Hangi sermaye arttırı mı?? Kime ne söylenmiş?..." diye verdi.  "Üniversitemiz kurduğu TEKNOPARK'a rakip mi oluyor?!" başlıklı yazım ile ilgili "Bu yazdıklarından Yönetim Kurulu hariç hiç bir ortağın haberi yok." diyen Karaosmanoğlu şöyle devam etti:

"Muğla Teknopark A.Ş'nin web sitesi 3 yıldır güncellenmemiş. Bu konuda gelişmelerin ortaklara bildirilmesi yönünde mail bile göndermeme rağmen (%1 hisseli ortak olarak) dikkate alan bile olmadı. Yani sizin anlayacağınız, 'adı Teknoparklı' bir üniversite olduk. Birileri Teknopark projesi üretti, akademik kariyerine ekledi. Birileri Yönetim Kurulunda protokole yanaştı. Yani sizin anlayacağınız, ortakların amacına uygun bir Muğla Teknopark A.Ş.  yok."

xx           xx           xx

Muğla Teknopark A.Ş'nin 5 milyon TL ayni (Üniversitenin 64 dönüm arazisi) ve 5 milyon TL (%1 hisse =100.000 TL olarak) nakdi sermaye olacak şekilde toplam 10 milyon TL sermayeli kurulduğunu belirten Ahmet Tan Karaosmanoğlu ayrıca yaklaşık 10 milyon TL'nin Devletten hibe alındığını söyledi. Bunun ayrıntıları ile ilgili ortakların bilgilendirilmediğine dikkat çeken Karaosmanoğlu şu ifadelerde bulundu:

"Yarışması olmayan projeler genel kurulda emrivaki edildi. TEKNOPARK binası inşaat ihale bedellerinden ikinci, üçüncü şahıslardan bilgimiz oldu. Kimler katıldı, teklifler neydi hiçbir yazılı bilgi verilmedi. Bina tamamlandı, ofis kiralaması yapılıyor mu, kimler, hangi şirketler kiralama yaptı bilmiyoruz. Genel müdür ve Yönetim kurulu hariç hiç kimsenin bilgisi yok. Yönetim kurulunun tamamının da bilgisi olduğunu düşünmüyorum."

Karaosmanoğlu'na bir dokun, bin ah işit... TEKNOPARK'ın "idari yönetimi" ile ilgili "Genel Müdür en büyük ofisi makamı yapmış." diye sitem eden Karaosmanoğlu, "Teknoparklar da ofisler M2 kare olarak kiraya verilir. Biz ortaklar olarak bu ofislerin  birim m2 kira bedelini bilmiyoruz. Ancak çok ucuz olmalı ki, Genel Müdürümüz işgal ettiği ofisin getirisinin şirketi hiç etkilemeyeceğini düşünmüş olmalı. Ofis kiralama için başvuru yapan firmalardan bizlere gelen şikayetler ise ayyuka çıkmış vaziyette. Yönetim Kurulunun bunlardan haberi var mı bilmem. Yani sizin anlayacağınız kendileri çalıp kendileri söylüyor." diye devam etti.

xx           xx           xx

Ahmet Tan Karaosmanoğlu sözlerini "Kısacası Muğla'ya çivi çakılacak diye seviniyoruz, çorba da tuzumuz olsun diyoruz, her şey de olduğu gibi Teknopark'ta da yazık oluyor Muğla'ya!" diye noktalarken şu ifadelerde bulundu:

"Muğla Teknopark A.Ş. kendi internet sitesini bile güncellemekten aciz bir durumda. İnternet sitesine bakarsanız kaç yıl önceki sayfa olduğunu görürsünüz. Allah'tan değişen valilerin resmini koyuyorlar yeni gelenin tanıtımını yapıyorlar. Yönetim özel sektörden ortaklar + Üniversite + Belediyeleri Temsilen bir belediye + Ticaret Odalarını temsilen bir odadan oluşuyor. Yönetim Kurulunda Büyükşehir Belediye Başkanı ve Vali beyin ne işi var? Bu isimler zaten kuruluş aşamasında bürokratik engelleri ortadan kaldırmak için yönetimde yer alırlar. Bu aşamalar geçildikten sonra bu işlerin profesyonellerin eline geçmesi lazım. Bundan sonraki aşamada genel müdür bir akademisyen değil, profesyonel pazarlama ve tanıtım yeteneğine sahip, inovasyon ve arge bilgisi olan bir CEO olmalı. Vali beyin ve Büyükşehir Belediye Başkanının yönetimde olacağız diye bir heveslerinin olduğunu da düşünmüyorum. Bu haklı serzenişlerimden sonra ikinci bir Yusuf Kayacık olur muyum bilmem. İstense de olamam, çünkü burada Türk Ticaret Kanunu hükümleri geçerli."

.........................................

GÜNÜN SÖZÜ; Eski kurallar ve alışkanlıklar reddedilmeli ve uzaklaştırılmalı ki yeni bir şeyler yaratılabilsin.-Michael Cretu

ÇİVİ

Dusko Popov önceki gece paylaştığı çizimde rektörlüğü CHP'nin yönettiğini ima etmiş. Arkadaşım, "Üniversite yönetmek belediye yönetmekten kolay mı?" diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft