İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Tam Duyarlı Hiç Sorumsuz!

Eklenme : 17.02.2021 00:00:00
Görüntülenme: 480

Lise yıllarımda "Tam Sorumlu Hiç Yetkisiz" isimli bir kitap okumuştum. Adı dışında kitaba dair aklımda kalan hiçbir şey yok.

Şimdi ne oldu da bu kitap aklına geldi derseniz, yazmak istediğim konuya başlık arama arayışından diyebilirim. Yaklaşık otuz yıl önce okuduğum bu kitabın isminden yola çıkarak bu başlığı koydum yazıma.

Tam duyarlı, hiç sorumsuz!

Kusura bakmayın; aynen öyle bir toplum olduk.

Tam duyarlıyız. Duyarlı olduğumuz konularda yapılan bir açıklamaya, değerlerimize yapılan bir saldırıya, aleyhte söylenen bir söze, yayınlanan bir fotoğrafa, paylaşılan bir görüntüye karşı hiç tepkisiz kalmıyoruz.

Lanetleme, kınama mesajı paylaşma ve bildiri yayınlama klasik tepkilerimiz.

Atılan birkaç slogan, siyah bir zemin üzerinde duygusal bir paylaşım, güçlü cümlelerden oluşan bir basın açıklaması ya da duyguları harekete geçiren bir video.

İsrail'i lanetlemek kolay; ezberlediğimiz anti-siyonist sloganları sosyal medya hesaplarımızdan paylaşmak yeterli.

Değerlerimize yapılan saldırıları lanetlemek kolay; şehir meydanında toplanıp birkaç basit afiş ve elde taşınan döviz manzaralı açıklama yapmak yeterli.

Kutsalımıza yapılan saldırıları lanetlemek kolay; o kutsala bağlılığımıza dair birkaç süslü cümle kurmak ve bunu kişisel hesaplarda paylaşmak yeterli.

Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz.

Çünkü bunlar en kolay tepkiler... En üst perdeden gösterilen, ancak sahibi açısından en masrafsız tepkiler... Duygusal olarak bizi en çok tatmin eden, ancak sonuçları itibariyle de en zararsız tepkiler. Emek gerektirmeyen, ter döktürmeyen, sahibini riske atmayan tepkiler.

Güvenli tepkiler.

Çünkü karşıda bir muhatap yok. Muhatap ya çok uzaklarda ya da müşahhas değil. Karşısına çıkmak için cesaret de gerekmiyor. Dolayısıyla da bir tehlike söz konusu değil.

Bir slogan, bir paylaşım, bir süslü cümle bizi tatmin ediyor; bize vazifeyi yerine getirmenin rahatlığını yaşatıyor. Tepkinin sahibine, duyarlı olma duygusunun verdiği huzuru tattırıyor.

Gelgelelim; duyarlı ve sorumluluk sahibi bir insan olarak tepki göstermemiz gereken zamanlarda hiç kimseden ses çıkmıyor. Yaşadığımız şehirde, çalıştığımız kurumda/iş yerinde, oturduğumuz apartmanda olup bitenler karşısında derin bir sessizliğe bürünüyoruz. 

Yaşadığımız şehrin en önemli tarihi eserlerinden birine karşı bir saygısızlık yapılıyor, kimseden bir ses çıkmıyor. Çalıştığımız kurumda bir mesai arkadaşımıza bir haksızlık yapılıyor, mobbing uygulanıyor; kimsenin kılı kımıldamıyor. Şehirde insanın aklı ile alay edercesine işler yapılıyor, "Ne oluyor?" diyen hiç kimse yok. Elimizin ve sözümüzün yetişebildiği bir yerde yapılan bir yanlış var; tepki gösteren, kınayan hiç kimse yok.  

Çünkü düşüncelerimizi cesaretle dillendirme alışkanlığımız yok. Çünkü sorunların çözümüne dair fikrimiz yok. Haklının yanında olma, muhatabın karşısına dikilip hakkı söyleme cesaretimiz yok.

Genel gündeme dair paylaşımlar tamam da, yerel sorunların çözümü noktasında neredeyiz? Yanı başımızda olup bitenler bizim sorumluluk alanımız dışında mı? Dünyanın öbür ucunda olup bitene anında tepki verenler, burnunun dibinde olup bitenlere karşı nasıl duyarsız kalabiliyor?

Yoksa; bizim sorumluluğumuz en yakınımızda olandan başlayarak kenar-ı Dicle'ye, Çin'e, Yemen'e, dünyanın öbür ucuna kadar uzanan bir sorumluluk değil mi? Yanı başımızda olana karşıki sorumluluklarımızı neden ihmal ediyoruz?

Cesaretle ve eylemle bütünleşemeyen duygu, düşünce, fikir, inanç, dava ne işe yarar?

Arnold H. Glasow'un şu sözü bu durumu çok güzel açıklıyor: "Eyleme geçmeyen düşünce, meşgul ettiği beyin hücresinden daha fazla büyüyemez."

Yani etliye, sütlüye karışmadan olmaz. Yeri geldiğinde karışmak, ses vermek, laf atmak, "Hayırdır, ne oluyor?" demek, "hoyt" demek, "Hemşerim, hayırdır?" demek lazım.

17.02.2021

 

SONRAKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft