Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Sokak Hayvanları İçin Toplandık

Eklenme : 12.1.2021 00:00:00
Görüntülenme: 293

Sokak hayvanları açısından Muğla çok şanslı bir yer. Yerel yöneticilerimiz bu konuda çok duyarlı. Geçen hafta Muğla çöp alanındaki hayvanlar konusu gündeme gelmişti. Buradaki köpeklerin, yeni çöp depolama tekniği yüzünden atık yiyeceklere ulaşamayıp saldırganlaştığı ortaya çıkınca belediyemiz derhal olaya el atmış ve buradaki köpeklerin beslenme ve barınması için tedbirler alınmaya başlanmıştı. Bu, kamuoyu duyarlılığının yönetime yansımasının güzel bir örneğidir.

Geçen hafta sonu Muğla'da sokak hayvanları için güzel bir etkinlik yapıldı. Şu ana kadar başka yerlerde yapılmadıysa, Muğla'da gerçekleştirilen etkinlik ilk etkinlik olabilir. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kuray, "Sokak Hayvanları ve Zoonoz Hastalıklar" başlıklı bir toplantı gerçekleştirdi.  İnternet üzerinden (zoom ve face book) gerçekleşen bu toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü Vet. Hek. Barış Saylak,  MUDHAYKO (Muğla Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği) Başkanı Doç. Dr. Nurdan Saraç, HAYED Başkan Yardımcısı Baha Ünal, Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü Ferit Kılıç, Muğla Büyükşehir Belediyesi Hayvan barınağı sorumlusu Vet. Hek. Özgür Yaman ve HAYTAP sorumlusu Av. Berrin Barut ve bendeniz konuşmacı olarak katıldık.

Toplantıda Vet. Hek. Barış Saylak, müdürlük olarak sokak hayvanlarının sağlığı ve beslenmesi için il olarak aldıkları tedbirler hakkında bilgi verdi ve bundan sonra sokak hayvanları konusunda daha da duyarlı olacaklarını söyledi.

Vet. Hek. Özgür Yaman hayvanlardan insanlara bulaşma ihtimali olan hastalıkların sebepleri ve bulaşma şekilleri üzerinde durdu. Hayvanlarla iç-içe süren bir hayatın sürdürülebilmesi için neler yapılması gerektiği üzerinde durulan konuşmada alınması gereken tedbirlere de işaret edildi.

Bendeniz, sokak hayvanlarıyla beraber bütün hayvanların "vatandaşlık" kavramının içine dahil edilmesi gerektiğini; insanlar için alınan bütün sağlık, beslenme ve barınma tedbirlerinin hayvanları da kapsaması gerektiğini söyleyerek vatandaşlık kavramını yeniden tanımlamamız gerektiğini söyledim. Ayrıca yazlık bölgelerinde terk edilen evcil hayvanlar için bütün dünyaya model olabilecek bir barınma ve beslenme modelinin oluşturulmasına işaret ettim.

Vet. Hek. Ferit Kılıç, Büyükşehir Belediyesi olarak Geçici Hayvan Barınağı'nda gerçekleştirilen hizmetler ve il çapında sokak hayvanları konusunda alınan tedbirleri anlattı.

MUDHAYKO Başkanı Doç. Dr. Nurdan Saraç, dernek olarak sokak hayvanları için yaptıkları faaliyetleri anlattı ve daha etkin bir barınma ve beslenme için yerel yöneticilerle iş birliklerinin yapılması gerektiğini söyledi.

HAYTAP sorumlusu Av. Betül Barut, ülke genelinde ve Muğla özelinde sokak hayvanları için yaptıkları etkinlikleri anlattı.

HAYED temsilcisi Baha Ünal da bu tür faaliyetleri Fethiye'de de gerçekleştirdiklerini; ayrıca çocukların sokak hayvanları ile iletişimlerini sağlayan etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyledi.

İnsanların sadece insanlar için değil hayvanlar için de bir araya gelmeleri ileri bir bilinç düzeyidir. BU tür toplantılar resmî kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının iş birlikleri açısından çok güzel bir demokrasi platformudur. 

Muğla'da bir sokak hayvanının başına bir iş geldiğinde derhal organize olacak sivil ve resmî kuruluşlarının bulunması, pek çok ilde görülmemektedir. İlimizde bu tür etkinliklerin gerçekleşmesi için öncülük eden İlçe tarım ve Orman Müdürlüğü'ne ve Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ederiz. Konuşmacıların sözlerinden de anlaşıldığı kadarıyla Muğla sokak hayvanları gelecekte daha şanslı olacaklar.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft