Seyahat acentaları temsilcileri kültür ve gastronimi turizmi için Muğla'ya geldi

Seyahat acentaları temsilcileri kültür ve gastronimi turizmi için Muğla'ya geldi
Eklenme : 23.6.2020 16:01:00
Görüntülenme: 776

Muğla Tanıtım Platformu öncülüğünde, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) yürütücülüğünde, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) destekleri ile seyahat acentası temsilcileri Muğla'ya geldiler. 

Yapılan ortak çalışma ile pandemi dönemi içerisinde turist trendinin yerli turizme dönmesi ile yerli turistlerin "Deniz, Kum ve Güneş" turizminin yanı sıra alternatif turizm destinasyonlarına yönlendirilmesi, kültür ve gastronomi turizminin canlandırılması hedefleniyor.

Muğla Buluşması adı altında başlayan etkinliğin ilk gününde acenta temsilcileri Yatağan İlçesi'nde bulunan Stratonikeia Antik Kenti'ni, Ormancı Türküsünün hikayesinin yaşandığı Belen Kahvesi ve Değirmeni, ardından Kalk Gidelim dizisin çekimlerinin gerçekleştiği Yeşilyurt'ta (Pisi) köy sokaklarını, yöresel ürünler pazarını, Yerkesik'te bulunan Kerimoğlu Eyüp Efe'nin doğduğu ev ve Lavanta bahçelerini ziyaret etti. Kafile daha sonra Yerkesik'te bulunan Damla Deresi kanyonunu gezerek Muğla'nın kültürel değerlerine tanıklık ettiler. Etkinliği ikinci günü olan bugün ise acenta temsilcileri Menteşe ilçesinde tarihi mekanları gezecekler.

İç pazarı hareketlendirmek istiyoruz

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Suat Esin, bu sezonu en azından yerli turist ile kurtarmak adına her kesimin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti. Esin, "Biz özellikle İngiliz ve Rus pazarına hitap eden, Avrupa pazarına hitap eden bir bölgeyiz. Dolayısı ile dış Pazar şu anda yok. Bundan sonra ne olacağı belli değil. Çünkü İngiltere'nin uygulamış olduğu seyahat politikası sizim için çok sıkıntılı. Dönüşte 14 gün karantina, bir de onların gösterdiği yerde karantina. Uymayanlar bin paund ceza var. Bir de Avrupa ülkelerinin kendi içeresinde bu işi önermesi ve yine dönüşte karantina uygulaması. Yani bizim için şu anda dış Pazar çok sıkıntılı. Biz ve bölgemiz genelde dış pazar ağırlıklı çalıştığı için iç pazarı hareketlendirmek için ne yapabiliriz diye düşündük. TÜRSAB olarak böyle bir fikir aklımıza geldi. İç pazarı hareketlendirmek adına İzmir, Aydın ve Denizli TÜRSAB BYK başkanları ile görüştüm. Bunun güzel bir fikir olduğunu söylediler. Bölgeden şu anda 40-45 civarında, aslında biz daha fazla hedefliyorduk ama pandemi döneminde fazla kalabalık olmamasına özen gösterdik. Gelen seyahat acentası sahibi arkadaşlarımız ile Stratonikeia'da buluştuk. Bu gezimizin ilk ayağı. Buradan diğer tarihi ve ören yerlerine de gezimiz var. Bu üç günlük bir gezi ve son gün Marmaris'te tekne gezisi ile son bulacak. Ben bu gezinin çok önemli bir etkisinin olacağını düşünüyorum. İç pazarda hareketlilik getireceğini düşünüyorum" dedi. 

Pandemi süreci turizmi olumsuz etkiledi

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 pandemisinin turizmi olumsuz etkilediğini belirterek, "2020 turizm sezonundan herkes çok umutluydu. Çin'de başlayan ve tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgınının olumsuz etkilediği sektörlerden biri de ne yazık ki turizm. Tüm planlarını yerli ve yabancı turiste göre yapan sektörün önündeki ilk seçenek yerli turist. Muğla'mızın birbirinden değerli ilçelerine yerli turistler gelmeye başladı. Beklentiler, talepler salgın nedeni ile değişti. Güven temelli turizmle bu sektörden geçimini sağlayan işletmelerimize yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız. 2020 turizm sezonu için İstanbul ve İzmir'de düzenlenen fuarlarda Muğla turizmi için sektör temsilcileri ile bir araya gelmiştik. Beklemendik koronavirüs salgını ve pandemi süreci Muğla turizmini ciddi anlamda etkiledi. İç turizmin hareketlenmesi için B planımızı devreye soktuk. 65 seyahat acenta temsilcisini Muğla'da ağırlıyoruz. Deniz, Kum ve Güneş turizminin yanı sıra alternatif turizm destinasyonlarına yönlendirilmesi ve kültür turizminin canlandırılması hedefliyoruz" dedi.

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu
Powered by BilgiSoft