Sandras suyu projesine başlanıyor

Sandras suyu projesine başlanıyor
Eklenme : 17.01.2021 21:12:00
Görüntülenme: 1199

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın '2021 Yılı Yatırım Programı'nı imzalamasının ardından Resmi Gazetede yayımlandı. Programda yer alan 3 bin 91 projeye 138, 3 milyar ödenek ayrılırken, projeler arasında Muğla'nın yıllardır beklediği Sandras Dağından getirilecek içme suyu 'Muğla İçme Suyu' adıyla yer aldı. Sandras Kaynakları ve Gürsu Kaynakları olarak iki proje halinde başlanacak olan 'Muğla İçme Suyu' projesinin toplam yatırım bedeli 661 milyon 250 bin lira olarak belirlenirken projenin 2027 yılında bitirilmesi planlanıyor. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Muğla'nın 2050 yılına kadar olan su ihtiyacı karşılanacak.

Kadir Tamer

Muğla'da 2005 yılında gündeme getirilen 2007 yılında çalışmalarına başlanılan Sandras Dağından içme suyu getirilmesi projesi 2021 Yılı Yatırım Programı'nda 'Muğla İçme Suyu' adıyla yer aldı. 2021 Yılı Yatırım Programı'nın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Sandras Kaynakları ve Gürsu Kaynakları olarak iki proje halinde başlanacak olan 'Muğla İçme Suyu' projesinin toplam yatırım bedeli 661 milyon 250 bin lira olarak belirlendi. 2027 yılında bitirilmesi planlanan projenin tamamlanmasıyla birlikte Muğla'nın 2050 yılına kadar olan su ihtiyacı karşılanacak.

Muğla merkez Menteşe ilçesi ve Ula bölgesinin içme suyu ihtiyacını yüksek bir kaliteyle karşılayacak olan Muğla İçme Suyu Projesi kapsamında 2 bin metrelik Sandras Dağı Zirvesi'nde projeye göre yer altı tünelleri, baraj, isale hattı, depo, arıtma tesisi gibi bölümler yer alacak. 2027 yılında bitirilmesi planlanan proje ile Muğla'nın 2050 yılına kadar olan su ihtiyacı karşılanırken suyun maliyetinde ton başına yüzde 50'lik bir azalma olması hedefleniyor.

Vekillerden ve il başkanından ortak açıklama

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Mehmet Yavuz Demir ve Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Muğla'nın Menteşe ve Ula ilçelerinin içme suyu ihtiyacını 2050'ye kadar karşılayacak dev 'Muğla İçme Suyu Projesi'yle ilgili olarak ortak bir açıklama yayınladılar. Açıklamada ilk kez dile getirildiği 2005 yılında adeta bir hayal gibi görülen projenim, 15 Ocak tarihli Resmi Gazete'de onaylandığı kaydedildi.

Milletvekilleri Demir, Gökcan ve İl Başkanı Mete, projenin bütçe yönünden Muğla'nın en büyük yatırımı olacağına dikkati çektiği açıklama şu ifadelerden oluştu:

"Sandras Dağı'ndan getirilecek suyla Muğla'mızın içme suyu ihtiyacını 2050 yılına kadar karşılayacak 'Muğla İçme Suyu' projesini 661 milyon 250 bin liralık yatırım bedeli ile hayata geçiriyoruz. Bütçe açısından en büyük yatırımlardan birini daha Muğla'mıza kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yakından takip ederek, 2019 yatırım programına aldırdığımız Muğla İçme Suyu Projesi, '15 Ocak 2021 Tarihli Resmi Gazetede 2021 Yılı Yatırım Programının Kabulü ve Uygulanmasına Dair 3428 Sayılı Karar'  ile başlama aşamasına geldi. Projeye verdikleri destek için başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli'ye, önceki dönem Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanımız Sayın Naci Ağbal ve görevdeki başkanımız Sayın İbrahim Şenel'e, Büyükşehir Belediye Meclis Üyemiz Ziya Ercan'a, DSİ Genel Müdürümüz Kaya Yıldız'a, DSİ Aydın Bölge Müdürlüğümüz, DSİ Muğla Şube Müdürlüğümüz ve emeği geçen tüm bürokratlarımıza sevgili hemşerilerimiz adına en kalbi teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz. Muğla'mıza ve hemşehrilerimize hayırlı olsun."

Muğla İçme Suyu projesi

Köyceğiz Sandras Dağı Çövenni ve Gürsu su kaynaklarından yılda toplam 9,87 milyon m3 suyun Ula ve köyleri ile Menteşe ilçesine tünel ve çelik borular ile taşınması planlanıyor. Muğla (Menteşe ) isale hattının 12 bin 307 metre uzunluğunda tünel, 56 bin 720 metre uzunluğunda çelik boru olmak üzere toplam 69 bin 446 metre (69,5 km), Ula ve grup köyleri için ise 26 bin 600 metre ana isale hattı, 23 bin 400 metre de çelik boru olmak üzere 50 bin metre (50 km) isale hattı kaptaj, maslak yapısı, tevzi deposu ve depodan oluşuyor. Sandras'taki su kaynaklarından Çövenni kaynağından 7,98 milyon m3/yıl ve Gürsu su kaynağından da 1,89 milyon m3/yıl olmak üzere toplam 9,87 milyon m3/yıl su kapasitesi bulunuyor. Ula'da ilçe merkezi ile birlikte Yeşilçam, Esentepe, Şirinköy, Akçapınar, Kızılyaka, Çıtlık ve Ataköy mahalleleri de bu projeden yararlanacak.

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft