Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Rektör Çiçek 'üniversite' mi, 'şirket' mi yönetiyor?!

Eklenme : 21.05.2022 00:00:00
Görüntülenme: 1941

"MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek ve yakın eşrafını ilgilendiren kadro çatışmaları ile ilgili yazınızı okudum. Günümüzde gerçekleri dürüstlük ile aktaran ve dile getirebilen insanların olması umut verici. İlgili yazınızdan ötürü öncelikle sizi tebrik ederim." diyen bir e-posta aldım. Tebrik edilmemi gerektiren bir durum yok... Bir 'Kent Yazarı' olarak işimi yapıyorum. Asıl ben üniversitedeki yanlışların üstünü örtmeyenleri tebrik ederim...

E-posta sahibi "Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek'in yönetimi ile ilgili söylenecek çok daha vahim mevzular var aslında. Ben de bu mevzulardan birkaçını bilgilerinize sunmak isterim." diye devam etmiş.

Memleket sever, bilime inanan hocalarımızın verdiği bilgilerle 4 Nisan 2022 de kaleme aldığım "MSKÜ Mühendislik Fakültesi Ayakta..." başlıklı yazım 9 bin 199 kişi tarafından okundu. En çok okunan yazım oldu. Demek ki sadece Mühendislik Fakültesi değil, üniversite ayaktaymış...

xx           xx          xx

O yazımda Rektöre yakınlığı ile bilinen, üniversitenin 'medyatik ismi' MSKÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Özçelik'in 'profesör' olmak istediğini, ama bölümün hocalarının ayağa kalktığını, üniversitede örgütlü sendikalara kadar büyük tepki oluştuğunu kaleme almıştım.

E-postada bu konuda "Önceki yazınıza konu olan kişiye 25.04.2022 tarihli ilan ile kadro vermedi. Fakat bu adı geçen fakültenin tepkisi ile uzaktan yakından ilgili değildir. Neyin hakkaniyetli olduğu ile de alakalı değildir. Rektör Çiçek sadece yaklaşan rektörlük atamasında koltuğunu sağlama alma çekincesinde olduğu için ve sizin yazınız ile ortaya çıkabilecek tepkilerden çekindiği için o şahsın kadrosunu 'ertelemiştir'." ifadesine yer verilmiş.

Ben sanmıyorum, ama sayın Çiçek beklediği gibi 'rektör' olarak atandıktan sonra sayın Özçelik'in 'profesörlük' kadrosunu verir olur biter... Bizde bu yazıları yazdığımızla kalırız!

Ben yine de 25.04.2022 tarihli ilana baktım, 56 akademik kadro açılmış, içinde Tıp Fakültesi 1 Profesör, Hukuk Fakültesi 1 Profesör, Spor Bilimleri Fakültesi 2 Profesör olmak üzere toplam 4 profesör alınacağını gördüm. Mühendislik Fakültesi için profesör kadrosu açılmamıştı...

Ama Prof. Dr. Hüseyin Çiçek e-postadaki iddialara bakılırsa Ceyhun Özçelik için öteden beri "... özlük hakları dahilinde bu kadroyu alması hakkıdır" diyormuş. Bilmiyoruz, belki de demiştir, ama anlaşılan o "hak" ertelenmiş...

xx           xx          xx

Peki Temmuz ayında yapılacak atamalarda Prof. Dr. Çiçek bir kere daha atanır mı?

Evet veya hayır diyemiyorum. İlk atamasında kimsenin kendisini beklemiyordu. Adı geçenlerin arasında adı geçmiyor, üniversitede bile pek tanıyanı ve Rektörlük başvurusu yaptığını bilen de yoktu...! Atanınca şaşırmış mıdır onu da bilmiyoruz, ama bu sefer atanmazsa şaşırabilir.

Temmuz'da yapılacak atamalar için başvurmuş olabilir mi derseniz, üniversitede son zamanlarda artan ve çeşitlenen etkinlikler ile basında yer alma çabalarına bakılırsa başvurmuş olmalıdır...

Atanırsa da Ceyhun Özçelik'in "hakkını" verecektir...

E-postada yazılanlara bakılırsa asıl tartışılması gereken de Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek'in yakın çevresinde bulunan kişilerin 'özlük hakkına sahip olmasıymış'... Bunda garip olan bir şey yok. Ama Rektörün yakınında olmayan öğretim üyelerinin özlük haklarının tartışılıyor olması garip karşılanabilir.

Bana asıl garip gelen ise YÖK tarafından yıllar önce 'doçentlik' unvanı verilen onlarca öğretim üyesine üniversitemizde hala 'kadro' verilmemiş olması oldu. Kim bekletiyor bu insanları, rektör mü? Üniversitemizde sadece rektöre yakın kişilerin mi özlük hakkı ve kadro imkanı vardır?

Ne diyelim şimdi? "Devlet tarafından akademik olarak başarılı bulunup 'doçentlik' belgesi verilen mağdur durumundaki bunca kişinin kadrosunun verilmemesi Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek adaletidir" desek olur mu?

Merak edenler 25.04.2022 tarihinde ilan edilen kadroların https://www.mu.edu.tr/tr/duyuru/ogretim-uyesi-alim-ilani-55916  linkini tıklayıp görebilirler...

xx           xx          xx

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek tarafından ilan edilen kadroların kişiye özel çıkması da ayrı bir etik tartışması olacak gibi görünüyor... Çünkü e-postada "Kadroların kimlere çıkacağı isim isim sayılabilir" denmiş. İddia olduğu için detaya girmek istemiyorum.

Ancak o ilan edilen kadrolardan bir tanesi özellikle göze çarpmakta. Bu kadro doçentlik unvanını 2 ay önce almış bir kişiye nasip olmuş. Eğer doğruysa yıllardan beri kadro bekleyen ve özlük hakları hiçe sayılan onlarca doçent öğretim üyesi bulunan bir üniversitede daha 2 aydır Doçent Unvanına sahip bir öğretim üyesine kadro verilmesinin mantığı ve hakkaniyeti var mıdır bilemiyorum. Siz söyleyin...

E-postaya göre maalesef bu durum 25.04.2022 tarihinde ilan edilen listedeki tek bir örnekmiş.

Bu arada yukarıdaki kadro ilanına ait doküman incelediğinde garip bir madde ile de karşılaşılıyor. Orada "İdare uygun gördüğü takdirde ilanın her aşaması iptal edilebilir." diye yazıyor...!

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek acaba bu maddeyi oraya neden koymuş olabilir?

Rektör Çiçek o maddeyi ilana "olası yanlışlara tepki gelmesi durumunda bir kurtuluş" olarak koymuş olabilir mi?

xx           xx          xx

E-postaya bakılırsa üniversitemizde Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek öğretim üyeleri üzerinde inanılmaz bir bir "proje baskısı" kurmuş gibi görünüyor. Çünkü Rektör Çiçek her konuşmasında Muğla'daki yegane üniversiteyi bir 'özel şirket' gibi yönettiğini belirtmekte ve bununla övünmekteymiş! İlginç...

Bu durum ilk bakışta araştırma kalitesi için olumlu görünüyor olabilir. Ancak sayın rektörün yönettiği kurum kendi iş yeri bir şirket değil, bir eğitim kurumu üniversitedir...

Bu uygulama ileride olumsuzluklara neden olabilir. Çünkü e-postaya bakılırsa öğretim üyeleri ve araştırmacıların bütçeleri neredeyse sıfırlanmış...!

Rektör Prof. Dr. Çiçek imzalı 'Bilimsel Araştırma Projeleri' ve BAP kararları bunun en güzel örneği olarak gösteriliyor;

"Gündem Maddesi 3: Alt yapı projelerine ilişkin değişiklik...

Karar 3: 4 Nisan 2022 tarihinden itibaren Alt Yapı Projelerinin desteklenmemesine oy birliğiyle karar verilmiştir.

https://www.mu.edu.tr/tr/duyuru/tum-ogretim-elemanlarinin-dikkatine--bap-komisyonu-tarafindan-alinan-genel-kararlar-55789 "

xx           xx          xx

Görüldüğü ve anlaşılacağı gibi, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek yönetimi 'laboratuvar alt yapılarına bütçe ayırmamaktadır'... Öğretim üyelerinin derslerde kullandıkları çoğu basit sarf ve laboratuvar malzemelerini öğrenciler kendi ceplerinden mi karşılamaktadırlar? Bu durumda araştırma yapmayı bir kenara bırakın eğitim faaliyetlerinde bile öğretim üyeleri yalnız bırakılmış olmuyor mu?

Soru çok. İşte birkaç tane daha:

Laboratuvarlara yatırım yapmadığı iddia edilen üniversite yönetimi kampüs alanı içinde çukurlar açıp hafriyat alanları yaratmak için nasıl bütçe ayırabiliyor acaba?

Rektör Prof. Dr. Çiçek'in proje baskısı devam ederken, Üniversitemiz Araştırma Merkezi'nde bulunan ve normal koşullarda araştırmalar için zaruri ekipmanların bakım ve onarımları bütçe olmaması gerekçesi ile yeterli bir şekilde yapılamamakta mıdır? Bazıları bozuk\atıl bir şekilde sadece yer işgal etmekte midir?

Bunlar da e-postadan çıkan sorular... Sorulması gereken asıl soru ise şudur;

Tartışmalı kadro dağılımı, yeterli olmayan alt yapılar ve Rektör Çiçek'in sadece "Çok proje üretiyoruz" diyebilmesi için uygulanan baskılar ile Muğla yararına bir katkı sunulabilir mi ?

---------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ; 103 sene önce nasıl ayak bastıysa, hala titretiyor...

SÜLEYMAN DEMİREL; Özal ile araları bozuk oldukları sıra toplantıya girerler. Çıkışta gazeteciler "Sayın Demirel, sayın Özal'ın elini sıkmışsınız doğru mu?" diye sorulur. O da yanıtlarken, "Ya neresini sıkacaktık?" DEMİŞTİ...

ÇİVİ

TÜİK'te enflasyon hesabı yapan Daire Başkanı "görevden affını" istemiş. Arkadaşım da "Doğrudur. Yalan söylemek te yorar insanı" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft