Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Prof. Dr. Adnan Çevik "Malazgirt" Projesinde

Eklenme : 22.9.2020 00:00:00
Görüntülenme: 598

İlk gençlik yıllarımda, yani 1971'de, Malazgirt Zaferinin 900. yılıydı ve o yılın kutlamaları, basında çok yer almasa da bizim takip ettiğimiz dergilerde hayli yer almıştı. Ankara'dan Malazgirt'e kadar bir yürüyüş yapılmıştı mesela.  Savaşın vuku bulduğu alanda da törenler yapılmıştı.  O günlerden kalan en etkili hatıramız da birkaç kuşağın ezbere bildiği Malazgirt Marşı olmuştu.

Rahmetli Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu:

Aylardan Ağustos, günlerden Cuma

Gün doğmadan evvel iklim-i Rum'a

Bozkurtlar ordusu geçti hücuma

Budur peygamberin övdüğü  Türkler

Ya Allah, bismillah, Allahu ekber

mısralarıyla başlayan şiiri ile ödül kazanmış ve bu şiir de bizlerin dilinden düşmemişti.

Bizler değişik yıllarda Malazgirt toplantıları yaptık ama sosyal etkisi pek yaygın olmayan toplantılardı bunlar. Dernek çapında düzenlenen seminer veya konferanslardı. İşin en acı tarafı, devletin yüce katları, Malazgirt konusunda çok duyarsızdılar. (Gerçi, civardaki bazı askeriye mensuplarının o geceyi savaş alanında geçirdikleri de olurmuş ama toplumsallaşmamış birer anma şeklinden öte gidememiş bunlar. Yerel kutlamalar da yapılmış ama devlet sahip çıkmamış bu kutlamalara.)

Yıllaaar yıllar sonra, Malazgirt konusu tekrar gündeme geldi. Gündeme getiren de yanıbaşımızdaki bir arkadaşımız Prof. Dr. Adnan Çevik idi. Genç, dinamik ve alanına hakim bir Orta Çağ tarihçisi olan Adnan Çevik, daha önce Kanûnî Yolu başta olmak üzere bazı yüzey araştırmaları projeleri de gerçekleştirmişti. Şimdi de "meydana" iniyordu. Savaş meydanına. Ve Anadolu için meydanların ilki olan "Malazgirt Meydanı"ndan başlıyordu işe.

Geçen yıl devlet tarafından Malazgirt'te gerçekleştirilmeye başlanan kutlama törenleri esnasında fikir oluşuyor ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı ile yapılan görüşmelerde olgunlaştırılıyor. Bakanlığın desteği ve Ahlat Müzesi Müdürlüğü'nün yerel organizasyonu ile "Malazgirt Meydan Savaşı Yüzey Araştırması Projesi" hayata geçiriliyordu. Projede üniversitemiz mensubu Prof. Dr. Adnan Çevik'in yürütücü olarak görev alması bizler için ayrı bir iftihar vesilesi idi. Başta yerel imkânların kullanılması için harekete geçen Muş Alparsalan Üniversitesi olmak üzere Marmara, Ege, Ankara, İstanbul Medeniyet, Konya Necmettin Erbakan, Hacettepe, Ankara, Abant İzzet Baysal, İsparta Süleyman Demirel, Erzincan Binali Yıldırım üniversitelerinde 30'u aşan öğretim üyesi projede görev alınca, işin çapının ne kadar büyük olduğu anlaşıldı.

Ekipte, bu tür çalışmalar için (Dünya bilim literatüründe bu tür çalışmaların adı "Military Geoscience: Askerî yerbilimleri" olarak geçmektedir.) pek çok alandan bilim insanı var. Yapılmakta olan yüzey araştırmasında,  arkeolojik veriler, coğrafya ve jeolojik yapı, jeofizik özellikler çerçevesinde uydu görüntülerinden, yüksek çözünürlüklü hava görüntülerinden 3 boyutlu topografik modellemelere kadar çalışmalar yapılıp jeoradar ile tespitler yapılmaktaymış. Nümizmatlar dahil pek çok alandan bilim insanının bir araya gelmesiyle oluşturulan çalışma ekibi, saha araştırması esnasında Malazgirt Meydan Muharebesi'nin vuku bulduğu alanın tespitini yaparken zaman zaman başta Artuklular olmak üzere eski dönemden kalma eserlere de rastlandığını ifade ediyor.

Bu sene yapılan törenler esnasında Malazgirt'te bulunan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın projeye büyük bir ilgi gösterdiği de görüldü.

Proje ile ilgili pek çok ayrıntı var. Geçen hafta, Menteşe Grubu, internet üzerinden konuyla ilgili bir toplantı gerçekleştirdi ve Adnan Çevik, toplantıya, Malazgirt'ten, yani sahadan katılarak çok güzel bilgiler verdi.

Elin oğlu Waterloo savaş meydanını neredeyse insanlığın ortak mirası haline getirdi; bir dünya siyasetini kökten değiştiren Malazgirt zaferimizin gerçekleştirdiği meydanı mera olmaktan öte kullanamadık. Yazık!... Şimdi bu başı eğik durumdan kurtuluyoruz ve projenin başında üniversitemizden bir arkadaşımız var!...

Malazgirt Zaferi'nin 950. yıldönümüme giderken son derece heyecanlıyım. 900. Yıl dönümünü gördüm ve 950. Yılını görmüş olacağım seneye kadar sağ olursam. 1000. yılını göremeyeceğim için yakın zamanda görme ihtimalim olan 950. yıldönümünü merakla bekliyorum.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu
Powered by BilgiSoft