Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Pınar'ın adı Kötekli girdabında yaşatılmalı...

Eklenme : 30.7.2020 00:00:00
Görüntülenme: 1719

AİLELERİN GÜNAHI NE?

Bugün arife... Yarın Kurban Bayramı... Bugün mezarlık ziyaretleri yapılacak.

Biz Muğlalılar ve Pınar'ın Muğla'daki yakın dostları, arkadaşları içinde hüzünlü bir mezarlık ziyareti olacak bu.. Yakınlarımızın mezarlarının başında Pınar gelecek akıllarımıza.

Sizi bilmem, ama benim gelir. Dün gibi... Gözleri gözümün önünden gitmiyor.

Bilindiği gibi Pınar Gültekin, memleketi Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Gayda Köyünde gözyaşları arasında dualarla son yolculuğuna uğurlandı.

Babası Sıddık Gültekin ve annesi Şefika Gültekin ile kardeşleri de oralarda adet nasıldır bilmiyoruz, ama bugün Pınar'ın mezarı başında olacaklardır.

Gültekin ailesinin yaşadıklarını Allah kimseye yaşatmasın...

Karagün ve Avcı aileleri de muhtemelen bugün yakınlarının mezarlarının başında olacaklar. Belki de bırakın mezarlık ziyaretini günlerdir olduğu gibi, insan içine çıkmayacaklardır!

Onların günahı ne?

 

xx           xx           xx

ZEYNEP'İN DAVASINA AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI MÜDAHİL

Pınar Gültekin'in şeytana "Ben bu kadarını düşünemezdim" dedirtecek boyutta, insan aklına gelmeyecek biçimde katledilmesinin üzerinden ne kadar zaman geçti bilmiyorum. Takvime, saate bakmadım.

Hala konuşuluyor... Zeynep Şenpınar da konuşuluyor. Kız arkadaşı Zeynep'i dövmekle yetinmeyip, 37 kere bıçaklayarak öldüren Selim Ahmet Kemaloğlu ağırlaştırılmış müebbet hapsi istemiyle 8 Ekim'de ilk duruşmasına çıkacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları da davaya müdahil olmak için başvuru yaptı.

Cinayet işlenmemiş olsa da her kadın davasına inşallah müdahil olurlar...

Keşke bu dramatik olay yaşanmasaydı da Pınar, Zeynep konuşulmasaydı. İstanbul Sözleşmesi de Pınar sayesinde bir başka türlü konuşuluyor, tartışılıyor olmasaydı...

 

xx           xx           xx

CHP KADIN KOLLARININ TEPKİSİ

Bu arada CHP Muğla İl ve 13 İlçe Kadın Kolları Başkanları il merkezinde bir araya gelerek, İstanbul Sözleşmesi'nin tartışılmasına tepki gösterdiler. Sözleşmenin gereklerinin yerine getirilmesini isteyen kadın kolları başkanları ortak açıklamalarında öldürülen kadının hikayelerinin aynı olduğuna dikkat çekerek şu ifadelerde bulundular:

"Onlar sırf hayır dediği için, boşandığı, ayrıldığı veya hiç birlikte olmak istemediği için katledildiler! Haftalardır, aylardır, yıllardır 'yasalar etkili uygulanmıyor, erkek şiddetine karşı acil önlem planı yapılmalı' diyoruz; İstanbul Sözleşmesini hedef alıp sözleşmeden çekileceğini söylemek kadına yönelik şiddeti teşviktir. Evimizdeki, iş yerimizdeki, memleketimizdeki tüm kadın düşmanları ile yaşamak için savaşacağız. İstanbul sözleşmesini tartışmaya açmak cumhuriyet değerlerini tartışmaya açmaktır. Kadın örgütlerini ve İstanbul sözleşmesini hedef gösterenler, öldürülen tüm kadınların katilidir. Kadınların hayatını kendi siyasi çıkarlarınız için malzeme yapamazsınız. Hayatımız sizin oyuncağınız değil. Hepinizden hesap soracağız."

 

xx           xx           xx

ONLARA BAYRAM HARAM...

Pınar'ın mezarına bugün ailesi ve başkaları da gideceklerdir. C. M. Avcı da şimdi bir çeşit mezarda. O mezarın ziyaretçisi ise olmayacaktır diye düşünüyorum. İnşallah olmaz da gözleri hücre kapılarında kalır...

Gültekin, Karagün ve Avcı aileleri nasıl bir Ramazan Bayramı yaşamışlardı bilmiyoruz, ama nasıl bir Kurban Bayramı geçireceklerini tahmin edebiliyoruz.

İnsanlıktan nasibini almamış sanık, Pınar ile birlikte, kendi karısını da öldürdü. Küçük kızının geleceğini kararttı. İki anneden biri kim bilir hangi umutlarla büyüttüğü, Muğla'ya okuma gönderdiği kızını mezara koyarken, öteki anne ise böyle bir cinayet işleyebileceğini hiç aklına getirmeden "aslan parçası" diye büyüttüğü oğlunu demir parmaklıkların arkasına gönderdi.

Anneleri acıya boğuldu. Allah'ım böylesi acıları kimseye yaşatmasın...

Keşke Bitlis'ten yükselen ağıtlar Muğla'da utanca dönüşmeseydi...

Katil C. M. Avcı hepsini ve kendini de öldürdüğünün farkına vardı mı acaba? Varmadıysa 4 gün bayramda varır inşallah. Varır da kahırla, acı içinde ömür tüketip, ölür...

 

xx           xx           xx

BU KATİLDEN FARKINIZ NE?

Ben bir de bu katilin çocuğunun annesine ve ailesine sosyal medya üzerinden saldıranları anlamıyorum. Pınar'a saldırmalarına hiç anlamıyorum. Mesele bir gazete "eski sevgilisi" dedi. Pınar sağ olsa dava açabilirdi..!

Günlerdir yorulmadılar. Bu "linç kültürü" ürünleri insanlık dışı paylaşımlarıyla sanık C. M. Avcı'dan çok da farklarının kalmadığının ayırdındalar mı acaba? Aileler, sosyal medya hesaplarından inanılmaz ağır küfürlerle bu hayvanların tacizine uğruyorlar! Acılı, kederli ailelere "Kadın cinselliğini hedef alan küfürlerle" saldıran bu öfkeli sosyal medya kalabalığı sanık için "Sallandırın bak ne oluyor.." diyor.. Dehşet verici ceza önerilerinde bulunuyorlar. Mesela sanık toplu tecavüz edilmeliymiş!

Sanıkla "aynılaştıklarının" farkındalar mı acaba? Bizler günlerdir Pınar'ın ve ötekilerin katledilmelerine tepki gösterirken "şiddete" tepki gösteriyor, karşı çıkıyor, hukuku savunuyoruz.

Çözümü hukukun içinde bulacağız, hukukun işletilmesini talep edip, hukukun içinde kalacağız...

Şiddet sözlü de olur. Her türlü şiddete karşı olacağız...

 

xx           xx           xx

PINAR'IN ADI KÖTEKLİ'YE VERİLMELİ...

Evet Pınar Gültekin'in adı Kötekli'ye verilmeli.

Menteşe Belediye Meclisi'nin Menteşe Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin önerisi ile Şubat Ayı Meclis Toplantısı'nda oy birliği ile aldığı karar doğrultusunda, Güleda Cankel'in adı, Ortaköy Mahallesinde evinin bulunduğu sokağa verildi.

İsabetli karar, çok güzel bir uygulama...

Güleda'nın öldürülmesinin kendilerini ve tüm toplumu derinden sarstığını belirten Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş o zaman, şöyle demişti:

"Hayalleri ve umutları olan, geleceğimiz Güleda Cankel kızımızın öldürülmesi hepimizi çok üzdü. Bizler her zaman kadına yönelik pozitif ayrımcılık ilkesiyle hareket ediyoruz. Bunun için pek çok proje hayata geçirdik ve bunun için çalışmaya devam ediyoruz. Güleda kalbimizde yaşıyor. Menteşe Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından verilen önerge ve meclisimizin oy birliği ile aldığı karar doğrultusunda Güleda kardeşimizin ismi artık evinin bulunduğu sokakta da yaşayacak."

"Kadına yönelik pozitif ayrımcılık ilkesiyle hareket eden" Menteşe Belediyesi'nin bunun için hangi projeleri hayata geçirdiğini, mesela Pınarların hayatlarının karartılmaması için yaptıkları varsa bilmiyoruz, ama Güleda Cankel kızımızın adının Ortaköy'de yaşatılması önemli ve değerli...

 

xx           xx           xx

Güleda'yı okumaya gittiği Isparta'da; Zeynep'i Kahramanmaraş-Pazarcık'tan; PınarBitlis'in Hizan ilçesi Gayda Köyünden okumak için geldikleri Kötekli girdabında kaybettik. Koruyamadık!

Güleda Cankel Ortaköy'de doğduğu için "kızımız"; Zeynep ve Pınar burada doğmadıkları için "üvey kızlarımız" olmasa gerek...

Kötekli'de biliyorsunuz bir tane ana cadde var; Sıtkı Koçman Caddesi... Bu caddeye açılan iki önemli sokağa da ayrı ayrı Zeynep ve Pınar kızlarımızın adlarını verelim. İsimlerinin yer aldığı tabelaların altına da "hikayelerini" yazalım.

Kötekli girdabında bu talihsiz kızlarımızın adlarının yaşatılması anlamlı olacaktır. Yeni okumaya gelenlerin onların hikayelerini okumaları yararlı olacaktır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nin salonuna Muğlalılara sormadan Yıldız Kenter'in adını meclis kararı ile vermeyi doğru bulan Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin meclis toplantısında Tiyatro Sanatçısı Yıldız Kenter ile hemşerimiz Pandomim Sanatçısı Mehmet Fıstık adlarını yarıştırış olmasına hala üzülüyorum. Belediye Yönetimi'nden "Yıldız Kenter'in adı buraya uygun görüldü. Hemşerimiz Mehmet Fıstık'ın adını da şurada yaşatacağız" denmesini beklerdim. Bunu demeyen "anlayış" bu iki kızımızın adını Kötekli'de yaşatmayı ne kadar uygun görür onu da bilmiyorum. İnşallah beni şaşırtırlar.

Kızlarımızın ölümlerinde yeterince ilgilenmedikleri ailelerini de Muğla'ya davet edip, ağırlayıp tabelalarını birlikte çakarlar...

Kurban Bayramınız kutlu olsun. Tokalaşmayın, öpüşmeyin. Kalabalıklara uzak durun. Maskesiz çıkmayın...

............................................

GÜNÜN SÖZÜ: Dünya; kötülük yapanlar değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yer haline geldi.

GÜNÜN UYARISI; Lütfen maskenizi takın, ellerinizi sık sık yıkayın, sosyal izolasyon uygulayın.

ÇİVİ

Arkadaşım, "LGS'de Türkiye birincisi olan Muğla'yı ÖSYM sınavı birincileri içinde neden göremedik?" diye sordu.

Beni Bi Acı Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft