Osman Gürün'den Hamle'ye ziyaret

Osman Gürün'den Hamle'ye ziyaret
Eklenme : 28.09.2020 11:38:00
Görüntülenme: 1762

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün beraberinde Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş şile birlikte Hamle Gazetesi'ni ziyaret etti.

Ziyarette Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Muhtarlıklar Dairesi Başkanı Taner Yiğit, Hamle Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu, Hamle Medya Yönetim Kurulu Üyesi ve Hamle Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hafize Nizamoğlu, Hamle Medya Yönetim Kurulu Üyesi Burak Nizamoğlu ve Zeynep Nizamoğlu ile bir araya geldi.

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, 1 milyon yerleşik nüfusu olan Muğla'nın yaz aylarında 4 milyona çıktığını, ilk defa kış ayında yerleşik nüfusun iki katı bir nüfusa hizmet vereceklerini söyledi. Muğla'nın genel bütçeden aldığı ödeneğin yerleşik nüfusa göre alındığını, şimdi bu nüfusun 2 milyona çıktığını belirten Başkan Gürün, merkezi hükümetin bu konuda yeni bir düzenlemeye gitmesi gerektiğini söyledi.

Muğla'nın kışlık nüfusa göre ödenek aldığını hatırlatan Başkan Gürün, kışlık 2 milyon nüfusa hizmet vereceklerini söyleyerek bunun mutlaka merkezi hükümet tarafından gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Gürün, "Covid-19 nedeniyle ikinci konutlarda kalan misafirlerimiz artık Bodrum'da, Marmaris'te, Datça'da ve Fethiye'de kış dönemini geçirmek için karar almış durumda. Yani bizim kışlık nüfusumuz ile birlikte yazlık nüfusumuzdan burada kalmaya karar verenler ile birlikte iki misline çıkıyor ve belediyelerimiz bu nüfusa hizmet üretecek. Ankara'da, İzmir'de ve İstanbul'da Covid'in çok daha yaygın olması riskli bir ortam oluşturuyor. Ama Muğla'da bu risk en az seviyede. Dolayısı ile bizim fiili nüfusumuz 2 milyona yakın olacak. Bizim yerleşik nüfusumuz 1 milyon civarında. Muğla Büyükşehir ve 13 ilçe belediyemizin aldığı ödenekler kışlık nüfusa göre. Bunun muhakkak giderilmesi gerekir. Burada yaşayan insanlar ki, biz bütün altyapıyı 4 milyon nüfusa göre göre dizayn ediyoruz. Bunun da maliyetlere ne kadar etkisi olduğunun herkes farkındadır" dedi.
Kanunda yeni düzenlemeler yapılarak bir ilde 6 aydan fazla ikamet edenlerin nüfuslarının otomatikman o ile kaydolması konusunda merkezi hükümete öneride bulunan Başkan Gürün, "Bizim önerimiz, burada kalanların mutlak suret ile 6 ay geçiyorsa eğer Muğla nüfusuna kaydolmaları. Kanunda düzenlemeler yapılarak bir kişinin bir ilde 6 ayı geçen bir kalış süresi varsa otomatikman o ilin nüfusuna kaydolması lazım. Ben yılın yarısından fazla ona hizmet etmek zorunda kalıyorum. Çünkü altyapı, çöp, kanalizasyon, su arıtma gibi hizmetleri o nüfusa göre yapıyorum" dedi.
Yaz aylarında Muğla'daki ticari faaliyetleri nedeniyle katma değer üreten başta oteller ve büyük mağaza zincirlerinin vergilerini İstanbul veya Ankara'da verdiklerini, bunun da haksızlığa neden olduğunu açıklayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, "Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye ve Menteşe'de faaliyet gösteren otel veya diğer ticari olayların, şirketlerin merkezi İstanbul'da. Ama buradan elde ettikleri katma değeri, vergi gelirlerini İstanbul'a aktarmış oluyorlar. Halbuki bu katma değerler Muğla'da üretiliyor. Bizim yıllardır önerimiz, eğer bir holdingin veya bir mağaza zincirlerinin olduğu şirketin Muğla şubesinden bir gelir elde edildi ise bu gelir Muğla'ya yazılmalı. Elde edilen gelirin İstanbul'a yazılması ile haksız bir durum söz konusu oluyor. Bütün ticari faaliyetlerini Muğla'da yapıyorsa Muğla'ya, Antalya'da ise Antalya'ya, İstanbul'da ise İstanbul'a yazılmalı. Çünkü Belediyeler elde edilen vergiden pay alıyorlar. Bu haksızlığın giderilmesi ve gerçek ne ise ona göre bir gelirin elde edilmesi lazım ki, burada yaşayan yazın 4 milyona kadar çıkan nüfusa belediyelerimiz hizmet edebilsin" diye konuştu.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'e ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Hamle Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu, "Basında kamu görevini yapmaktadır. Hamle Medya Grubu olarak her zaman ilimizin ve ülkemizin çıkarlarının yanındayız. Daha güzel günler için işbirliği içinde çalışmayı diliyoruz" dedi.

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft