Ömer İlman'dan yurt açıklaması

Ömer İlman'dan yurt açıklaması
Eklenme : 30.09.2021 14:54:00
Görüntülenme: 990

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, Menteşe İlçesi'nde yapımı tamamlanan ancak hizmete giremeyen üniversite öğrencilerine yönelik yurtlarla açıklamada bulundu.

Kötekli Karadağ mevkiindeki 2 bin 24 kişilik Turgutreis erkek öğrenci yurdunun altyapı çalışmalarında sona gelindiğini ve önümüzdeki günlerde açılacağını dile getiren İlman, "Gençlik ve Spor Bakanlığımız Yurtlarımızın inşaatını tamamladı. Şimdi Bakanlığımız tarafından paket arıtma ve ileri arıtma sistemleri kurarak çözüm bulunan kanalizasyon işinde deşarj suyu İçin boru hattının döşenmesi işlemleri yapılıyor. Şebeke suyunun Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanından Yurtlara taşınması İçin terfi istasyonu ve pompa sistemleri de yine Bakanlığımız tarafından yapılarak gençlerimizin Muğla'da barınma sorunlarının çözümü İçin her türlü altyapı hizmeti üstlenilmektedir" dedi.

8 bin 464 öğrenci başvurdu

Başvuran ve yerleşen öğrenciler hakkında da bilgi veren İlman, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Muğla'da, 2021-2022 eğitim öğrenim yılında yurtlarımıza ilimiz genelinde 8 bin 464 öğrenci başvuru yapmış olup bu öğrencilerden 3 bin 764'ü yurtlarımıza kesin olarak yerleştirilmiştir. Merkez ilçe Menteşe'de ise başvuran 6 bin 583 öğrencinin 2 bin 893'ü yurtlarımıza yerleştirilmiştir. 3 bin 690 öğrenci ise yedek sırası beklemektedir. Önümüzdeki günlerde açılacak 4 bin 48 kişilik yurtlarımızla birlikte Muğla'da yurt için başvuran öğrencilerin tamamı yerleşecektir. Boş kalan yurt kapasitemiz için tekrar başvurular alınacaktır.

Ayrıca yurda yerleşemeyip de İl Müdürlüğümüze başvuran 1492 öğrenciden 513 kişiyi yurtlarımıza misafir öğrenci olarak yerleştirdik. Kalan 979 öğrenciyi de Muğla Valimiz Sayın Orhan Tavlı'nın talimatıyla, kamu kurum ve kuruluşlarının misafirhanelerine yerleştirdik. Gece gündüz herhangi bir saatte gelen hiçbir talebi geri çevirmedik. Barınma sorunu çözüldü. Geri kalan 3 bin 690 öğrenci, önümüzdeki günlerde hizmete açılacak 2 bin 24 kapasiteli erkek öğrenci yurduna ve yılsonunda hizmete girecek 2 bin 24 kapasiteli kız öğrenci yurduna yerleştirilecek. İlk etapta 2 bin 24 kişi kapasiteli Turgutreis erkek öğrenci yurduna bakanlığımızdan onay alınarak 524 kişilik bir blok kız öğrencilerimize, 1500 kişilik üç blok erkek öğrencilere hizmet verecektir. Daha sonra açılacak 2 bin 24 kişi kapasiteli kız yurdumuzun devreye girmesiyle 524 kişilik kız bloğu erkek öğrenciler için kullanılacaktır. Önümüzdeki günlerde müracaatın üzerinde kapasitemiz oluşacağından Muğla'da GSB yurtlarını tercih eden öğrencilerin tamamı yerleşecek."

2022'de 13 bin öğrenci kapasitesine ulaşacak

Bakanlığın Muğla'da yurt atağı yaptığını belirten Ömer İlman "Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinin üst kısmında yeni açılacak yurtlarımız ile birlikte 2022 yılında Muğla merkezde yurt kapasitemiz 10 bin 665'e yükselecek. Fethiye İlçesinde yapımı devam eden 1350 kişilik öğrenci yurtlarımızın tamamlanmasıyla birlikte ise Muğla genelinde toplam 13 bin 41 öğrenciyi ağırlıyor olacağız. Yatağan ilçemizde 600 kişilik, Fethiye ilçemizde 1000 kişilik ve Menteşe'de 600 kişilik yurt proje çalışmalarımız devam etmektedir. Menteşe Düğerek yolu Vakıflar Bölge Müdürlüğü arazisine yurt yapımı için çalışmalar yürütülmektedir. Devletimiz Muğla'da gençlerimizin her daim yanındadır. İsteyen her gencimize yurt imkânı sağlayıncaya kadar çalışmaya ve yatırım yapmaya devam edeceğiz" dedi.

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft