Muğla Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, Covid 19 tedbirleri kapsamında halen kapalı durumda bulunan eğlence sektörünün yeniden açılması çağrısında bulundu.

Muğla Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, Covid 19 tedbirleri kapsamında halen kapalı durumda bulunan eğlence sektörünün yeniden açılması çağrısında bulundu.
Eklenme : 8.7.2020 14:11:00
Görüntülenme: 1412

Muğla Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, Covid 19 tedbirleri kapsamında halen kapalı durumda bulunan eğlence sektörünün yeniden açılması amacıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi.  

Oda Başkanı Mustafa Ercan, MUTSO Meclis Başkan Yardımcısı aynı zamanda 17. Meslek Komitesi üyesi Deniz Dakikoğlu ile gerçekleştirdiği basın açıklamasında eğlence sektörü işletmelerin kapalı olması nedeniyle zor durumda bulunduğunu belirtti.

Ülke olarak pandemi sürecinde zor bir dönemden geçtiklerini kaydeden Ercan, "Etkilerini hala görmeye devam ediyoruz. Bu süreçte pek çok düzenleme yapılarak hem vatandaş hemde işletmelere uygulanması zorunlu kurallar getirildi. Elimizden gelen gayreti ve hassasiyeti el birliği ile gösteriyoruz. Ancak dikkate alınması gereken durumlar var. Restoran ruhsatı bulunan eğlence mekanları 1 Haziran'dan açılırken bar, birahane, gece kulübü gibi eğlence mekanları hala kapalı. Bu işletmeler faaliyetlerini durduralı yaklaşık 120 gün oldu. İşletme sahipleri haklı olarak feryat ediyor. Çünkü bir işletmenin 120 gündür kapalı olması hem işletme sahibine hem de o işletmelerde çalışanlar için çok büyük sorun oluşturmakta. İşletme sahipleri hem hayatlarını sürdürmeye çalışıyor, bazıları kira ödemeye bazları da çalışanların sigorta primlerini ve maaşlarını ödemeye çalışıyorlar. Turizm bölgesi olan Muğla'da sektör temsilcileri ve çalışanları en çok çalışacakları dönemde aç kalıyor. Bunun yanında iş yaptıkları, mal ürün aldıkları tedarikçiler de etkileniyor. Bu ekonomik bir zincir. Bu zincirin bütün halkaları zararda üstelik aynı hizmet sektöründe bulunmalarına rağmen farklı bir ruhsat bulunan işletmeler faaliyetlerini sürdürüyor. Sahil bölgelerinde ise aynı işi yapan işletmeler saat 02.00 'ye kadar açık kalabiliyor. Bu haksız ve yanlış bir uygulamadır. Bu sorunun bir an önce giderilmesi ve mağdur işletmelerin, hijyen kuralları çerçevesinde bir an önce faaliyetlerine başlayabilmeleri gerekmektedir" dedi.

Daha sonra konuşan MUTSO Meclis Başkan Yardımcısı ve 17. Meslek komitesi üyesi Deniz Dakikoğlu ; "Covid -19 salgını nedeniyle zor bir süreçten geçiyoruz. Şüphesiz ki bu durumdan en çok etkilenen, maddi manevi zarar gören reel sektör oldu. Hem salgının vehameti hem de ekonomik kaygılar bizleri oldukça zorladı. Ancak bugün gelinen nokta 17. Meslek Komitesi temsilcileri adına kaygıyla ifade etmek isterim ki, normalleşme sürecinde yaşanan ayrıştırma bizleri zorlamakta. Bir işletmenin 120 gündür kapalı olması, o işletmeyi yok olmaya mahkum etmektir. Oysa bizim yok etmeye değil hep birlikte var olmaya ihtiyacımız var. Yoksa işletmelerimiz dükkanlarına kepenk vuracak ve bu bir domino taşı gibi herkesi etkileyecek. Müşteriler, toptancı ve tedarikçiler, işletme sahipleri, çalışanlar, toptancılar zarar görecek. Bizim bölgemiz turizm bölgesi olması sebebiyle 65 yaş kişilerin saat 22.00'ye kadar izin verildi. Bu sürenin 24 olması işletmelerin de saat 24.00'de değil saat 02.00'a kadar uzatılmasını istiyoruz" dedi.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu
Powered by BilgiSoft