Muğla Sağlık İl Müdürlüğü filyasyon ekipleri 13 ilçede 3 bin 115 kişiye PCR ve antikor testi uygulayacak.

Muğla Sağlık İl Müdürlüğü filyasyon ekipleri 13 ilçede 3 bin 115 kişiye PCR ve antikor testi uygulayacak.
Eklenme : 15.6.2020 17:30:00
Görüntülenme: 1439

Muğla'da sağlık ekipleri korona virüs (Covid-19) hastalığına karşı bağışıklığı tespit etmek için PCR ve antikor taramalarına başladı. Türkiye genelinde 81 ilde 153 bin 577 hanede gerçekleşecek taramalarda Muğla'dan 3 bin 115 kişiye PCR ve antikor testi uygulanacak.

Kadir Tamer

Sağlık Bakanlığı'nın bu hafta başlattığı "Yeni korona virüs (Covid-19) Hastalığı Seroprevalans Araştırması" için Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ülke genelinde rastgele belirlediği hanelere yönelik antikor ve PCR testi Muğla'da da uygulanmaya başladı.

İl genelinde Muğla Sağlık İl Müdürlüğü'ne bağlı saha elemanları olan filyasyon ekipleri 13 ilçede 3 bin 115 kişiye PCR ve antikor testi uygulayacak.

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), korona virüs (Covid-19) ile mücadele için başlatılan "Toplum Tarama Çalışması" ile bilinenlerin dışında bilinmeyen vaka sayılarını da tespit etmeyi amaçlıyor. Uygulama kapsamında sağlık ekipleri, TÜİK'in belirlediği adreslere giderek, kişilerin rızası dahilinde PCR olarak adlandırılan Covid-19 testini gerçekleştiriyor. Test yapılan kişilerde aktif vaka olup olmadığı, hastalığı geçirip geçirmediği ve bağışıklık durumu gibi değerler ayrı ayrı araştırılarak raporlanacak.

 Alınan örnekler Muğla'da test edilecek

Muğla Sağlık İl Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre Bodrum'da 575, Fethiye'de 498, Milas'ta 445, Menteşe'de 356, Marmaris'te 300, Seydikemer'de 180, Ortaca'da 164, Yatağan'da 147, Dalaman'da 125, Köyceğiz'de 118, Ula'da 92, Datça'da 82 ve Kavaklıdere'de 33 olmak üzere il genelinde toplam 3 bin 115 kişiye PCR ve antikor testi uygulanacak.

Muğla Sağlık İl Müdürlüğü'ne ait il genelinde bulunan yaklaşık 80 filyasyon ekibinin katılımı ile gerçekleşecek olan taramalarda alınacak örnekler daha sonra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Referans Laboratuvarında  testten geçirilecek. Sonuçlar daha sonra Sağlık Bakanlığı'na bildirilecek. Muğla'da başlayan çalışmaların yaklaşık 12 gün içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Süreç nasıl işleyecek

Toplumdaki bağışıklık oranını tespit edebilmek adına başlatılan çalışmada Sağlık Bakanlığı ve TÜİK ile birlikte ülke genelinde 153 bin hane, Muğla'da bu rakam ise 3 bin 115 kişi olarak belirlendi. Muğla Sağlık İl Müdürlüğü'ne bağlı filyasyon ekipleri ellerindeki adreslerle sahaya gidecekler. Belirlenen kişilerden kan örneği ve sürüntü örneği alınacak. Alınan kan örneğinde Covid-19'a karşı bağışıklık gelişip gelişmediğine (antikor) bakılacak. PCR sürüntü örneğinde ise örnek alınan kişinin Covid-19 olup olmadığı tespit edilecek. Yapılan tahlillerde numune alınan kişide eğer Covid-19 çıkması durumunda tedavilerinin yapılmasının yanında filyasyon ekipleri bu kişilerin kimlerle temas ettiğini tespit edecek.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu
Powered by BilgiSoft