Muğla'da yüz yüze eğitim 15 Şubat'ta başlıyor

Muğla'da yüz yüze eğitim 15 Şubat'ta başlıyor
Eklenme : 12.02.2021 15:38:00
Görüntülenme: 5061

15 Şubat Pazartesi günü, Muğla'da İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla belirlenen salgın koşullarının hafif seyrettiği ya da virüsün hiç görülmediği köy ve benzeri yerleşim yerlerindeki 183 ilkokulda 13 bin 343 öğrenci, 105 ortaokulda 9 bin 933 öğrenci ile 63 bağımsız anaokulunda 3 bin 123 öğrenci yüz yüze eğitime başlayacak. Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 15 Şubat Pazartesi günü toplam 351 okulda 27 bin 399 öğrenci ikinci yarı yıla sınıflarında yüz yüze eğitim ile başlayacakları kaydedildi.

Kadir Tamer

Açıklamada çocuğunu yüz yüze eğitime göndermek istemeyen velilerin okul müdürlüklerine yazılı olarak başvuru yapması halinde öğrencileri uzaktan eğitimle derslerine devam edebilecekleri, bu öğrencilerde devam zorunluluğu aranmayacağı kaydedildi.

15 Şubat Pazartesi günü yüz yüze eğitime başlayacak olan okullarda tüm hazırlıkların tamamlandığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, "Pazartesi günü, salgın koşullarının hafif seyrettiği ya da virüsün hiç görülmediği köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde; 183 ilkokulumuz, 105 ortaokulumuz ve il genelindeki 63 bağımsız anaokulumuz eğitim öğretime başlayacak. Eğitim kurumlarımızda hijyen şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon önleme ve kontrol kılavuzu uyarınca, eğitim öğretime başlayacak olan okullarımızda tüm hazırlıklarımız tamamlandı. Sınıflarda, öğrenciler arasında 1-1,5 metre sosyal mesafe sağlanacak şekilde düzenlemelerin yapıldığını ve tüm okullara ihtiyaç duydukları sıvı sabun, yüzey temizleyici gibi temizlik malzemeleri ile dezenfektan ve maskeler okullara ulaştırıldı" dedi.

Öğrencilerin sağlıklı ve güvenli bir okul ortamında eğitim görmesi adına yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre; Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) iş birliğinde yürütülen çalışmalar neticesinde, Muğla genelinde okulların tamamının "Okulum Temiz" belgesi almaya hak kazandığını aktardı.

İl Milli Eğitim Müdürü Töre, açıklamasına şöyle devam etti:

"Okullarda temizlik görevlilerinin iş esnasında maskenin yanı sıra eldiven, bone ve benzeri korucuları kullanmaları için önlem alındı. Okullarda belirlenen noktalarda maske, eldiven gibi atıklar için ayrı olmak üzere elle temas etmeden açılıp kapanabilen atık kutuları yerleştirildi. Salgın, solunum yoluyla geçtiği için kapalı alanlardaki yüksek sesli toplu etkinliklerin riski artırması nedeniyle, sınıflarda yüksek sesle etkinlik yapılmaması için düzenlemeler yapıldı. Eğitim ortamlarının düzenli olarak doğal yollarla havalandırılması için gerekli düzenlemeler yapıldı ve okullarımızda düzenli olarak hijyen uygulamalarımız yapılıyor."

2020-2021 Eğitim Öğretim yılının ikinci yarıyılının başlayacağı 15 Şubat Pazartesi günü öğrencilerin uzun bir aradan sonra yeniden okullarına kavuşmalarının coşkusu çeşitli etkinliklerle kutlanacağını kaydeden Töre, "Bu kapsamda yüz yüze eğitime başlayacak olan tüm okullar bayraklarla donatılarak süslenecek. Okullarımız şenlik havasında açılacak. Hafta sonundan itibaren  "Hasret bitiyor, okullar açılıyor" teması ile başlayacak olan etkinliklerimiz, 15 Şubat Pazartesi Günü "Okullar Çiçek Açtı" teması ile devam edecek. Tema ile uygun olarak öğretmenlerimiz okullarda tüm öğrencilerini çiçeklerle karşılayacak" dedi.

İstiklal Marşımızın 100. Yılına vurgu yapmak ve farkındalık oluşturmak için okullarımızda Bayrak Törenlerinin coşkulu bir şekilde gerçekleştirileceğini ifade eden Töre, "Yapılan etkinliklerin okul ve kurumlarımızın resmi sosyal medya hesaplarından aynı etiket ile paylaşılarak yaygınlaştırılması sağlanacak" diye konuştu.

1 Mart 2021 tarihinden itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak, tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da yüz yüze eğitime başlanacak.

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft