Muğla'da üniversiteden eğitime önemli katkı

Muğla'da üniversiteden eğitime önemli katkı
Eklenme : 13.12.2020 17:03:00
Görüntülenme: 1926

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi üyelerinden Doç. Dr. Vural Hoşgörür'ün yürütücülüğünde 'Yoksulluğun Yeni Yüzü: Kent Yoksulluğunun Eğitime Yansımalarına İlişkin Bir Eylem Araştırması' projesi hayata geçiriliyor. TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında Muğla'da iki yıl boyunca bir yandan alt gelirli ailelerin çocuklarının ekonomik sorunlardan eğitimlerine neden olumsuzluklar araştırılırken diğer yandan çözüm önerileri ortaya çıkarılacak.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından alt gelir grubunda yaşanan yoksulluğun eğitime yansımalarının görünür hale getirilmesi ve bir müdahale programı geliştirilmesi amacıyla çalışma başlatıldı.

TÜBİTAK 1001 Projesi olarak tasarlanan 'Yoksulluğun Yeni Yüzü: Kent Yoksulluğunun Eğitime Yansımalarına İlişkin Bir Eylem Araştırması' isimli projenin yürütücülüğünü Eğitim Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Vural Hoşgörür yaparken, Prof. Dr. Kasım Yıldırım, Doç. Dr. Necdet Aykaç, Doç. Dr. Tuğba Hoşgörür, Dr. Öğretim Üyesi Sergender Sezer, Dr. Öğretim. Üyesi Mine Kizir, Araştırma Görevlisi Mirace Karaca, Yüksek Lisans öğrencileri Eda Yeşil ve Necdet Turgut araştırmacı olarak görev alacak.

Proje kapsamında Muğla'da kent yoksulu öğrencilerin eğitim hayatlarında hangi konularda dezavantajlar yaşadıkları kapsamlı bir şekilde araştırılacak.

Menteşe'de 2 mahalle pilot bölge

2021 yılının Ocak ayında başlaması hedeflenen projede Muğla'nın Menteşe İlçesi'nde sosyal yardımlaşmadan en fazla destek alan 2 mahalle pilot bölge olarak seçildi. Proje kapsamında ayrıca kent yoksulluğunun eğitim ortamına yansımasını belirleyebilmek için kent yoksulluğunun yoğun olduğu okullardaki yönetici, öğretmen ve öğrencilerden de veriler toplanacak. Toplanan verilerle özellikle kent yoksulu ailelerin ve öğrencilerin yaşadıkları sorunlar, farkındalıkları, eğitime bakışları, ekonomik, sosyal ve kültürel sermayeleri derinlemesine ortaya konulmaya çalışılacak. İki yıl devam edecek proje kapsamında pilot bölge olarak seçilen iki mahallede bulunan 280 hanede 790 vatandaş, bin 430 öğrenci, 180 öğretmen, 12 idareci ile yüz yüze görüşme hedefleniyor. Araştırma ekibi alt gelir grubu aileler ve çocuklarıyla yapacakları anketler ile bir yıl boyunca veri toplarken bir yıl boyunca da uygulama çalışmalarına ağırlık verecek.  

Önemli bir çalışma

2021 çalışmalarına başlayacak projenin büyük bir önemi bulunduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Vural Hoşgörür, "Muğla varlıklı bir il olarak görülmesine rağmen alt gelir grubu ile üst gelir grubu arasında makas çok fazla açık olan illerden biri. Bu nedenle Muğla çalışmalarına Ocak ayında başlayacağımız projemiz için uygun bir kent. Yaklaşık 2 yıl sürecek projemizin bir yılı saha taraması bir yılı da tespit ettiğimiz sorunların çözüm uygulamaları olarak gerçekleşecek. Projemiz alt gelir grubunun yaşadığı ekonomik sorunlarının çocuklarının eğitimine yansıttığı olumsuzlukları tespit etme ve bu çocukların nasıl başarılı hale getirilir, nasıl topluma kazandırılır noktasında önemli bir çalışma olacak" dedi.   

Örnek bir proje olacak

TÜBİTAK destekli projenin sadece alt gelir grubu öğrencilerinin eğitimlerinde yaşadıkları sorunun tespit edilmesinin yanında çözüm önerileri ve uygulamaları ile tek proje olduğunu kaydeden proje yürütücüsü Doç. Dr. Vural Hoşgörür, "Alt gelir grubunda yaşanan yoksulluk üzerinde çalışmalar var ancak müdahale programları yok. Ama bu projemizde eğitimdeki dezavantajları ortaya koyarken bir müdahale programı oluşturacağız. Bu anlamda bu projenin herhangi bir örneği bulunmuyor. Proje sonucunda ortaya çıkan profile göre bir müdahale programı geliştirilip sahada uygulanacak. Bu müdahale programıyla, katılımcıların kent yoksulluğuna ilişkin farkındalıklarını artırılması ve öğrencilerin sorunlarının projenin sınırlılıkları çerçevesinde azaltılmasını hedefliyoruz" diye konuştu.

Türkiye'ye katkısı olacak

İki yıl sürecek proje kapsamında elde edilecek veriler ve müdahale programının ilgili kurumlar ile paylaşılacağını kaydeden Doç. Dr. Vural Hoşgörür, "Ayrıca bu projenin yalnızca ilimize değil bölgemize ve ülkemize de önemli katkıları olacak. Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin eğitim etkinliklerinin içinde aktif olarak yer almaları ve örnek çalışmalar yapmaları sağlanacak. Projenin başka kentlerde uygulanabilmesi için ise modüler programlar hazırlanacak ve yaygınlaştırılması için gerekli kurumlara önerilecek" dedi. 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft