Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Muğla'da Jeotermal Tartışmaları

Eklenme : 16.10.2020 00:00:00
Görüntülenme: 1303

Muğla, coğrafyası, iklimi ve doğası ile adeta turizm için yaratılmış bir yer. Zaten bizler de Muğla'mızı yer  yüzü cenneti olarak tanımlıyoruz. 1980'li yıllarda turizm patlaması yaşanmış ve bu durum artarak devam etmiştir. Muğla'nın bir çok ilçesi ve turistik yerleri sadece Türkiye'de değil dünya'da da tanınır hale gelmiştir. Bugün Muğla'nın her ilçesi doğrudan veya dolaylı olarak turizmden pay almaya başlamıştır.

Dün, dedelerimizin, ninelerimizin tütün diktiği, pamuk diktiği, narenciye topladığı tarlalarda bugün 5 yıldızlı oteller yükselmektedir. Artık Muğla ekonomisinde turizm önemli bir paya sahip olmuştur. Ağırlıklı olarak deniz, kum ve güneş turizmine yönelik turizm yapılması sebebi ile yılda, ancak 5-6 ay kadar turizm yapılabilmektedir. Oysa, Muğla 12 ay turizm yapılabilecek potansiyele sahiptir.

Yıllardan bu yana valilik, kaymakamlık, belediyeler ve turizmcilerimiz Muğla turizminin 12 aya çıkartılması noktasında çalışmalar yapmasına rağmen çok da başarılı olmuş sayılmazlar. Bu çalışmalar sırasında Muğla için birçok alternatif turizm önerileri de olmuş ve olmaktadır.

Termal turizm de bu alternatiflerden birisi olup bu konuda uzunca zamandır özellikle Bodrum Yarımadasında çalışmalar yapılmaktadır. Hatta bununla ilgili Bodrum'da bir dernek bile olduğunu hatırlamaktayım.

Toplum olarak kolaycı bir yaklaşım şeklimiz olduğu gibi bir şeyi araştırıp incelemeden de fikir beyan etmek gibi bir hastalığımız var. Özellikle siyasette, yükte hafif pahada ağır şeyleri siyaset malzemesi yapıyoruz. Oysa, toplumu yöneten ve yönlendiren bu kitlenin özellikle toplumu ilgilendiren konulurda daha araştırmacı ve dikkatli olması gerekmektedir.

Son dönemde Muğla'daki jeotermallerle ilgili bir kısım muhalefet tarafından yapılan açıklamaların da bu bağlamda değerlendirilmesi gerekmektedir. Hiç bir bilimsel gerçekliği olmayan açıklama ve eleştireler faydadan çok zarar vermektedir. Toplumda Muğla talan ediliyormuş havası oluşturmak son derece yanlış bir yaklaşımdır.

Muğla'daki termallerin niçin ve ne sebeple Muğla'ya zarar vereceği bilimsel olarak açıklanmadan sadece popülist bir yaklaşımla karşı çıkmanın Muğla'ya faydası olmayacaktır. Çıkartılması ve kullanılması durumunda bir zararı olacaksa da bunu hepimizin bilmesi ve karşı durması gerekmektedir.

Komşu ilimiz Aydın'da çıkartılan ve enerjide de kullanılan termal suların tarıma yönelik olumsuz etkileri bazen ülke gündeminde de haber konusu olmaktadır. Zira, jeotermal enerjide kullanılan bu sıcak suların derecesinin çok yüksek olduğu ve bu sebeple de çevreye ve tarıma olumsuz etkisinin olduğu belirtilmektedir.

Oysa, Muğla'daki termal suların, su sıcaklığının oldukça düşük derecelerde ve hatta bazı bölgelerdekinin 40 derecelerde olduğu ve termal turizm için bile yeterli olmadığı belirtilmektedir.

Bu bağlamda çevreye hiçbir zararı olmayacak olan termal suların çıkartılması, Muğla turizmine ve hatta tarımına katkı sağlayacaktır.

Menteşe Belediye Meclis Üyeliğim sırasında Menteşe'nin Yerkesik/Yeşilyurt ile Göktepe bölgelerinde bulunan sıcak suların çıkartılması gerektiğini ve hatta bu konuda Valilik, Muğla Ticaret Odası, Menteşe ve Muğla Büyükşehir Belediyeleri'nin işbirliği yaparak çalışma yapması gerektiğini belirtmiştim. Bunun yanında, Menteşe Belediye Başkan Adaylığı dönemimde de Menteşe ilçesindeki sıcak suların Menteşe turizmi ve tarımında kullanılmasını projelerim arasına almıştım.

Ülkemizde, Aydın, Denizli, Afyon, Ağrı, Ankara, Kırşehir, Manisa, Nevşehir, Şanlıurfa, Kütahya, İzmir ve Yozgat illerinde termal sulardan yararlanılarak seracılık yapılmaktadır. Hatta bu tip projelere Tarım Bakanlığı da destek vermektedir.

İşte, Muğla olarak termal sulardan nasıl ve nerelerde yararlanırız araştırması yapmamız gerekirken popülist bir yaklaşımla karşı çıkmamız öncelikle Muğla'ya zarar vermektedir.

Bizler, Muğla ortak paydasında buluşabilmeliyiz.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft