Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Muğla'da Ev Fiyatları Neden Pahalı?

Eklenme : 25.9.2020 00:00:00
Görüntülenme: 644

Ev, bir insanın ya da ailenin içinde yaşadığı yapı olarak tarif edilmektedir. Türk insanının hayatında ev son derece önemlidir. Bazıları hayatı boyunca bir ev sahibi olamaz iken bir çok kişi de bir ev sahibi olabilmek için yıllarca çalışmaktadır. Hatta ev sahibi olabilmek atasözümüze de "Dünyada Mekan Ahirette İman " şeklinde girmiştir.

İşte bu sebeple de Türk insanının her zaman konut talebi olmuş ve olacaktır.

İbn-i Haldun "Coğrafya kaderdir" demiştir. Aslında Muğla'nın konut sorununun temelinde  coğrafyası yatmaktadır.

Muğla gibi güzel bir coğrafyada yaşamak herkese nasip olacak bir şey değildir. İşte bu sebeple de gerek ülkeden ve gerekse dünyadan bir çok kişi Muğla'da yaşamak için ilimize gelmektedir. Özellikle tüm dünyayı derinden etkileyen pandemi sonrasında Muğla iline yönelik ilgili ve alaka daha da artmış durumdadır. Sadece şehir merkezlerine değil köylere bile ciddi bir talep vardır.

Bunun yanında Muğla ilinin çok büyük bir kısmının ormanlarla kaplı olmasının yanı sıra bir çok yerinin de ÖÇK ve SİT gibi özel yasalarla korunmuş olması konut sorununun çözümünde  parantez açılması gereken ayrı bir konudur.

Bu sebeple de, Muğla genelinde konut yapılabilecek imarlı alanlar başka yerlere göre oldukça azdır. Kısacası, bu durum konuttaki arz ve talep dengesini konut arzı aleyhine etkilemektedir.

Bütün bunlar Muğla'daki konut sorununun temelini oluşturan sebepler olmakla birlikte dün ve bugün yapılması gerekip de yapılmayan bazı konularda konut sorununun başkaca sebeplerini oluşturmaktadırlar.

İşte bunların başında Muğla'nın yerel yönetimleri yani belediyeleri gelmektedir. Muğla uzun yıllar bir çok belde belediyesi ve ilçe belediyelerince yönetilmiştir. Bu durumun gerek yetki karmaşası ve gerekse küçük küçük alanların farklı belediyelerin yetki alanında olması sebebi ile bütüncül bir anlayışı engellediği ve arsa üretiminde bir sorun oluşturduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Muğla, 2014 yılında Büyükşehir olmasını takiben bir büyükşehir belediyesi ve 13 ilçe belediyesi ile yönetilmeye başlanmıştır. Aslında Büyükşehir Yasası, ilin tamamının tek elden yönetilmesini amaçlayan bir yasadır. Amacı her konuda büyük resme bakılmasıdır. Ancak, Muğla Büyükşehir Belediyesi bu konuda bu güne kadar yeterince başarılı olamamıştır.

Aslında, Muğla'daki sorun imar yönetimindedir. Zira, Muğla'daki imar yönetiminde Muğla'ya göçün engellenmesi anlamında  bir politik tercih kullanılmaktadır. Ancak, bunun sürdürülebilmesi mümkün değildir. Muğla imarındaki bu bakış açısı Muğla'nın ticaretinden sanayisine kadar bir çok şeyi olumsuz olarak etkilemektedir. Oysa, Muğla'nın konuta ve de yatırıma ihtiyacı vardır.

Belediyelerin her konuda olduğu gibi konut ihtiyacında da uzun vadeli projelerle sorunu çözmeye çalışması gerekirken kısa vadeli çözümlere yönelmesi  aslında Muğla'nın konut sorunu ile baş başa kalmasının nedenlerinden birisini oluşturmaktadır.

Muğla'ya ciddi anlamda göçün başladığı 80'li yıllarla beraber yapılması gereken kalıcı ve uzun vadeli projelerin hep geciktirilmesi ve bunun da genelde bir politik tercih olması sorunu bugün içinden çıkılamaz bir hale getirmiştir.

Artık Muğla'nın bir çok yerinde trilyonları geçen daire fiyatları ve beraberinde gelen anormal kira bedellerini Muğlalının taşıması mümkün değildir. Aslında emlaktaki fiyat artışı sadece kira fiyatlarını değil beraberinde ticaretten turizme bir çok şeyi de olumsuz etkilemektedir.

Esasen, özellikle pandemi ile Muğla'ya yönelen iç göçün de oluşturduğu konut talebinin karşılanabilmesi için öncelikle Muğla'nın İmar politikasının değişmesi gerekmektedir. Daha sonra ise tüm Muğla'nın bütününü  ele alan bir bakış açısı ve akabinde de  büyük ve belki de çılgın projelerin devreye girmesi gerekmektedir.

Bunlar, il genelinde öncelikle hazine arazilerinin imara açılarak bu bölgelerde toplu konut projelerinin yapılması, şehir merkezlerine yakın mahallelerde yeni konut alanları oluşturulması ve bazı bölgelerde de sosyal donatıları da olan yeni yerleşim alanları oluşturulması olarak düşünülebilir.

Coğrafya bir kaderse de;

"Biz, her insanın kaderini kendi çabasına bağladık" İsra 13

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu
Powered by BilgiSoft