MSKÜ'ye Yapay Zeka ve Siber Güvenlik bölümleri

MSKÜ'ye Yapay Zeka ve Siber Güvenlik bölümleri
Eklenme : 14.10.2021 12:48:00
Görüntülenme: 566


Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Yapay Zeka ve Siber Güvenlik bölümlerinin açmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek 2021-2022 eğitim öğretim yılının başlamasının ardından basın mensupları ile bir araya geldi. Çiçek, toplantıda yeni eğitim-öğretim dönemin yapacağı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin birçok konuda ilk 10 üniversite arasına girdiğini kaydeden Rektör Çiçek, "Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 4-5 yıl içerisinde Türkiye'de en çok konuşulan üniversitelerden birisi olacak. İnanın çocuklarımız nasıl iş bulabilir diye her gün düşünüyorum. Devletin imkanlarını çok güzel kullanarak özel şirket gibi çalışıyoruz" dedi.
Sıtkı Koçman'a teşekkür
Çiçek, "Bugün Üniversitemizin hamisi Merhum Sıtkı Koçman'ın ölüm yıldönümü. Üniversitemiz 1992 yılında kuruldu. Merhumun 30 Milyon Dolar nakit bağışı kurucu rektörümüze vermesi ile birlikte bir çok bina yapıldı. 80 bin metrekare kapalı alan yapıldı o parayla. Üniversitemizin bugün 400 bin metrekare kapalı alana ulaştı. O dönem yapılan yatırımın ne kadar büyük olduğunu görebiliyoruz" dedi.

Rektör Hüseyin Çiçek konuşmasına şöyle devam etti:

"Üniversite olarak bir çok alanda ilk 10'dayız. Türkiye'de bir Ar-Ge üniversitesi olmak istiyoruz ve bu konuda gece gündüz ekibimizle beraber çalışıyoruz. Yaklaşık 3 bin kişilik bir ekip ile bu başarıları elde ediyoruz. Memnuniyet açısından ilk 10'da olan bir üniversite olarak giderek yukarı tırmanan bir Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi var. Açtığımız Teknoloji Transfer Ofisi sayesinde öğrencilerimizin bilgilerini sanayi ile birlikte ürüne dönüştürmeye başladık. TEKNOPARK'ımız var. 24 şirket var içerisinde. Bu şirketlerin bazıları ihracat yapacak duruma geldi. Diğer TEKNOPARK'lardan farklı olarak bizde daha çok bilişim şirketleri yer alıyor. Bu da bizi sevindiriyor. Öncelikli hedefimiz öğrenciler, sonra araştırma geliştirme, en son bulunduğumuz kente katkı yapmak ve TEKNOPARK bunlardan bir tanesi. Marka bir üniversite, marka bir Muğla için çabalarımız sonuç verecek. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 4-5 yıl içerisinde Türkiye'de en çok konuşulan üniversitelerden birisi olacak."

Kira artışları ile ilgili soruyu cevaplandıran Rektör Çiçek, "Öğrencinin ne kadar değerli olduğunu binalar boş kalınca herkes gördü. Bu nedenle kiraların yükseltilmesi yanlış. Muğla'da yine kira konusunda makul kalan yerler de var. Başka iller daha kötü durumda. Öğrenciye iyi hizmet vermek gerekiyor. Devletimiz yeni yurdu açtı. Yeni yurtlarla bu sorun çözülecek diye düşünüyoruz. Tabi ki Muğla çok fazla tercih edilen bir kent. Bunun da etkisi oluyor. 5 bin kişilik öğrenci yurdunun tamamı açıldıktan sonra barınma sorunu büyük ölçüde çözülecek" dedi.
Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, üniversiteye açılması planlanan bölümler ilgili olarak ise, "İnanın çocuklarımız nasıl iş bulabilir diye her gün düşünüyorum. Devletin imkanlarını çok güzel kullanarak özel şirket gibi çözüm üretmeye çalışıyoruz. YÖK'e başvuru yaptım. Yapay Zeka Bölümü ile Siber Güvenlik Bölümü açacağız. YÖK'ten bana sen hızlı gidiyorsun hocam, bu da seneye kalsın dediler. Seneye açacağız. Hukuk Fakültesi için bina arıyoruz. Mimarlık Fakültesi için bina istedik vermediler. Hukuk için inşallah merkezde bir bina ayarlarız" dedi.

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft