Metin Ergun, Göcek Limanı hakkında soru önergesi verdi

Metin Ergun,  Göcek Limanı hakkında soru önergesi verdi
Eklenme : 26.05.2021 15:06:00
Görüntülenme: 1340

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun, Muğla'nın Fethiye ilçesindeki SEKA Limanı'nın özelleştirilmesi tamamlandıktan uzun süre sonra ortaya atılan iddialarla ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Muhittin Direk

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun verdiği soru önergesinde, "15 Ağustos 2019 tarihli Resmî Gazete'de yayınlanan 1458 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı'nda, Muğla ilimizin Fethiye ilçesine bağlı Göcek mahallesinde 6680 ve 6681 parselde bulunan 7217 metrekarelik taşınmazların ihale yoluyla 42 milyon Türk Lirası karşılığında satıldığı açıklanmıştır. Basına yansıyan bazı iddialara göre, özelleştirme ihalesi yapılırken bu taşınmazların karayolu ile bağlantısız bir şekilde özelleştirildiği belirtilmektedir. Dolaysıyla yolu olmayan bu taşınmazların normal şartlardaki fiyatının çok altında satıldığı ifade edilmektedir. Aynı haberlere göre, karayoluyla bağlantısı olmayan iskele ve limanı alan şirkete, Göcek Orman İşletme Müdürlüğü tarafından başka bir firmaya tahsis edilen araziden daha sonra geçiş izni verildiği ortaya çıkmıştır. Yani yol bağlantısı olmadan düşük fiyatla ihale edilen taşınmazlara daha sonra yol bağlantısı sağlanması ile taşınmazların değerleri artmış, dolaysıyla Hazine'ye olması gerekenden çok daha düşük bir gelir aktarıldığı iddia edilmektedir" dedi.

Metin Ergun'un Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği şu sorulardan oluştu:

"Söz konusu taşınmazların satıldığı ihalede, liman ve iskelenin karayolu bağlantısı olup olmadığı veya satış sonrasında yol tahsis edilip edilmeyeceği hususları açıklanmış mıdır? Söz konusu taşınmazların satışının öncesinde veya sonrasında yol bağlantısının olup olmamasının söz konusu taşınmazların değerinde yarattığı fark konusunda bir değerleme yapılmış mıdır? Yapıldıysa bu fark kaç Türk lirasına tekabül etmektedir? Satış sürecinde veya sonrasında Rekabet Kurumu ihale sürecini denetlemiş midir? Eğer böyle bir denetim yapıldıysa Rekabet Kurumunun satış konusundaki görüşü ne olmuştur?"

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft