Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Menteşe sürgünleri mahkemeyle dönmeye başladı!

Eklenme : 6.8.2020 00:00:00
Görüntülenme: 1744

Muğla Büyükşehir Belediyesi sık sık kendi içinde "anket yapan" bir geleneği oluşturmak üzere...

Sonuçlandı mı bilmiyoruz Temmuz ortalarında birimlerde yine bir anket uygulaması vardı.

Bu güzel bir şey. Keşke yerel yönetimlerimiz "yalakalık yapmayacak" özel firmalara veya üniversitemizin sosyoloji bölümü hocalarına anket yaptırıp, hem başarılı olup olmadıkları hem de vatandaşın beklentilerini, şikayetlerini görseler... İyi olmaz mı?

Bize göre iyi olur da kendileri bilir. Basın Halkla İlişkiler Birimlerini faaliyete geçirip bunu kendileri de yapabilirler. İnsan durumunu merak etmez mi Allah aşkına...

Tabi bunlara gerek yok. Onlar durumlarını biliyorlardır. Sabah akşam "Çok iyiyiz" diyen bürokratları, "hıh" deyici atanmış siyasi kadroları vardır. Ne kadar başarılı olduklarını nasıl olsa biliyorlardır...

 

xx           xx           xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin bu anket çalışması için şu duyuru yapılmış:

"Değerli personelimiz; iş ortamına, mesai arkadaşlarınıza ve amirlerinize olan memnuniyet seviyenizin değerlendirileceği bir anket yapılacaktır. Sizlerin rahat katılımının sağlanabilmesi için anketler çalışma bölgenizdeki kapalı kutularda toplanacaktır. Söz konusu anketin sonuçları bizzat Belediye Başkanımız tarafından değerlendirileceği için, katılımınız ve sorulara gerçek görüşünüze uygun cevaplar vermeniz son derece önemlidir. B018"

Ne dersiniz, bir çalışan amirleri için gönül rahatlığı ile değerlendirme yapabilir mi?

Seneler önce mülga Muğla Belediyesi'nde Osman Gürün'e basın danışmanlığı yaparken, hatırlar mı bilmem kendisinden Arasta esnafını dolaşmasını istemiştim. Ardından da "Tek başınıza dolaşırsanız verimli olur." demiştim. Merak edip sorunca, "Yanınızda ben olmayayım. Özellikle Zabıta Amiri ve başka idareci olmasın. Olursa vatandaş şikayetini dile getirmez." demiştim.

Anımsamayabilir tabi.. 20 yıllık hikaye.. Başkan Gürün o zaman Arasta'ya çıkmamıştı.. "Borçtan kıpırdadığımız yok. Çıkıp hangi hizmeti anlatacağız." demişti... Kendine göre haklıydı da, ama...

 

xx           xx           xx

Bu anket duyurusu sosyal medyada belediye personeli tarafından paylaşıldı. Onlardan birinin altına yine personelden biri olmalı şöyle yazdı:

"Sevgili Muğla Büyükşehir Belediyesi; birincisi ben sizin personeliniz değilim. İkincisi sormuş olduğunuz soruya cevap vereyim, yapmış olduğunuz hizmetler gayet güzel, ama birim amirleriniz ve müdürleriniz personeller üzerinde egolarını tatmin ediyor. Bu sebepten dolayı personelden gerekli verim alamıyorsunuz. Ayrıca emin olun bu ankette işten çıkarılma korkusu ile kimse gerçekçi cevapları veremeyecektir."

Bir başkası bu yorumun altına "Tek kelime ile mükemmel bir tez.. Altına imzamı atarım kardeşim.. Malesef ego ile işbilmezlik beraber. Personeller selam vermiyor korkudan. Ben bunu anlatamadım.. İnsanların facebook'ta beğenilerine kadar biliyorum.. Korkuyorlar.. Bunu hiç bir zaman dikkate almıyorlar.. Bravo" diye yazarken, bir başkası şu paylaşımda bulundu:

"... abicim, yaşım genç ama ben bu partiye yıllarımı verdim ve seve seve vermeye devam edeceğim. Partili belediyeme zarar gelmesin diye doğruları ne kadar anlatmaya çalıştıysam o kadar zarar gördüm. Maalesef müdür ve amirlere biat etmediğim içinde onların işine gelen bir personel olarak görülmedim. Ben ideolojisi olan birisiyim onun içindir ki benim dünyamda biat kültürü yoktur. Ayrıca küçümsemek gibi olmasın ama zaten verilen 2500-3000 TL maaşa ihtiyacım yoktu. O dönem bazı değerli parti büyüklerimizin isteği üzerine işe girdim. (girmez olaydım)  Geç kalınmış olsada Osman Gürün başkan birim amirlerini ve müdürlerini gözden geçirmelidir...."

Yine belediye çalışanı olmalı, biri de "Ben gerekli cevapları vericem ama ben sevmiyorum amirleri ... Bazıları büyükşehirin çalışanı değil herşeyden yetkili amiri olarak görüyor sahada vatandaşa mahallede muhtarlara varıncaya kadar saygısızlık içindeler. Toplum nezlinde çalıştıkları kurumun ve büyükşehirin itibarına gölge düşürüyorlar. Birim amirleri bu tür personelleri kontrol etmelidir" diye yazmış...

 

xx           xx           xx

Sosyal medya elbette anketten bekleneni vermez. Ama "nabızdır".. İpucu verir...

O benim danışmanlık yaptığım kısa sürede "Dilek Kutularımız" vardı. Geçenlerde Yağcılar İşhanı iç avlu duvarlarında bir tane "unutulmuş" gördüm. Duygulandım. Her hafta Cumartesi günü açardık. Toplamda bazen bir çuvala yakın mektup çıktığı olurdu. Hepsine de olumlu veya olumsuz mektupla, telefonla veya yüzyüze cevap verilirdi. Bu uygulamadan nedense sonra vazgeçmişler.

Bizden sonrakilere zor geldiyse, koyun bir sandık Başkanlık Binası önüne personel derdini anlatsın. Koyun bir sandıkta Perşembe Pazarı girişine vatandaş derdini dile getirsin. Görün halinizi...

 

xx           xx           xx

SÜRÜLENLER BİRER BİRER DÖNMEYE BAŞLADI

Son yerel seçimlerde yüzde 36'nın faturası belediye çalışanlarına kesilmiş ve bu çerçevede Bağımsız Aday Behçet Saatcı'ya destek verdiği düşünülenlerin canları yanmıştı. Öyle ki Belediye-İş Sendikası yöneticisi olduğu söylenen bir belediye çalışanı Bodrum'dan Milas'a gönderilmiş ve o çalışan her gün Bodrum'dan Milas'a gidip gelmeye başlamıştı. Hala gelip gidiyor mu bilmiyorum...

Aynı şekilde Menteşe Belediyesi'nde Muhtarlık İşleri Müdürlüğünde çalışan Miyase Sayın da Mayıs 2019'da Zabıta Müdürlüğü'ne "gönderilmiş" ve bununla kalmamış, Bayır'a, Yerkesik'e görevlendirmelerle karşı karşıya kalmıştı.

Sayın'ın üyesi ve aynı zamanda yöneticisi olduğu KAMUSEN'e bağlı Türk Yerel Hizmet Sendikası, Muğla 1. İdare Mahkemesi'nde 15 Mayıs 2019'da Muğla 1. İdare Mahkemesi'ne işlemin durdurulması için başvurdu ve mahkeme Sayın'ın görevine iadesine karar verdi. İdare İstinaf'ta itiraz etti, ama oradan da "iade kararı" geldi ve Miyase Sayın görevine döndü...

Herkes hukukun yolunu bilmiyor tabi. Başta Büyükşehir İtfaiye'de pek çok çalışan yerinden edildi. Pes edip bırakanlar oldu...

 

xx           xx           xx

Aynı günlerde Menteşe Belediye Başkanlığı'nda Kültür ve Sosyal İşler Müdürü olan Hülya Ereşter bu görevinden alınarak Muhtarlık İşleri Müdürü olarak atanmıştı. Ereşter de 29 Nisan 2019 da işlemin iptali için Muğla 1. İdare Mahkemesi'ne başvurmuştu. Ancak mahkeme başvuruyu kabul etmeyince İstinaf'a gitmişti.

İzmir İstinaf, "İdarenin daha verimli bir çalışma olanağı yaratma saiki dışında cezalandırma ve istifaya (emekliliğe) zorlama amacı taşıdığı, davalı idare bünyesindeki  mobbing olarak nitelendirilebilecek türde tasarruflarda bulunulduğu, keyfi bir işlem olduğu, idarenin takdir hakkını kötüye kullandığı" iddialarını yerinde bulurken, kararında şöyle denildi:

"İstinaf başvurusunun kabulüne, Muğla 1. İdare Mahkemesi'nin 27.11.2019 günlü istinaf başvurusuna konu kararının kaldırılmasına, dava konusu işlemin iptaline, kesin olarak 24.06.2020 tarihinde oybirliğiyle karar verildi."

Uygulama için verilen 30 gün dolmak üzere. Bakalım Başkan Gümüş kararı uygulayacak mı?

 

xx           xx           xx

MUSKİ'DE YETKİ KAVGASI

Büyükşehir Belediyesi MUSKİ (Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi) ile KESK'e bağlı TÜM BEL SEN (Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası) arasındaki "yetki sorunu" sonunda mahkemeye taşındı.

Muğla Nöbetçi İdare Mahkemesi'ne "Yürütmenin durdurulması talepli" başvuru yapıldı. Büyükşehir Belediyesi'nde "yetkili sendika" Birleşik Kamu İş'e bağlı TÜM YEREL SEN ile MUSKİ'nin 303 kadrolu işçisi için 3 yıllık sözleşme yapmasına, MUSKİ'de yetkili olduğunu iddia eden TÜM BEL SEN karşı çıktı.  Telafisi imkansız sonuçlara sebeb olacağı gerekçesiyle işlemin durdurulması talep edilen başvuruda ".. sonuç olarak ise işlemin iptaline ve yargılamanın duruşmalı yapılmasına karar verilmesi" istendi.

Dilekçede, "Şu durumda Muğla Büyükşehir Belediyesi ve MUSKİ Genel Müdürlüğü ayrı kurumlar olarak değerlendirilmeli ve her birinde en çok üyeye sahip sendika ayrı şekilde belirlenmeli iken hepsinde toplam sayı alınarak tek bir sendikanın en çok üyeye sahip sendika olarak belirlenmesi hukuka uyarlı değildir. Nitekim bugüne kadar özellikle MUSKİ Genel Müdürlüğü ile her zaman ayrı sözleşmeler yapılmıştır. Ülke çapında tüm benzer kurumlarda da uygulama bu şekildedir." ifadelerine yer verildi!

Dilekçenin sonuç ve isteminde ise şu ifadelere yerverildi:

"Yukarıda açıklanan sebeplerden ötürü; davalı idarenin, müvekkil sendikanın 2019 yılı sonuna kadar yetkisiz bir sendika ile yapılmış olan toplu sözleşmesinin iptal edilerek, müvekkil sendika ile toplu sözleşme görüşmelerinin başlatılması talepli 12.07.2019 tarihli başvurusunun reddini içeren 26.07.2019 tarihli işleminin açıkça hukuka aykırı olması ve uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararlara sebep olması kaçınılmaz olduğundan öncelikle Yürütmesinin Durdurulmasına sonuç olarak ise İptaline, yargılamanın duruşmalı yapılmasına, yargılama gideri ve vekalet ücretinin karşı tarafa yüklenmesine karar verilmesini vekaleten talep ederiz. 12.09.2019"

.........................................

GÜNÜN SÖZÜ: Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun. - Che Guevara

GÜNÜN UYARISI; Lütfen maskenizi takın, ellerinizi sık sık yıkayın, sosyal izolasyon uygulayın.

ÇİVİ

Arkadaşım, "Parti kurmak mı turşu kurmak mı kolaydır?" diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft