Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Menteşe Belediyesi Çember Şenliği

Eklenme : 21.06.2022 00:00:00
Görüntülenme: 582

Geçen Cumartesi öğleden sonra, Menteşe Belediyesi Çocuk Bilim Alanı'nda çember çevirme şenliği vardı. Metinbilim Enstitüsü Derneği olarak 2010'dan beri Yerkesik beldemizde otantik çocuk oyunları ve oyuncakları şenliği gerçekleştiriyorduk. Gerçi 2 yıldır corona salgını yüzünden 2 yıldır gerçekleştiremiyorduk.

Yerkesik'te 2010 yılında şenliği hayata geçirdiğimizde Belediye Başkanı Yusuf Demirci Bey kardeşimiz çok büyük destekler vermişti ve bir yandan da Kültür ve Turizm Bakanlığı da destek veriyordu. Belde belediyeleri kapatılınca, Menteşe Belediyesi'nin desteğiyle bu şenlik devam etti. Tabii bu arada Muğla Büyük Şehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi, oyun ve oyuncak şenliğinin merkezde yapılmasını istediler. Çok yerinde bir talep idi ama bizim Yerkesik beldemizi tercih etmemizde konumundan ve durumundan kaynaklanan özel sebepler vardı. Büyük Şehir ve Menteşe belediyelerimize, buralarda başka faaliyetler gerçekleştirilebileceğini söyledik ve nihayet o gün geçen hafta geldi. Fakat bu defa etkinliği Metinbilim Enstitüsü Derneği değil de, yeni kurulan ve drama başta olmak üzere Muğla'ya renk katmaya başlayan MOTTOM Akademi Derneği ile gerçekleştirmeyi düşündük. Çünkü Metinbilim Enstitüsü Derneği otantik oyun ve oyuncak şenliği dışında başka faaliyetler de yapıyor ve adının sadece şenlikle anılmasını pek istemiyordu ama bu civarda yapılacak başka şenliklerin de Yerkesik şenliğini gölgede bırakması da istenilmiyordu. Ara çözüm bulduk ve Yerkesik'te yapılan şenliğin içinden bazı kısımlarının Menteşe'de de yapılmasını Belediye Başkanımız Bahattin Gümüş'e teklif etmeyi ve sivil toplum kuruluşu olarak da MOTTOM Akademi'yi aklımızdan geçirdik.

Teklifimizi önce MOTTOM Akademi'ye yaptık; kabul ettiler. Sonra beraberce Belediye Başkanımız sayın Bahattin Gümüş'e götürdük. Sağ olsunlar kabul ettiler ve geçen cumartesi gerçekleştirilen çember çevirme etkinliği gerçekleşti. Geçen cumartesi yapmamızın amacı da, Millî Eğitim Bakanlığı'nın okullarının 17 Haziran'da tatile girmesiydi.

"Niye sadece çember?" diye soranlar olacaktır.

İzah edeyim.

Genel bir çocuk şenliği başlığı altında düzenlense, her yerdeki şenliklerden biri olacaktı. Oysa Menteşe'ye bir farkındalık katmalıydık. O yüzden sadece çember şenliği yapmayı planladık ve bunu daha sonraki zamanlarda tekrarlamayı da düşündük. Başka şenlikler de var planımızda. İnşallah onları da hayata geçiririz.

Gelelim geçen Cumartesiye.

Şenlik saat 14:00'te başladı. Açılış konuşmalarında MOTTOM Akademi'den Özge Ceylan, kurumlarının faaliyet alanlarından biri olan rekreasyon ve animasyon uygulamaları çerçevesinde, geleneksel bir oyunun sergilenmesinden duydukları dile getirdi ve çember çeviren çocukların başarı ve mutluluk duygularını görmenin ayrı bir mutluluk olduğunu söyleyerek, bu imkanı veren Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'e teşekkür etti. Metinbilim Enstitüsü Derneği adına konuşmayı ben yaptım ve çocukların duran bir maddeye hareket kazandırmasının ve bu hareketi kontrol etmelerinin onlara verdiği mutluluğu anlatarak, çember çevirirken çıkan titreşimin ellerden ayak parmak uçlarına kadar yaşanan bir hazzın verdiği mutluluğun çocukları çok sevindireceğini söyledim.

Oyun kurucularımız çocuklara çember çevirmeyi öğretirken, en çok sevinen ve heyecanlanan, anneler, babalar, dedeler ve ninelerdi. Çocuklar hayatlarında ilk defa çember çevirirlerken, ana-babaları, dede-nineleri onlarla beraber sevinip heyecanlandılar. Bazı aileler de çemberi alıp çevirmeye ve çocuklarına torunlarına öğretmeye başladılar. Ailelerle beraber çember çeviren çocuklar o kadar mutlu idiler ki!... Zaman zaman bizim oyun kuruculara bile gerek kalmadan çocuklar kendileri ve aileleriyle çember çevirdiler.

İlk defa çember gören ve ilk defa çember çeviren çocuklar vardı. Birkaç zorlama ile hemen çevirmeyi öğrendiler. İşte o anda o çocuğun ve ailesinin yüzündeki gülümsemeyi görmenizi çok isterdim.

Çocukları tekno-kültürün yanında bu tür oyun ve oyuncaklarla bir araya getirmek onlara daha büyük bir özgüven kazandırıyor. Lütfen çocuklarımızı bu tür oyun ve oyuncaklarla daha sık karşılaştıralım.

 

 

 

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft