Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Menteşe Başkanlığı'nın yolu TOKİ'den, MUÇEV'den geçmez...

Eklenme : 16.7.2020 00:00:00
Görüntülenme: 1353

ERAY ÇİÇEK MENTEŞE BAŞKANLIĞINA MI HAZIRLANIYOR?

AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek "girişimciliği" ile ünlüdür. Beceriklidir. İlçe Başkanlığının yanında Köy Koop Genel Başkanıdır kendisi.. Bana sorarsanız geleceğin "Menteşe Belediye Başkanı"dır...

Geçenlerde düzenlediği basın toplantısında Muğlalıların unuttuğu "Trolian Park" kazılarını anımsattı. "Özlüce Mahallesi'nde bulunan fosil alanını turizme kazandıracağız." dedi. Aynı yerde "Yaşayan Yörük Köyü" kuracaklarını ifade etti... İşte Muğlalı...

İlçe Başkanı Çiçek o basın toplantısından önce görüşmemizde MUÇEV'in Akbük'ü alacağını da söylemiş ve ben kendisini kutlamıştım. Ben oradaki derneğin elindeki işletmeyi alacağını sanmışım. Yanlış anlamışım, meğer iş başkaymış... Çiçek bir de "TOKİ 3. Etap"tan söz etmiş..

Ben Muğla'da TOKİ'ye karşıyım. Yaptıklarını konut sorununu çözücü değil, "ticari ve rantiyeci" buluyorum... Özlüce projesini yürekten destekliyorum. Ayrıca ele alırız.

Şimdilik şu kadar söyleyeyim; Menteşe Belediye Başkanı olmanın yolu TOKİ'den, MUÇEV'den geçmez...

xx           xx           xx

Geçenlerde bu köşede AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen'i alkışlamıştım.

AK Parti Muğla'da teşkilatlandığından beri ilk kez bir ilçe başkanı çıkıp yerel yönetimleri eleştiriyor, görevini yapıyor, halka karşı sorumluluğunu yerine getiriyordu.

Bugün de AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek'i alkışlayacak değilim. Çünkü ortada "Özlüce projesi" dışında alkışlanacak bir şey yok.

Gündemde hala en sıcak konu olarak CHP Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak'ın eleştirisi var. "İki belediye başkanım, bir il başkanım, dört milletvekilim var" demeden bir sorumluluğu yerine getirdiği için Kavak'ı alkışlıyorum.

CHP İlçe Başkanı Kavak, AK Parti İlçe Başkanı Çiçek'in Akbük girişindeki mülkiyeti ormana ait 25 dönüm alanın 20 yıllığına MUÇEV'e tahsisi için sözleşme imzalandığını açıklamasına tepki göstermiş.

Akbük girişindeki orman arazisinin MUÇEV'e tahsisinde Muğlalıların bir menfaati var mı? Yok..! O zaman Eray Çiçek bu tahsis işini düzenlediği basın toplantısında hangi akla hizmet "müjde" olarak anlattı acaba? Elbette "Böyle bir tahsis işlemi var, bunu engelledim" dese, işte bu "müjde" olurdu...

Hem niye sen açıklıyorsun; sana "toplumsal tepkiyi yumuşat" görevi mi verildi?

Eray Çiçek için çok üzüldüm... Muğla için zaten hep üzgünüz...

xx           xx           xx

MUÇEV'E ORMAN ALANI TAHSİSİ DOĞRU MU?

Birinin çıkıp şu tahsis işlemini açıklaması lazım. Üzülerek söylüyorum, kıyıların halka açılması ile değil de kıyıların işgali ile anılır hale gelen MUÇEV'in işgal altındaki Akbük Koyu'nda 25 dönüm orman arazisine neden ihtiyacı var?

Muğla Valiliği'ne ait "Muğla'ya Hizmet Vakfı" ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ait "Türkiye Çevre Koruma Vakfı" tarafından kurulan ve vakıf görüntüsü verilen MUÇEV Turizm Ticaret Ltd. Şti. "kamu yararına" kurulduğuna göre, bu tahsisin neresinde kamu yararı var?

Akbük Koyu, "Cennet Akbük'ü Koruma ve Yaşatma Derneği" tarafından MUÇEV'den kiralanmış ve işletilmekte... Üstelik bu dernek oradaki "Sakız Ağaçlarını" koruyamadığı gibi, koy Bodrum Göltürkbükü'nde olduğu gibi "iskele plato" haline geldi.. Her yer "iskele plato"..!

Nesli tükenmekte olan Sakız Ağaçlarını bir gecede doğrayanlar o zaman gözaltına alınmıştı, ama galiba salıverilmişler... Şimdi de oradaki Sakız Ağaçlarını koruyamayan "Cennet Akbük'ü Koruma ve Yaşatma Derneği"ne koyu kiralayan MUÇEV'e orman arazisi tahsis ediliyor.

Madem orada MUÇEV'e arazi lazımmış, MUÇEV elindeki koyu niye kiraya vermiş? Acaba Orman'dan tahsis edilen araziyi de kiraya mı verecek? Müşteri kim acaba?

xx           xx           xx

Benim sorularıma bir yanıt veren olacağını da sanmıyorum!

Bizim yaptığımız tarihe not düşmek.

Cennet kıyılarımızı halka açık olmaktan çıkarıp, talan edenleri, peşkeş çekenleri geleceğe şikayet etmek. Tarihin yargılamasına deliller bırakmak, bizim yaptığımız...

CHP İlçe Başkanı Kavak'tan önce konuyu ele alan Muğla Çevre Platformu (MUÇEP)  "AKP elinde olmayan sahil beldelerine MUÇEV ile el atıyor." demişti.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) açıklamasında "Akbük'de 25 dönümlük bir alanın işletmesi, MUÇEV Turizm Ticaret Ltd. Şti. isimli şirket tarafından özel sermayeye peşkeş çekiliyor. Yani Anayasaya aykırı olarak kıyılar kamu yararı adı altında ticarileştirilerek özelleştiriliyor." denilerek şöyle devam edilmişti:

"MUÇEV rezaletinde son perde, idare-devlet kararlarının ilgili idare birimleri yerine, bizzat iktidar partisi AKP il-ilçe başkanları tarafından açıklanması ve sanki müjdeli bir habermiş gibi sunulur olması. MUÇEP olarak bir kez daha ifade ediyoruz ki: MUÇEV'i tanımıyoruz, meşru ve hukuki kabul etmiyoruz. MUÇEV ile imzalanan her tür sözleşmeye karşı her türlü hukuki yola başvuracağız, protestolarımızı yükselteceğiz ve parti ayrımı gözetmeksizin kıyıların özelleştirilmesine her zaman karşı duracağız."

xx           xx           xx

Muğla genelinde 14 kıyısal alanın MUÇEV adlı şirkete tahsis edilmesinin düşündürücü olduğunu söyleyen CHP Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak en son Akbük Koyu'nda 25 dönümlük orman arazinin ihalesiz MUÇEV'e verildiğine dikkat çekerek, bu "orman arazisi tahsisi"nin AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek tarafından duyurulmasının bardağı taşıran damla olduğunu kaydetmiş.

Bence de öyle, manidar oldu..!

Konuya ilişkin açıklamasında daha günübirlik alanların MUÇEV'e devri için duyumları olduğunu belirten CHP İlçe Başkanı Kavak şu ifadelerde bulunmuş:

"Bu orman arazisinin devri ile ilgili açıklamayı yapan kim? AKP Menteşe İlçe Başkanı. Sayın ilçe başkanı bu açıklamayı ilçe başkanlığının dışında hangi sıfat ve unvanla yanlış oluyor? İlçe başkanları ne zamandan beri böyle açıklamalar yapıyor? MUÇEV adlı şirketin hangi dönemde niçin kurulduğu belli iken, kıyılardaki bu günübirlik alanların yerel yönetimlere bırakılması ve halka hizmet için kullanılması gerekirken AKP ilçe başkanının çıkıp 20 yıllığına MUÇEV'e verildi açıklaması yapması ne yazık ki AKP siyasetinin ve zihniyetinin ne kadar çürüdüğünün bir göstergesidir. En acısı bu, tıpkı AKP il başkanının 'yerli ve yabancı turistlere sokağa çıkma yasağından muaf tutturduk' açıklamasında olduğu gibi siyaseti yönetenlerin kendilerini kamu yöneticilerinin yerine koymaya başlaması anlamına gelmektedir ve bu düşündürücüdür."

xx           xx           xx

"MUÇEV'İN KAZANCI VE BU KAZANCI NEREYE HARCADIĞI BELLİ DEĞİL"

Bakanlık ve Muğla Valiliği vakıflarının kuruluşu olan MUÇEV adlı şirketle ilgili CHP Muğla Milletvekillerinin TBMM'de soru önergesi verdiğini ve kıyıların, günübirlik alanların hangi hukuk ve mevzuata dayanılarak bu şirkete verilebildiğinin sorulduğunu, bununla birlikte bu alanların MUÇEV'e devredilemeyeceğine dair kesinleşmiş yargı kararları bulunduğunu anımsatan CHP Menteşe İlçe Başkanı Kavak sözlerini şöyle sürdürdü:

"MUÇEV kurulduğu 2014 yılından itibaren ne kadar gelir elde etti, gelir nerelere harcandı, MUÇEV'in işlettiği alanlarda çöp toplama, bakım, deniz araçlarının atıkları, bertarafı kimler tarafından yapılıyor, MUÇEV spor kulüplerine destek sağlıyor mu gibi sorular bakanlığa yöneltilmiş, alınan cevaplar ise kesinlikle Muğla'yı ve vatandaşlarımızı tatmin etmemiştir. 2014-2018 yılları arasında net karı 18 Milyon 532 bin TL açıklanan MUÇEV'in bu parayı bakanlığın ve valiliğin uygun gördüğü yerlere çevrenin kirlenmesi ve korunması için harcandığı gibi komik bir cevap verilmiştir. Oysa son Akbük örneğinde çevre, temizlik ve çöplerle ilgili tüm temizliği Menteşe Belediye'miz yapmakta, koydaki yapıların resmi kayıtlı olmaması nedeni ile ilçe belediyemiz hiçbir katı atık bedeli almamaktadır. Akbük'te işletmelerin kiraya verilmesi nedeni ile yaşanan mafyavari olaylar da hala hafızalarımızdadır."

Bunlar önemli iddialar ve sorular. Sevgili Eray Çiçek bu konularda Muğla kamuoyunu aydınlatmalıdır... Menteşe Belediyesi de katı atık bedeli alamadığı söylenen o "kayıt dışı yapıları" yıkmalıdır...

............................................

GÜNÜN SÖZÜ: Uçurtmalar rüzgar gücü ile değil o güce karşı koydukları için yükselirler. -Winston Churchill

GÜNÜN UYARISI; Lütfen maskenizi takın, ellerinizi sık sık yıkayın, sosyal izolasyon uygulayın.

ÇİVİ

Arkadaşım, "Herkes Atatürk'e sığınıyor. Neden Onun gibi olmuyorlar?" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft