Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Menteşe Aslında Muğla'dır

Eklenme : 11.9.2020 00:00:00
Görüntülenme: 416

Bütün il geneli, il merkezlerinin adları ile adlandırılırlar. Bu bağlamda ilin genel olarak tanıtımında ve algılanmasında il merkezlerinin ayrı bir önemi vardır. Ancak, büyükşehirlerin kurulması ile birlikte il merkezlerinde bir ya da birden çok ilçe belediyesi kurulması ile birlikte il merkezlerinin adlandırılmalarında bir karmaşa yaşanmaya başlandı.

Ülkemizde genel olarak il merkezleri gerek nüfus ve gerekse ekonomik olarak ilçelerinden daha büyük ve gelişmiş durumdadırlar. Muğla ise bu konuda ülkedeki belki de en önemli istisnalardan birisidir.

Muğla köklü bir tarihe sahip olmasına rağmen coğrafyasının da getirdiği bazı dezavantajlar sebebi ile gelişmişlik olarak bir çok ilçesinin ardında kalmıştır. Özellikle turizmin gelişmesi ile turistik ilçeler bu bağlamda arayı açmış ve açmaktadırlar. Her ne kadar korona günlerinde bu dezavantaj bir avantaj olarak görülse de il merkezimizin nüfus ve ekonomik olarak bazı ilçelerinin arkasında kaldığı bir gerçektir. Mevcut hali ile devam etmesi durumunda ise daha bir çok ilçe il merkezinin (Menteşe'nin) önüne geçecektir.

Muğla Merkez'in bu noktada bulunmasının sebebini sadece bulunduğu coğrafi konuma bağlamak ise biraz haksızlık olacaktır. Zira, konumları itibari ile Muğla'ya benzeyen ve hatta bir çok noktada da Muğla'dan daha dezavantajlı olan şehirler bile çok başarılı yönetimlerle ekonomik olarak büyümüşlerdir. Ülkemizde sadece bir ürününü ya da bir kültürel değerini ön plana çıkartarak önemli ekonomik gelişme sağlayan bir çok yer mevcuttur. Zaman zaman sosyal medyada bile köyünün doğal güzelliklerini paylaşan ve bu paylaşımı ile de yöresini tanıtan muhtarlarla karşılaşmaktayız. Aslında sadece sosyal medyayı bile iyi kullanabilmek tanıtım anlamında ciddi başarılar getirmektedir.

Menteşe'de ön plana çıkartılabilecek bir çok tarihi ve kültürel değer olduğu gibi son zamanlarda ciddi artış gösteren nüfus da mevcut sektörlerin hareketlenmesine ve yeni sektörlerin de ortaya çıkmasına etken olabilecektir.

Menteşe'nin en büyük şanslarından birisi nerede ise şehrin nüfusunun yarısı kadar miktarda barındırdığı üniversite öğrencisidir. Buradan öğrencilerin sadece ekonomik bir değer olarak görüldüğü anlamı çıkartılmamalıdır. Ancak, yaşayan dinamik nüfusun ekonomik bir potansiyeli olduğu da bir gerçektir. Bunun yanında öğrencilere yönelik yapılabilecek bir çok etkinlik (konser vb) aynı zamanda şehrin tanıtımına da katkıda bulunacaktır.

Bunun yanında, bir çok kişi ve kurum tarafından bir çok kez dile getirilmesine rağmen maalesef bu güne kadar ciddi bir tanıtımı ve dolayısı ile de turizme kazandırılamayan Karabağlar Yaylası tanınmayı ve tanıtılmayı beklemektedir.

Ayrıca, Özlüce Fosil Alanı da bu güne kadar yeterince tanıtımı yapılamayan değerlerden birisi olarak kaldı. İşte bunlar gibi Menteşe'de birçok yer ve kültürel değerler tanıtım ve tanıtılmayı beklemektedir.

Aslında yapılması gerekenlerden birisi de Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi ilçeler ile Muğla/Merkezin tanıtımı ve turizminin gelişmesi anlamında ortak projeler üretmektir.

Ancak, bu noktada asıl görev yerel yönetimlere düşmektedir. Sadece yöneten değil yönlendiren bir belediyecilik anlayışının da Menteşe'ye hakim olması gerekmektedir. Oysa, Menteşe halen klasik belediyecilik hizmetlerini bile tam anlamı ile alamayan bir ilçe durumdadır.

Aylarca kazılan yollar, ticareti olumsuz yönde etkileyen trafik akışı ve akmayan sularla Menteşe'nin ticaretinin, turizminin gelişmesi mümkün görülmemektedir.

Menteşe yönetiminde ise adeta bir metal yorgunluk yaşanmaktadır. Menteşe'nin yıllarca birikmiş sorunlarının çözümü noktasında kalıcı çözümler üretilemez iken Menteşe'yi hareketlendirecek yeni projeler de hayata geçirilememiştir. Oysa, Menteşe potansiyeli keşfedilmeyi bekleyen bir ilçe durumundadır.

Kısacası, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi'nin çalışmalarını;

" Menteşe aslında Muğla'dır" anlayışı ve motivasyonu ile yapması gerekmektedir.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu
Powered by BilgiSoft